Nerwowa i zestresowana? 4 szybkie sposoby

9 lipca, 2019
Każda z nas bywa czasem nerwowa. Kontrolowanie stresu to dość trudne zadanie, ale zupełnie możliwe. Zastosuj się do kilku prostych wskazówek.

Co robić wtedy, kiedy jesteś zbyt nerwowa, żeby móc kontrolować własne ciało? Sytuacje stresujące, niezależnie od powodów – czy to społecznych, czy emocjonalnych – mogą wywołać u nas uczucie niepokoju, nadmierną potliwość, dreszcze, płacz, a nawet desperację.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą 4 wskazówkami na temat tego, jak osoba wyjątkowo nerwowa może radzić sobie z oznakami stresu. 

Nerwowa i zestresowana – podstawowe wskazówki

Połykanie śliny, gdy czujesz, że jesteś nerwowa

Kiedy pojawia się jakakolwiek nerwowa sytuacja, momentalnie mamy sucho w ustach. Dzieje się tak, ponieważ nasz system nerwowy zawiadamia nas o niebezpieczeństwie. Poniżej dowiesz się, jak szybko i dyskretnie się zrelaksować. Możesz wykorzystać ten sposób nawet w otoczeniu dużej ilości osób.

Co należy zrobić?

Jak tylko zauważymy, że mamy sucho w ustach, zacznijmy poruszać językiem imitując przeżuwanie jedzenia. Automatycznie zwiększymy wydzielanie śliny. Stopniowo zaczynamy ją połykać. Po chwili nasz system nerwowy się zrównoważy i poczujemy się bardziej zrelaksowane.

Łykanie śliny

Przeczytaj również: Układ nerwowy – przepisy na jego wzmocnienie

Odpowiedni sposób oddychania

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na sposób, w jaki oddychamy. To niedobrze. Powinnyśmy być świadome tak ważnej czynności, ponieważ to właśnie ona pozwala nam żyć. Ale to nie wszystko: wdechy i wydechy regulują nerwowość naszego organizmu.

Świadome oddychanie, kiedy jesteś nerwowa

Jeżeli mamy tendencję do wdychania niedostatecznych ilości powietrza, w momentach stresu są one jeszcze mniejsze. Dlatego też, żeby móc się zrelaksować i odzyskać równowagę, należy świadomie skupić się na oddychaniu.

Co należy zrobić, gdy jesteś nerwowa?

 • Jeżeli możemy, siadamy lub kładziemy się. Jeżeli sytuacja nam na to nie pozwala, ćwiczenie wykonujemy na stojąco.
 • Zamykamy oczy i skupiamy się na wdechach i wydechach.
 • Naturalny i całkowity wdech powinien wypełnić powietrzem najpierw tę dolną część (brzuch), a dopiero potem płuca.
 • Przy wydechu proces jest zupełnie odwrotny: najpierw płuca, a dopiero potem brzuch.
 • Oddychamy powoli. Jedną rękę trzymamy w okolicy żołądka, a drugą na piersi.
 • Nie robimy tego na siłę! Klatka piersiowa powinna wypełnić się w sposób naturalny.

Masaż klatki piersiowej

Nerwowa sytuacja może powodować, że poczujesz bóle w klatce piersiowej. Nagły i intensywny przypływ emocji jest odczuwany przez serce z wyjątkową intensywnością. Dzięki naszej wskazówce będziesz wiedziała, jak sobie z tym poradzić.

Masaż klatki piersiowej

Co należy zrobić?

 • Najlepiej byłoby, gdybyś wykonała to ćwiczenie na leżąco. Jeżeli nie masz takiej możliwości, siedząc lub stojąc również spełni swoją funkcję.
 • Kładziemy dłoń na środku klatki piersiowej, w okolicach mostka. Jeżeli możesz, to połóż dłoń bezpośrednio na skórze.
 • Teraz kładziemy drugą dłoń, żeby ułatwić nam uciskanie.
 • Okrężnymi ruchami masujemy. Nie chodzi o czuły dotyk, ale o stanowczy ruch, dzięki któremu rozluźnimy mięśnie klatki piersiowej.
 • Masaż wykonujemy powoli, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Polecamy Ci przeczytać: Atak serca i jego objawy u kobiet

Terapia kwiatowa Bacha

Chodzi o esencje (ekstrakty) kwiatowe odkryte i opisane przez Edwarda BachaKiedy nasza równowaga nerwowa jest zachwiana, terapia Bacha przynosi niemal natychmiastową ulgę. Działają łagodząco i uspokajająco.

Można kupić gotowy preparat w sklepach zielarskich i w niektórych aptekach, i mieć go zawsze przy sobie w razie potrzeby.

Jak należy go stosować?

 • Ekstrakt z kwiatów zażywamy przez kilka godzin, kilka dni lub tygodni. Pamiętaj jednak, że nie jest to długotrwała terapia. Została opracowana z myślą o sytuacjach wyjątkowych. W przypadku dolegliwości przewlekłych należy zastosować inne, odpowiednio dobrane sposoby leczenia.
 • Zażywamy 4 kropelki ekstraktu (pod język) co 5 minut, co pół godziny, co godzinę itd., do momentu aż zauważymy poprawę. Nie martw się: przedawkowanie jest niemożliwe.
 • Nie posiada żadnych przeciwwskazań ani skutków ubocznych. Może być stosowany również przez dzieci i kobiety w ciąży.