Nerwowa i zestresowana? 4 szybkie sposoby

Każda z nas bywa czasem nerwowa. Kontrolowanie stresu to dość trudne zadanie, ale zupełnie możliwe. Zastosuj się do kilku prostych wskazówek.
Nerwowa i zestresowana? 4 szybkie sposoby

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Co robić wtedy, kiedy jesteś zbyt nerwowa, żeby móc kontrolować własne ciało? Sytuacje stresujące, niezależnie od powodów – czy to społecznych, czy emocjonalnych – mogą wywołać u nas uczucie niepokoju, nadmierną potliwość, dreszcze, płacz, a nawet desperację.

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą 4 wskazówkami na temat tego, jak osoba wyjątkowo nerwowa może radzić sobie z oznakami stresu. 

Nerwowa i zestresowana – podstawowe wskazówki

Połykanie śliny, gdy czujesz, że jesteś nerwowa

Kiedy pojawia się jakakolwiek nerwowa sytuacja, momentalnie mamy sucho w ustach. Dzieje się tak, ponieważ nasz system nerwowy zawiadamia nas o niebezpieczeństwie. Poniżej dowiesz się, jak szybko i dyskretnie się zrelaksować. Możesz wykorzystać ten sposób nawet w otoczeniu dużej ilości osób.

Co należy zrobić?

Jak tylko zauważymy, że mamy sucho w ustach, zacznijmy poruszać językiem imitując przeżuwanie jedzenia. Automatycznie zwiększymy wydzielanie śliny. Stopniowo zaczynamy ją połykać. Po chwili nasz system nerwowy się zrównoważy i poczujemy się bardziej zrelaksowane.

Łykanie śliny

Odpowiedni sposób oddychania

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na sposób, w jaki oddychamy. To niedobrze. Powinnyśmy być świadome tak ważnej czynności, ponieważ to właśnie ona pozwala nam żyć. Ale to nie wszystko: wdechy i wydechy regulują nerwowość naszego organizmu.

Świadome oddychanie, kiedy jesteś nerwowa

Jeżeli mamy tendencję do wdychania niedostatecznych ilości powietrza, w momentach stresu są one jeszcze mniejsze. Dlatego też, żeby móc się zrelaksować i odzyskać równowagę, należy świadomie skupić się na oddychaniu.

Co należy zrobić, gdy jesteś nerwowa?

 • Jeżeli możemy, siadamy lub kładziemy się. Jeżeli sytuacja nam na to nie pozwala, ćwiczenie wykonujemy na stojąco.
 • Zamykamy oczy i skupiamy się na wdechach i wydechach.
 • Naturalny i całkowity wdech powinien wypełnić powietrzem najpierw tę dolną część (brzuch), a dopiero potem płuca.
 • Przy wydechu proces jest zupełnie odwrotny: najpierw płuca, a dopiero potem brzuch.
 • Oddychamy powoli. Jedną rękę trzymamy w okolicy żołądka, a drugą na piersi.
 • Nie robimy tego na siłę! Klatka piersiowa powinna wypełnić się w sposób naturalny.

Masaż klatki piersiowej

Nerwowa sytuacja może powodować, że poczujesz bóle w klatce piersiowej. Nagły i intensywny przypływ emocji jest odczuwany przez serce z wyjątkową intensywnością. Dzięki naszej wskazówce będziesz wiedziała, jak sobie z tym poradzić.

Masaż klatki piersiowej

Co należy zrobić?

 • Najlepiej byłoby, gdybyś wykonała to ćwiczenie na leżąco. Jeżeli nie masz takiej możliwości, siedząc lub stojąc również spełni swoją funkcję.
 • Kładziemy dłoń na środku klatki piersiowej, w okolicach mostka. Jeżeli możesz, to połóż dłoń bezpośrednio na skórze.
 • Teraz kładziemy drugą dłoń, żeby ułatwić nam uciskanie.
 • Okrężnymi ruchami masujemy. Nie chodzi o czuły dotyk, ale o stanowczy ruch, dzięki któremu rozluźnimy mięśnie klatki piersiowej.
 • Masaż wykonujemy powoli, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Polecamy Ci przeczytać: Atak serca i jego objawy u kobiet

Terapia kwiatowa Bacha

Chodzi o esencje (ekstrakty) kwiatowe odkryte i opisane przez Edwarda BachaKiedy nasza równowaga nerwowa jest zachwiana, terapia Bacha przynosi niemal natychmiastową ulgę. Działają łagodząco i uspokajająco.

Można kupić gotowy preparat w sklepach zielarskich i w niektórych aptekach, i mieć go zawsze przy sobie w razie potrzeby.

Jak należy go stosować?

 • Ekstrakt z kwiatów zażywamy przez kilka godzin, kilka dni lub tygodni. Pamiętaj jednak, że nie jest to długotrwała terapia. Została opracowana z myślą o sytuacjach wyjątkowych. W przypadku dolegliwości przewlekłych należy zastosować inne, odpowiednio dobrane sposoby leczenia.
 • Zażywamy 4 kropelki ekstraktu (pod język) co 5 minut, co pół godziny, co godzinę itd., do momentu aż zauważymy poprawę. Nie martw się: przedawkowanie jest niemożliwe.
 • Nie posiada żadnych przeciwwskazań ani skutków ubocznych. Może być stosowany również przez dzieci i kobiety w ciąży.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.