Serce – poznaj 7 nawyków, które mu szkodzą

Chociaż wiemy, że sól jest niezdrowa, ponieważ powoduje nadciśnienie, to nadal spożywamy jej zbyt dużo. Z tego powodu powinniśmy ograniczyć jej spożycie, tak jak również zrezygnować ze spożywania gotowych produktów – wybierając zamiast tego naturalne rozwiązania.
Serce – poznaj 7 nawyków, które mu szkodzą

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2022

Ciało ludzkie to doskonale skonstruowany mechanizm, w którym każdy element jest naprawdę niezbędny. Serce jest najprawdopodobniej najważniejszym z tych elementów i problemy z jego funkcjonowaniem mogą przynieść nam najgorsze z możliwych konsekwencji. Z tego powodu musimy pamiętać, aby go nigdy nie zaniedbywać i w każdym momencie dbać o ten cenny organ.
Znasz nawyki, które negatywnie wpływają na nasze serce? Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak bardzo szkodliwe mogą być nasze pewne złe przyzwyczajenia. W tym artykule opowiemy Ci o tym.

Serce – w jaki sposób mu szkodzimy?

Serce jest głównym organem naszego organizmu. Odpowiada ono za pompowanie krwi i pomaga w tym, by składniki odżywcze dotarły do naszego organizmu. Istnieje wiele różnorodnych czynników, które wpływają na stan naszego organizmu, bardzo często nie zwracamy na nie uwagi lub nawet je po prostu lekceważymy.

Stres i nerwy przyśpieszają pracę serca. Niektóre produkty doprowadzają do chorób serca czy też blokują tętnice, nie pozwalając na jego odpowiednie funkcjonowanie i pompowanie krwi. Powinniśmy zwrócić dużo większą uwagę na wszystkie te czynniki, gdyż bardzo często zawał serca pojawia się zupełnie niespodziewanie. Skoncentrujmy się więc na wszystkim tym, co szkodzi naszemu sercu i tym samym utrudnia prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

1. Sól w naszych posiłkach a zdrowe serce

Na pewno już przypuszczałaś, że będziemy ostrzegać Cię przed solą. Zadziwiający jest fakt, że mimo tego, że większość społeczeństwa jest świadoma negatywnego wpływu soli na nasz organizm to nadal jej używa, spożywając zbyt wielkie ilości tego produktu.

Sól i jej wpływ na serce

Dlaczego tak się dzieje? Chociaż sól dodaje niezbędnego smaku naszym produktom i bez niej liczne dania wydają nam się nie do zjedzenia – to tak naprawdę przyjemność ta wychodzi nam bardzo drogo. Sól powoduje nadciśnienie, co jest naprawdę bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. W pewnym momencie może on nie wytrzymać konsekwencji nadmiernego zużywania tego produktu i powie nam “dość”. Tak więc czy warto? Zdecydowanie nie.

2. Stres, lęk i niepokój.

Stres dotyka w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn, chociaż jego wpływ na organizm obu płci nie jest taki sam. Zazwyczaj uważa się, że u mężczyzn ma on bardziej negatywne efekty, ale tylko na krótki okres. Natomiast według licznych badań, kobiety cierpią dużo bardziej na sytuacje stresowe w swoim codziennym życiu, ale potrafią podejść do nich dużo lepiej niż mężczyźni.

Niemniej jednak, nie oznacza to, że stres nie wywołuje w nas negatywnych efektów. Istnieje nawet choroba serca wywołana stanami niepokoju i stresu, która w dużo większym stopniu spotyka właśnie kobiety. Schorzenie to zwana jest z espołem takotsubo lub też zespołem złamanego serca i na jego pojawienie się decydujący wpływ mają czynniki emocjonalne. Tak więc, już wiesz, że jest naprawdę niezbędne nauczyć się panować nad naszymi emocjami.

3. Brak regularnych ćwiczeń i otyłość

Brak ruchu i otyłość to według wielu ekspertów choroba XXI wieku . Siedzący tryb życia i  nieodpowiednia dieta charakteryzująca się częstym spożywaniem tłuszczów nasyconych, mąk, słodyczy, gotowego jedzenia  – z czasem powodują naprawdę poważne problemy układu krążenia.

Otyły mężczyzna przy laptopie

Przez nadwagę i nadciśnienie, powoli, ale konsekwentnie niszczymy nasz organizm, przyczyniając się do występowania bardzo poważnych chorób.

Powinniśmy wziąć również pod uwagę, że według najnowszych danych coraz częściej na opisane problemy zaczynają cierpieć dzieci. Dzieje się tak, gdyż aktualnie, dzieci coraz rzadziej bawią się na dworze i biegają po ulicy, a zamiast tego wolą grać na konsoli lub w gry komputerowe. W ten sposób prawie w ogóle nie uprawiają sportu i prowadzą siedzący tryb życia.

Aby móc cieszyć się zdrowiem, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć tych złych nawyków.

4. Jedzenie śmieciowe

“Jedzenie śmieciowe” to zjawisko, nad którym w ostatnim czasie zaczęto prowadzić badania naukowe. Podajmy przykład: wracamy do domu zmęczeni z pracy i zamiast wysilić się trochę i przygotować sobie zdrową, zróżnicowaną i bogatą w składniki odżywcze kolację , wolimy sięgnąć po coś szybkiego do “przekąszenia”, co pozwoli nam szybko zaspokoić głód i uspokoić nerwy.

Niezdrowe jedzenie a serce

Słone przekąski, pizza, napoje gazowane, coś słodkiego... na tym polega właśnie nasze odżywianie. Wybór takich produktów, aby przygotowanie posiłku zajęło nam jak najmniej czasu i żeby uspokoić nerwy to obecnie niestety coraz częstsze zjawisko.
Tak zwane jedzenie przemysłowe znacznie ułatwia nam życie dzięki gotowym produktom, które trzeba tylko podgrzać w mikrofalówce. Niemniej jednak, nie ma nic bardziej szkodliwego. Pamiętaj więc zawsze, że jedzenie oznacza odżywianie się, to jest dostarczenie naszemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje i co ma na niego dobry wpływ.

5. Serce a poziom cholesterolu

Kiedy mówimy o cholesterolu, mówimy również o nadciśnieniu tętniczym . To te wszystkie choroby, które często zaniedbujemy nie idąc do lekarza lub też nie stawiając się na wizytach kontrolnych.

Miażdżyca i wpływ na serce

Nie powinniśmy jednak zaniedbywać tematu cholesterolu, gdyż stanowi on jeden z najpoważniejszym problemów dla naszego serca. W momencie kiedy jest go za dużo w naszym organizmie, zamiast zostać wydalonym, zbiera się on w żyłach i tętnicach. Jest to niezwykle niebezpieczne, gdyż właśnie tędy przepływa nasza krew w organizmie. Żyły zostają zablokowane i nie może przez nie spokojnie przepływać krew. To właśnie wtedy mogą wystąpić zawały serca. Tak więc nigdy nie zaniedbuj rutynowych wizyt u lekarza.

6. Czy na pewno śpisz wystarczająco długo?

Niezwykle ważne jest, by spać 7 lub 8 godzin dziennie. Mimo tego, że wiemy o tym, często zostajemy do późna oglądając telewizję, siedząc przy komputerze lub też rozmawiając przez telefon. Pamiętaj, że takie aparaty są dla nas bardzo szkodliwe. Ich fale zaburzają nasz odpoczynek i mogą spowodować nawet bezsenność . Odpowiedni odpoczynek jest niezbędny, aby nasz organizm mógł przeprowadzić liczne procesy biologiczne niezwykle ważne dla naszego zdrowia, Należą do nich na przykład oczyszczenie systemu limfatycznego czy wątroby. Brak snu prowadzi do zaburzeń hormonalnych, które wpływają bezpośrednio na nasze serce.

7. Naprawdę nadal palisz?

Jeśli tak jest, to na co czekasz, aby wreszcie rzucić palenie? Być może o tym nie wiesz, ale stwierdzone jest, że palenie przyspiesza nasz puls i doprowadza do nieregularności w rytmie bicia serca. Wszystko to powoduje poważne choroby wieńcowe. Nie zastanawiaj się więc dłużej, rzuć palenie, a będzie to najlepszy prezent jaki zrobisz samemu sobie. Odsuwając papierosy podarujesz sobie dłuższe, dużo lepsze i zdrowsze życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.