Zawyżony cholesterol - 5 domowych mikstur do jego kontroli

Aby utrzymać stabilny poziom cholesterolu, musimy dbać o naszą dietę, ale także łączyć ją z aktywnością fizyczną i ogólnie zdrowym stylem życia.
Zawyżony cholesterol - 5 domowych mikstur do jego kontroli

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Cholesterol to rodzaj tłuszczu znajdujący się we krwi. Chociaż organizm wytwarza cały potrzebny cholesterol, możliwe jest również pozyskanie go poprzez spożywane produkty. Niektóre czynniki, takie jak uwarunkowania genetyczne, wiek lub poziom aktywności, mogą powodować zawyżony cholesterol, który jest szkodliwy dla zdrowia.

To pewne, że dobre poziomy cholesterolu są kluczowe dla naszego zdrowia i życia. Stanowi on integralną część procesu wykorzystywania tłuszczów w naszej diecie. Tłuszcze z kolei są niezbędne do wytwarzania komórek ciała, soków żółciowych, hormonów i witaminy D.

Jednak zawyżony cholesterol jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca. Jeśli masz zbyt wysoki poziom cholesterolu, idealnym rozwiązaniem jest zalecenie przez lekarza niektórych leków lub zmian w stylu życia.

Przede wszystkim trzeba wspomnieć, że prawie wszystkie owoce i warzywa pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL), ponieważ zawierają rozpuszczalny błonnik, który pochłania cholesterol z pokarmów.

5 domowych mikstur na zawyżony cholesterol

Jeśli chcesz znaleźć rozwiązanie na zawyżony poziom cholesterolu, powinnaś wiedzieć, że jego kontrola jest możliwa dzięki zastosowaniu naturalnych domowych środków. Zwróć uwagę na poniższe receptury, ponieważ jesteśmy przekonani, że pomogą Ci osiągnąć cel, jakim jest prowadzenie zdrowszego życia.

Olej kokosowy

1. Olej kokosowy obniża zawyżony cholesterol LDL

Przede wszystkim prezentujemy Ci olej kokosowy, jako niezbędny składnik do kontroli wysokiego poziomu cholesterolu. Ponadto wiadomo, że olej kokosowy zwiększa poziom dobrego cholesterolu (HDL) we krwi. To z kolei pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL), a także chroni przed chorobami serca, pomagając utrzymać wagę pod kontrolą.

  • Jeśli chcesz skorzystać z jego niesamowitych korzyści, powinnaś wiedzieć, że wystarczy dodać olej kokosowy do ulubionych dań i sałatek w umiarkowanych ilościach.
  • Możesz nawet zastąpić olej do smażenia olejem kokosowym. Jako alternatywa możesz codziennie spożywać jedną łyżkę oleju kokosowego.

2. Sok grejpfrutowy

Następnie zalecamy picie świeżo wyciśniętego soku grejpfrutowego 1 do 2 razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku. Należy pamiętać, że sok grejpfrutowy jest bogatym źródłem białka i składników odżywczych, które mają zaskakujące korzyści zdrowotne.

Ponadto, grejpfrut dostarcza organizmowi witaminę C, błonnik i minerały, takie jak magnez i potas. Należy pamiętać, że silny potencjał antyoksydacyjny grejpfrutów wraz z ich doskonałą kompozycją odżywczą sprawiają, że jest to idealna opcja do kontrolowania wysokiego poziomu cholesterolu.

„Najlepsza i najbardziej wydajna apteka mieści się w twoim własnym organizmie”

-Robert C. Peale-

3. Ocet jabłkowy

Po trzecie, rekomendujemy Ci ocet jabłkowy. Powinnaś wiedzieć, że ocet jabłkowy zawiera kwas octowy i pektynę. Tak więc, chociaż kwas octowy pomaga w utracie niepożądanej masy ciała związanej z wysokim poziomem cholesterolu, zły, zawyżony cholesterol (LDL) przylega do pektyny octu jabłkowego i jest eliminowany z organizmu.

Składniki

  • 1 łyżka octu jabłkowego (15 ml)
  • 1 szklanka wody (200 ml)
  • Miód (do smaku)

Przygotowanie

  • Dodaj łyżkę octu jabłkowego do szklanki ciepłej wody i dobrze wymieszaj.
  • Jeśli chcesz, dodaj trochę miodu do mieszanki, dobrze rozpuść mieszając i spożyj.
  • Zalecamy picie tego roztworu raz dziennie lub co drugi dzień, aby skorzystać z jego doskonałych korzyści.

4. Sok z cytryny

Sok z cytryny jest bogatym źródłem witaminy C i przeciwutleniaczy. To sprawia, że ​​jest to skuteczny środek na obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL), a ponadto wspaniale pomaga w utracie wagi.

Sok z cytryny

Składniki

  • Sok z ½ cytryny
  • 1 szklanka wody (200 ml)
  • Miód (do smaku)

Przygotowanie

  • Do szklanki ciepłej wody dodaj sok z połowy cytryny, dobrze wymieszaj i dodaj trochę miodu.
  • Zalecamy natychmiastowe spożycie soku. Jest idealnie, jeśli pijesz szklankę raz dziennie, najlepiej codziennie rano, na pusty żołądek.

5. Zielona herbata

Na koniec, powinnaś również wiedzieć, że zielona herbata jest bogatym źródłem polifenoli. Związki te zapewniają ogromne korzyści dla zdrowia ludzkiego ciała. W rzeczywistości zielona herbata ma najwyższe stężenie polifenoli, które przyczyniają się nie tylko do redukcji cholesterolu.

Składniki

  • 1 łyżeczka zielonej herbaty (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • Miód (do smaku)

Przygotowanie

  • Podgrzej wodę, a gdy się zagotuje, obniż temperaturę ognia i dodaj zieloną herbatę. Pozwól jej się zaparzać na małym ogniu przez 5 minut a następnie usuń z ognia.
  • Gdy herbata ostygnie, możesz dodać trochę miodu. Zalecamy jej picie, gdy jest ciepła.

Na koniec pamiętaj, że Twoja codzienna dieta odgrywa ważną rolę w osiąganiu i utrzymywaniu celów zdrowotnych. Możesz skutecznie obniżyć zawyżony cholesterol i kontrolować jego poziom dzięki dobrej diecie, regularnym ćwiczeniom i ogólnie zdrowemu stylowi życia.

Jesteśmy przekonani, że dzięki naszej liście domowych preparatów uda Ci się utrzymać cholesterol na optymalnym poziomie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Decision Laboratory – Cardiff University. (2012). High cholesterol. https://doi.org/10.1016/j.cemconcomp.2013.09.014
  • Eyres, L., Eyres, M. F., Chisholm, A., & Brown, R. C. (2016). Coconut oil consumption and cardiovascular risk factors in humans. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1093/nutrit/nuw002
  • DebMandal, M., & Mandal, S. (2011). Coconut (Cocos nucifera L.: Arecaceae): In health promotion and disease prevention. Asian Pacific Journal of Tropical Medicine. https://doi.org/10.1016/S1995-7645(11)60078-3
  • Lee, J. W., Morris, J. K., & Wald, N. J. (2016). Grapefruit Juice and Statins. American Journal of Medicine. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2015.07.036
  • Dow, C. A., Going, S. B., Chow, H. H. S., Patil, B. S., & Thomson, C. A. (2012). The effects of daily consumption of grapefruit on body weight, lipids, and blood pressure in healthy, overweight adults. Metabolism: Clinical and Experimental. https://doi.org/10.1016/j.metabol.2011.12.004
  • Beheshti, Z., Huak Chan, Y., Sharif Nia, H., Hajihosseini, F., Nazari, R., Shaabani, M., & Salehi Omran, M. T. (2012). Influence of apple cider vinegar on blood lipids. Life Science Journal.
  • Cabrera, C., Artacho, R., & Giménez, R. (2006). Beneficial Effects of Green Tea—A Review. Journal of the American College of Nutrition. https://doi.org/10.1080/07315724.2006.10719518

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.