Żyć pełnią życia - odkryj, co to znaczy!

Życie to ciągłe zmiany, stąd też nigdy nie przestajemy się uczyć. Nie należy więc zbytnio przejmować się problemami – są one integralną częścią naszej egzystencji i pozwalają nam na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków.
Żyć pełnią życia - odkryj, co to znaczy!

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niestety w żadnym programie nauczania nie znajdziemy przedmiotu, który przygotowywałby nas do tego, jak żyć pełnią życia, czyli szczęśliwie i zgodnie z własnym sumieniem. Dlatego też nauka życia bywa bolesna i odbywa się poprzez błędy, potknięcia, pomyłki, rozczarowania…

A jaki jest cel naszej egzystencji? Żyć pełnią życia i cieszyć się każdym dniem! Możesz to osiągnąć i Ty!

Łatwo powiedzieć, ale dlaczego w praktyce zadanie to okazuje się bardzo trudne? Zapraszamy cię dziś do refleksji nad szczęśliwym i spełnionym życiem. Być może uświadomisz sobie, że twoje życie wcale nie jest takie, o jakim zawsze marzyłeś.

Żyć pełnią życia oznacza akceptację siebie

W naszym życiu jest jedna rzecz, która okazuje się niezwykle trudna – jest nią akceptacja. To ogólne zagadnienie ma swoje źródło w nas samych.

Jeśli zaakceptujemy samych siebie, nie będziemy mieli problemów z przyjmowaniem ludzi takimi, jakimi są naprawdę ani nie będą nas przerażały życiowe zmiany.

Dłonie dosięgające motyli

Jeśli jednak nie jesteś w stanie pokochać i zaakceptować swojej osoby, nigdy nie będziesz żyć pełnią życia ani nie osiągniesz prawdziwego szczęścia. Jak się okazuje, akceptacja siebie wcale nie jest łatwym zadaniem. Kto jest w stanie pokochać swoje wady i słabości oraz wybaczyć sobie popełniane błędy?

Chcemy, czy nie chcemy, musimy przyznać się przed sobą do tego, że nie jesteśmy idealni, że nieraz ponieśliśmy porażkę. Wszystkie te negatywne aspekty powinny jednak prowadzić do poprawy i chęci bycia lepszym, a nie do poczucia wstydu i niższości wobec innych.

Akceptacja innych takimi, jakimi są

Kiedy już uda ci się zaakceptować swoje niedoskonałości i pokochać siebie jak najlepszego przyjaciela, będzie ci znacznie łatwiej zaakceptować otaczających cię ludzi. Chociaż i to wcale nie jest łatwym zadaniem.

Powinniśmy nauczyć się akceptować fakt, że być może nikt nie będzie trwał przy naszym boku na zawsze. Ludzie bowiem pojawiają się w naszym życiu i odchodzą, krzywdzą, okłamują, zawodzą nasze zaufanie…

A czasem zdobywają nasze serce na zawsze i możemy na nich liczyć w każdej sytuacji. Jednym słowem, życie to loteria.

Ludzka egzystencja składa się z zarówno z radosnych, jak i smutnych chwil i jeśli chcemy żyć pełnią życia, musimy ten fakt zaakceptować.

W przeciwnym razie stale będziemy szli pod prąd, bezużytecznie, ponieważ w ten sposób będziemy trwali w jednym i tym samym punkcie i nigdy nie dotrzemy do żadnego celu.

Życie toczy się. Nie posiadamy mocy, by zatrzymać jego bieg. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie zmienić ani im zapobiec. A jedną z nich jest zachowanie innych ludzi – są jacy są i nigdy nie będziemy w stanie ich zmienić.

Jutro też jest dzień

Skłamalibyśmy mówiąc, że życie jest wspaniałe i kolorowe, że składają się na nie wyłącznie radosne momenty. Rzeczywistość jest trudna i często ciepłe słońce zakrywają czarne, burzowe chmury, z którymi prędzej czy później musimy się zmierzyć.

Śpiąca kobieta na łonie natury

Życie jest, jakie jest i nie należy dramatyzować. Bardzo często bowiem problemy osiągają w naszych oczach znacznie większe rozmiary, niż mają w rzeczywistości.

Na przeszkodzie stoją tu jednak nasze emocje i uczucia, które zaogniają sytuację i sprawiają, że wydaje się ona nie do przezwyciężenia.

Z pewnością przydarzyło ci się wiele sytuacji, na które spoglądając z perspektywy czasu, stwierdzasz, że „wcale nie było tak źle”. Nawet jeśli w danym momencie wydawało ci się, że cały świat runął na twoje barki i już nic nie będzie w stanie go naprawić.

Podstawą nauki szczęśliwego życia jest odrzucenie dramatyzowania w trudnych sytuacjach, które stają na naszej zyciowej drodze.

Pamiętajmy, że nawet najtrudniejszy problem jest tylko czymś przejściowym w życiu i w rezultacie pomoże nam umocnić nasz charakter i lepiej zareagować w obliczu przyszłych kłopotów.

Żyć pełnią życia to cieszyć się chwilą obecną

Ciesz się z pięknych momentów i wyciągaj konstruktywne wnioski z trudnych sytuacji. Ale przede wszystkim – zaakceptuj, że życie to mozaika radosnych i smutnych chwil.

Trudne okresy są bardzo wartościowe dla naszego rozwoju wewnętrznego. Nierzadko stanowią one punkt zwrotny, który pozwala nam na refleksję nad naszą dotychczasową egzystencją i stymuluje pozytywne zmiany.

Bolesny problem nie oznacza końca świata, lecz początek nowego, być może ciekawego, rozdziału w życiu.

Żyj szczęśliwie i doceniaj to, co masz

Kolejnym krokiem do tego, by żyć szczęśliwie, jest nauka czerpania radości z każdego momentu. Naucz się doceniać to, czym w danym momencie obdarzył cię los.

Czas płynie bardzo szybko i zwykle całą swoją uwagę skupiamy na przyszłości, do tego stopnia, że zapominamy o tym, że życie toczy się tu i teraz. To wielki błąd!

Dziewczyna z wiankiem na głowie - żyć pełnią życia

Nie chcemy przez to powiedzieć, że powinieneś zrezygnować ze swych obowiązków. Pracować trzeba i jest to wielka wartość w naszym życiu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przez większość dnia jesteś zajęty swoimi codziennymi sprawami.

Czas wolny powinniśmy jednak przeznaczać na rozrywkę i robienie tego, co rzeczywiście sprawia nam radość. Zadbaj o to, by każdego dnia znaleźć choć chwilkę tylko dla siebie, chociażby kilka minut.

To nieprawda, że brak nam czasu – to my sami nie potrafimy się zorganizować! Lenistwo i chaos to nasi najwięksi wrogowie, którzy sprawiają, że marnujemy cenne chwile zamiast żyć pełnią życia i robić coś naprawdę wartościowego.

Znajdź już dziś trochę czasu dla siebie, by po prostu żyć! Każdego dnia rób coś, co sprawia ci radość. Baw się z dziećmi, pójdź na spacer, weź relaksującą kąpiel, rozwiązuj krzyżówki… Nie pozwól, by dni mijały jeden po drugim, zamykając twe życie w nonsensie.

Na zakończenie

Jak można zauważyć, nauka szczęśliwej egzystencji jest procesem, który trwa przez całe życie. Nie ma znaczenia, czy mamy dwadzieścia czy osiemdziesiąt lat – nigdy nie przestajemy się uczyć. Niektóre rzeczy odkryjemy dopiero po wielu latach jako rezultat wcześniejszych życiowych doświadczeń.

Dziewczyna z długimi włosami

Żyć pełnią życia? To prawdziwy dar. Wykorzystaj go zarówno w momentach szczęścia, jak i smutku. Ciesz się każdym dniem i codziennie ucz się czegoś nowego. Osobom, które chcą żyć naprawdę, nigdy nie brakuje nowych doznań i impulsów do ciągłego rozwoju.

Kiedy po raz ostatni nauczyłeś się czegoś nowego i wartościowego? Odpowiedź na to pytanie powinna skłonić cię do głębszej refleksji nad twoim życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.