Twoja wymówka kontra zdrowy styl życia!

Zapomnij o swoich kompleksach i uprzedzeniach i skoncentruj się na stanie swojego zdrowia i samopoczuciu. Różne ćwiczenia mogą poprawić zarówno Twój stan fizyczny, jak i psychiczny.
Twoja wymówka kontra zdrowy styl życia!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż obecnie jest wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, większość ludzi na całym świecie prowadzi siedzący tryb życia. Zawsze znajdzie się wymówka, która usprawiedliwi ich zachowanie. Prowadzenie zdrowego trybu życia nie jest jest jednak tak bardzo skomplikowane, jak nam się wydaje.

Rozwój technologii, który ułatwił wykonanie wielu zadań, doprowadził do znacznej redukcji aktywności fizycznej. Pochłaniająca praca, Internet, który jest największym złodziejem wolnego czasu, a także przetworzona żywność odpowiadają za wiele chorób dzisiejszego świata. Jakaś zatem wymówka, aby zdrowy tryb życia odłożyć na później?

Prawdziwa przeszkoda czy wymówka?

Wszystkie te ułatwienia, które sprawiają, że w codziennym życiu wysilamy się coraz mniej, doprowadziły do tego, że ludzie przestali dbać o swoje zdrowie, bez przerwy szukając usprawiedliwień na brak chęci i zapału do poprawienia jakości swojego życia i stanu swojego organizmu.

Poniżej opiszemy osiem najpopularniejszych wymówek, przez które ludzie nie podejmują prób prowadzenia zdrowego trybu życia. Sprawdź, czy któraś zabrzmi dla Ciebie znajomo.

Wymówka nr 1 – „Nie mam na to czasu”

Bardzo możliwe, że w ciągu tygodnia znajdziesz kilka godzin na wypoczynek, rozrywkę lub swoje hobby. Czy jesteś pewny zatem, że nie znajdziesz kilku chwil na ćwiczenia?

Co prawda dla niektórych może nie być to przyjemna forma spędzania wolnego czasu, jednak pozytywnie wpływa na zdrowie i poprawia ogólny stan organizmu. Spróbuj i się przekonaj!

Wymówka nr 2 – „Zdrowe jedzenie jest drogie”

zdrowe jedzenie

To prawda, że żywność przetworzona i półprodukty ze względu na swoją niską wartość odżywczą są tańsze od produktów ekologicznych i niskokalorycznych. Jeżeli jednak dobrze się zorganizujesz. wiele niezdrowych produktów możesz zastąpić świeżymi warzywami, owocami lub artykułami pełnoziarnistymi.

Czas ami zamiast wydawać dużo pieniędzy na imprezy, alkohol i paczkę papierosów, warto sięgnąć po coś zdrowego.

Wymówka nr 3 – „Nie mogę walczyć ze swoją genetyką”

Jest to jedna z najgorszych i najbardziej niebezpiecznych wymówek. To prawda, że zdolność organizmu do gromadzenia tłuszczu lub mięśni w określonych miejscach jest uwarunkowana genetycznie, jednak nie powinno być to pretekstem do rezygnacji z walki o siebie oraz wybrania złych nawyków i nieodpowiedniej diety.

Aby walczyć z otyłością lub innymi zaburzeniami spowodowanymi genetyką, należy ćwiczyć i trzymać się jak najzdrowszej diety opierającej się o produkty wysokiej jakości.

Wymówka nr 4 – „Nie lubię siłowni”

Najczęściej słowa te padają z ust osób, których stopa nigdy nie stanęła na siłowni. Jeżeli należysz do tej grupy ludzi, sprecyzuj dokładnie problem, który sprawia, że tak Cię ona zniechęca. Co tak naprawdę Ci przeszkadza? Inni ludzie? Maszyny? Wykonywanie ćwiczeń?

Możesz sprawdzić kilka miejsc i wybrać to, które najbardziej Ci odpowiada i to, w którym czujesz się komfortowo. Oferty są różne i mają szeroki wachlarz możliwości, maszyn, ćwiczeń i zajęć. Na pewno każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Wymówka nr 5 – „Nie mam czasu iść na siłownię”

wymówka na temat ćwiczeń w domu

Jeżeli nie masz dużo czasu, poszukaj serii ćwiczeń, które można z powodzeniem wykonywać bez wychodzenia z domu. Istnieje wiele treningów cardio oraz sesji wytrzymałościowych, które można wykonywać w pomieszczeniach zamkniętych bez konieczności przemieszczania.

Wymówka nr 6 – „Zdrowa żywność jest niesmaczna”

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie twierdzą, że zdrowa żywność jest niesmaczna to przyzwyczajenie się do niepowtarzalnych i uzależniających smaków produktów przetworzonych.

Prawda jest taka, że za tymi atrakcyjnymi smakami kryje się cała masa szkodliwych substancji chemicznych i sztucznych dodatków.

Wymówka nr 7 – „Odżywiając się zdrowo w końcu umrę z głodu”

Nic bardziej mylnego! Decydując się na modyfikację diety, nie trzeba przestrzegać rygorystycznych zasad planu żywienia i eliminować posiłki z dziennego menu.

Dostarczając produkty o wysokiej wartości odżywczej, ale jednak o niższej wartości kalorycznej sprawi, że ciało zostanie odpowiednio nasycone i zaopatrzone w substancje niezbędne do optymalnego funkcjonowania.

Wymówka nr 8 – „Nie muszę nikomu niczego udowadniać”

Nie należy zmieniać swojego życia tylko po to, aby zrobić wrażenie na innych. Jednak nie powinno stać się to także wymówką.

Główną ideą prowadzenia zdrowego trybu życia jest poprawienie swojego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Zostaw z boku to, co inni myślą, ustal swoje własne osobiste cele i staraj się im sprostać dla samego siebie, nie dla innych.

wymówka co do zdrowego trybu życia

Oczywiście pokonanie tych wszystkich przeszkód i wymówek nie jest proste, jednak nie niemożliwe. Najważniejsze, aby podjąć decyzję i zrobić pierwszy krok, a potem cierpliwie wprowadzać zdrowe nawyki.

Sama nie zorientujesz się, kiedy Twój dotychczasowy tryb życia z czasem nabierze nowego, zdrowszego wyglądu. Nie czekaj i spróbuj już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  •  Tinsley GM., Horne BD., Intermittent fasting and cardiovascular disease: current evidence and unresolved questions. Future Cardiol, 2018. 14 (1): 47-54.
  •  Su L., Fu J., Sun S., Zhao G., Cheng W., Dou C., Quan M., Effects of hiit and mict on cardiovascular risk factors in adults with overweight and/or obesity: a meta analysis. PLoS One, 2019.
  • Miller T., Mull S., Aragon AA., Krieger J., Schoenfeld BJ., Resistance training combined with diet decreases body fat while preserving lean mass independent of resting metabolic rate: a randomized trial. Int J Sport Nutr Exerc Metab, 2018. 28 (1): 46-54.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.