Siłownia - 8 rzeczy, których nigdy nie należy tam robić

Choć opisywane przez nas zachowania dla większości osób są oczywiste, nie zaszkodzi przypomnieć, jakich czynności warto unikać na siłowni. Warto pomyśleć, w jakim stanie sami chcielibyśmy zastać to miejsce.
Siłownia - 8 rzeczy, których nigdy nie należy tam robić

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2019

Jeżeli siłownia to miejsce, do którego chodzisz regularnie, z całą pewnością masz już swoje nawyki i rutynowe zachowania. Uważaj jednak. Może się okazać, że niektóre z nich nie są właściwe.

Aby to sprawdzić, przeczytaj przygotowaną przez nas listę zachowań, które są bardzo źle widziane w miejscach takich jak siłownia. Jak na pewno wiesz, dobre maniery są mile widziane zawsze i wszędzie. Dlatego najlepiej dbać o nie niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz i ilu ludzi Cię otacza.

1. Siłownia – nigdy nie zostawiaj zapoconych maszyn

Chodzi o zwyczajne dobre maniery. Nie należy pozostawiać zapoconych maszyn.

  • Pamiętaj zatem za każdym razem brać ze sobą ręcznik przeznaczony specjalnie do czyszczenia po sobie sprzętu, jaki używasz na siłowni. Możesz osuszać nim własny pot, ale też siedzenia i oparcia maszyn po zakończonych ćwiczeniach.
Ćwiczenia na siłowni

Nie możemy zapominać, że większość sprzętów na siłowni wykonanych jest ze skóry, dlatego pot z nich nie wyparuje, tylko raczej się wchłonie. Dlatego właśnie należy go samodzielnie usunąć.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Najlepszy trening na spalanie tłuszczu

2. Odpoczywanie na maszynach

Wiele razy bywa tak, że pozostałe osoby czekają, aż zwolnisz daną maszynę, żeby również z niej skorzystać. Jeżeli zatem nie wykonujesz ćwiczeń, nie zajmuj maszyny i pozwól innym skorzystanie z niej.

Staraj się nie popełniać tego błędu, ponieważ marnuje on cudzy czas.

3. Uwaga na telefon komórkowy

Wiele osób przebywa na siłowni ze swoim telefonem komórkowym i odbiera przychodzące połączenia. Należy być w tej kwestii szczególnie ostrożnym.

  • Gdy rozmawiasz przez telefon nie podnoś głosu, ponieważ może to być bardzo irytujące dla pozostałych użytkowników siłowni. Pamiętaj o tym, że ludzie przychodzą poćwiczyć, aby odprężyć się mentalnie.
  • Jeżeli z kolei zabierasz na siłownię telefon, aby słuchać muzyki, nie zapomnij o słuchawkach. Z całą pewnością bowiem nie wszyscy mają taki sam gust muzyczny.

4. Nie zajmuj na zbyt długo jednej maszyny

Pamiętaj, że maszyny na siłowni są przygotowane dla wszystkich i nie możesz zajmować jednej przez cały czas.  Choć powyższe stwierdzenie może się wydawać oczywiste, jest to jeden z najczęściej spotykanych i najbardziej irytujących problemów, jakie spotykamy na siłowni. Nie przyczyniaj się do niego.

Jeżeli widzisz, że wokół Twojej maszyny ustawia się kolejka, zmieniaj ćwiczenia.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Ćwiczenia, którymi zastąpisz brzuszki. Pokochasz je!

5. Nie zostawiaj ciężarków na środku

Siłownia to miejsce, które wymaga utrzymania porządku. Podobnie jak w Twoim domu, również i tam nie możesz zostawiać przedmiotów na samym środku. Odnosi się to zwłaszcza to elementów takich jak hantle czy obciążniki.

Siłownia: kobieta z hantlami
  • Pamiętaj, że wszystkie te elementy wyposażenia mają na siłowni swoje wyznaczone miejsce. Jeżeli tego nie respektujemy, będą one przeszkadzać pozostałym użytkownikom. W niektórych przypadkach, pozostawione na środku mogą doprowadzić do wypadku lub kontuzji.
  • Dlatego po każdym skorzystaniu odłóż je na miejsce.

6. Nie przychodź spóźniony na zajęcia

Spóźnienie się na randkę lub do pracy to nietakt i świadczy o barku dobrych manier. Podobnie rzecz ma się z zaplanowanymi zajęciami, jakie oferuje Twoja siłownia.

Pomyśl, z czym będzie się to wiązało – będziesz zmuszony przeciskać się między zaangażowanymi w zajęciach ludźmi, szukać dla siebie miejsca, dobrać odpowiednie wyposażenie – o ile będzie jeszcze jakieś wolne itp…

Z całą pewnością rozproszysz też w ten sposób pozostałe osoby, które pojawiły się na czas i które akurat korzystają z zajęć. Najlepiej byłoby tego uniknąć.

7. Uwaga na prysznice

Być może w swoim własnym domu masz określone zwyczaje co do brania prysznica. Pamiętaj jednak, że siłownia to nie Twój dom. Jeżeli w danym regionie osoby biorące na siłowni prysznic nie rozbierają się do naga, również tego nie rób.

Stopy pod prysznicem
  • Jeżeli natomiast musisz się ogolić bądź uczesać, pamiętaj, żeby nie zostawiać po sobie włosów w żadnej części łazienki, prysznica ani zlewu.
  • W kwestii utrzymywania czystości, pamiętaj, że ktoś przyjdzie po Tobie i również będzie chciał skorzystać z tej samej łazienki. Pozostaw ją więc czystą tak jak sam chciałbyś ją zastać.

8. Krzyki i narzekanie

Pewni ludzie znajdując się na siłowni i ćwicząc, wydają z siebie dziwne odgłosy o natężeniu znacznie większym, niż jest to adekwatne. Jest to dość typowe zwłaszcza wśród mężczyzn podnoszących duże ciężary. Tak czy inaczej zwyczaj ten może być dość irytujący dla pozostałych użytkowników siłowni.

Pamiętaj, że wiele osób przychodzi tu aby się skoncentrować, skupić na sobie samym i poświęcić rozwojowi. Obecność krzyczących osób może je rozpraszać i być naprawdę nieprzyjemne. Jeżeli jesteś zmęczony i czujesz, że to nie jest najlepszy dzień na ćwiczenia, nie zaczynaj narzekać. Nie ma nic bardziej irytującego, niż demotywujący towarzysz treningu.

Starannie układaj sobie rutynę ćwiczeń. A gdy już nie możesz, po prostu skończ trening i gotowe. Może następnym razem będziesz w stanie zrobić więcej. Staraj się jednak przy tym nie narzekać.

Niech cisza będzie Twoim największym sprzymierzeńcem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.