Przetworzona żywność - 8 powodów, by ją rzucić

Nadmierne spożycie przetworzonej żywności może wywołać stany zapalne w organizmie oraz sprzyja gromadzeniu się toksyn i innych szkodliwych substancji wewnątrz naszego ciała. Aby uniknąć rozwoju chorób przewlekłych należy ograniczyć konsumpcję przetworzonego jedzenia albo zrezygnować z niego całkowicie.
Przetworzona żywność - 8 powodów, by ją rzucić
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2023

Przetworzona żywność i jej szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka to “gorący” temat, z którym powinien zapoznać się każdy z nas. Coraz liczniejsze badania dowodzą, że gotowe produkty żywnościowe sieją ogromne spustoszenie w naszym organizmie.

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą kuchnię bez wędlin, gotowych sosów, mrożonej pizzy, batoników i czekoladek. Warto jednakże przeanalizować odkrycia naukowców i poważnie zastanowić się nad gruntowną zmianą swojej codziennej diety. Specjaliści z dziedziny zdrowia apelują o rozsądek i przykładanie większej wagi do zasad zdrowego odżywiania się.

Jak jednak zmienić swoje nawyki żywieniowe w świecie, w którym przetworzona żywność – mimo że zła i szkodliwa – dominuje w popularnych supermarketach? Jak wygrać bitwę z gigantami przemysłu spożywczego, którzy już kilka dekad temu zawładnęli naszymi podniebieniami i wpoili, że niezdrowe produkty są zdrowe?

Przetworzona żywność ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie

Owszem na rynku nie brakuje zdrowych i wartościowych dla naszego organizmu produktów. Nie oszukujmy się jednak – lwia część regałów w supermarketach zasypują “śmieciowe” produkty, po które z pewnością sięgamy wszyscy. Wystarczy, że zajrzysz do swojej kuchni i obiektywnie ocenisz, które z nich absolutnie nie powinny lądować na Twoim talerzu.

Zerknij na etykiety. Cukier, sól, tłuszcz, konserwanty, barwniki, wszelkiego rodzaju wzmacniacze smaku i zapachu, emulgatory przeciwutleniacze – gdyby nie one, ani sos do spaghetti, ani pizza, ani kiełbasa nie byłyby smaczne.

Chociaż w ostatnich latach moda na zdrowie zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, nadal nie potrafimy pożegnać się z niektórymi toksycznymi komponentami jadłospisu. Jak można trwale wyeliminować je z diety? Poniżej znajdziesz osiem powodów, dla których warto zrezygnować ze spożywania wysoce przetworzonej żywności.

Zagrożenia płynące ze spożywania przetworzonej żywności

Nie da się ukryć – uwielbiamy przetworzone produkty żywnościowe. Nasze kubki smakowe przyzwyczajają się do nich niemalże natychmiast i nieustannie domagają się więcej i więcej. To niewątpliwie zasługa konserwantów i innych chemicznych, szkodliwych dla zdrowia dodatków.

Przetworzona żywność to taka, która została poddana obróbce technologicznej, aby zwiększyć jej trwałość, szybkość przygotowania oraz walory smakowe. Stąd też zawiera ona szereg sztucznych dodatków, które w konsekwencji mają bardzo negatywny wpływ na kondycję i stan zdrowia naszego organizmu.

Warzywa z puszki to wysoce przetworzona żywność

Wiodące firmy spożywcze reklamują swoje produkty jako “szybką i sycącą żywność”. Niestety w większości przypadków jest ona pozbawiona wartościowych substancji odżywczych. W zamian obfituje w chemię, która prowadzi do niepożądanych efektów w naszym ciele.

1. Przetworzona żywność jest niczym narkotyk

Cel przemysłu spożywczego jest jasny: generować jak największe zyski. Jak to osiągnąć? Dodając do żywności substancje, od których nasz organizm się uzależnia. A jak wiadomo, żadnym nałogiem nie jest łatwo wygrać.

W przeciwieństwie do zdrowych, ekologicznych produktów, których zadaniem jest dostarczenie uczucia sytości, przetworzona żywność ma generować głód. Tak, gotowa, naszpikowana chemią żywność stymuluje wydzielanie dopaminy. Hormon ten jest odpowiedzialny za uczucie przyjemności.

2. Prowadzi do nadwagi i otyłości

Otyłość jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych współczesnego świata. Przetworzona żywność stopniowo modyfikuje nasz układ genetyczny, a co za tym idzie, nieświadomie przekazujemy swoim dzieciom skłonności do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Obok czynników generycznych niebagatelną rolę odgrywają także nasze codzienne nawyki żywieniowe. Co więcej, przetworzona żywność jest tak trwale zakorzeniona w kulturach kulinarnych na całym świecie, iż trudno nad nią zapanować, by trwale wyeliminować ją z naszego menu.

Rafinowany cukier, węglowodany proste, tłuszcze nasycone, glutaminian sodu, syrop kukurydziany, olej palmowy… są tak powszechne w naszym codziennym życiu, że nawet nie wyobrażamy sobie rezygnacji z tych małych, codziennych “przyjemności”.

To właśnie one, w połączeniu z siedzącym trybem życia, stymulują odkładanie się tkanki tłuszczowej i rozwój rozmaitych chorób.

3. Zaburza pH organizmu

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń regularnego spożywania przetworzonej żywności jest zaburzenie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Gotowe produkty są bowiem pozbawione wartościowych substancji odżywczych, przez co powodują zakwaszenie krwi.

Kobieta z bólem głowy

Konsekwencją nieprawidłowego pH organizmu jest nadmierne gromadzenie się toksyn we krwi. Te, krążąc po całym ciele wywołują stany zapalne. Pamiętajmy, że stany zapalne mogą przekształcać się w bardzo poważne choroby, zaburzenia przemiany materii oraz niekontrolowany wzrost masy ciała.

4. Niekorzystnie wpływa na pracę jelit

Nadmiar kwasów pochodzących z wysoko przetworzonej żywności negatywnie wpływa na aktywność tak zwanych zdrowych bakterii zamieszkujących nasz przewód pokarmowy. W konsekwencji wzrasta podatność na zaburzenia trawienne i wszelkiego rodzaju infekcje jelit.

5. Sprawia, że stajemy się drażliwi i podatni na depresję

Podczas gdy ekologiczna, nieprzetworzona żywość bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, wysoce przetworzone produkty pogrążają nasze zdrowie psychiczne.

Chociaż na krótką metę niezdrowe jedzenie przynosi nam wiele przyjemności, znika ona wraz z ostatnim kęsem. A po nim pojawiają się: drażliwość, podenerwowanie, stany lękowe i depresyjne czy też kryzys psychiczny.

6. Podwyższa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych

Kiełbasy, wędliny, gazowane napoje, słodkie batoniki, produkty na bazie białej mąki. Produkty te uwalniają do krwi substancje, które mogą wywoływać stany zapalne. Te z kolei są jedną z bezpośrednich przyczyn wielu rozmaitych chorób przewlekłych.

Przyspieszają one bowiem degenerację komórek. Proces ten z czasem może skutkować rozwojem chorób takich jak osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów czy zmiany nowotworowe.

7. Negatywnie wpływa na zdrowie serca

Częste sięganie po przetworzoną żywność może wywołać poważne konsekwencje w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Chociaż większość z nas wie, że tego typu produkty mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, nie potrafimy się powstrzymać od ich spożywania.

Ból w klatce piersiowej

Warto jednak stopniowo zmieniać nawyki żywieniowe. Staraj się zmodyfikować swój styl odżywiania nawet gdyby miało się to odbywać taktyką małych kroków. Przetworzona żywność wyniszcza bowiem serce, a także zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.

Pamiętajmy, że większość gotowych produktów zawiera w swym składzie duże ilości tłuszczów nasyconych i sodu – dwóch głównych sprawców nadciśnienia i hipercholesterolemii.

Regularne spożywanie przetworzonej żywności może prowadzić nie tylko do rozwoju miażdżycy, lecz także do wystąpienia zawału serca mięśniowego.

8. Przyspiesza proces starzenia się organizmu

Substancje chemiczne zawarte w przetworzonej żywności powszechnie zostały nazwane toksynami. Organem odpowiedzialnym za ich wydalanie są głównie nerki. Jednak, gdy codzienna dieta obfituje w toksyczne produkty, nasz organizm nie jest w stanie na bieżąco wydalać niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Stopniowo gromadzą się one w różnych zakamarkach organizmu, wywołując uszkodzenia komórek ciała i przyspieszając proces starzenia się.

Przetworzona żywność – najpopularniejsze produkty

Jak powiedzieliśmy wcześniej, rynek spożywczy jest zalany niezdrową, wysoko przetworzoną żywnością. Poniżej przybliżamy Ci najpopularniejsze produkty, z których powinniśmy zrezygnować w trosce o nasze zdrowie. Należą do nich:

  • Wędliny i peklowane mięso
  • Komercyjne płatki śniadaniowe
  • Kupne ciasta, ciasteczka, mleczna czekolada, batoniki, słodzone kakao, jogurty owocowe
  • Chleb i wyroby cukiernicze z rafinowanej mąki
  • Konserwy i produkty w puszce
  • Gotowe sosy i dressingi sałatkowe
  • Słodzone soki z kartonu i napoje gazowane
  • Słone przekąsi (paluszki, chipsy, popcorn z mikrofalówki, solone orzeszki, krakersy)

Przetworzona żywność to autentyczna pułapka, w której sidłach znajduje się znaczna większość populacji świata. Są one tanie, smaczne i dostarczają wiele przyjemności. Niestety nie są zdrowe. Sięgając po nie regularnie, świadomie zatruwasz swój organizm i skazujesz go na poważne problemy zdrowotne w przyszłości.

Za każdym razem, gdy masz ochotę na niezdrowe przekąski, sięgaj po świeże albo suszone owoce. Aby uniknąć ataku głodu noś w torebce bakalie, gorzką czekoladę czy niesłodzony jogurt naturalny. Staraj się też samodzielnie przygotowywać posiłki ze świadomie wybranych składników.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cabrera, D. “Repercusiones de la comida rápida en la sociedad.” Trastornos de la conducta alimentaria 6 (2007): 635-659.
  • Doughman, R., et al. Soberanía alimentaria y vida digna. Base Investigaciones Sociales, 2010.
  • Duarte U., Yaritza, E., y Sobeyda, P. Seguridad Alimentaria y Nutricional. Diss. Universidad Nacional Autónoma de Nicaragua, Managua, 2016.
  • Kim, E. “Millones de años de comida procesada.” Investigación y ciencia 446 (2013): 44-49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.