Walka z depresją – 10 produktów, które Ci pomogą

· Kwiecień 29, 2018

Niektóre pokarmy zawierają witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które mają korzystne właściwości lecznicze i sprawiają, że między innymi walka z depresją staje się łatwiejsza. Możesz wręcz zapobiegać niektórym chorobom i leczyć je, włączając niektóre pokarmy do diety.

Dzięki odpowiednim produktom możesz walczyć z depresją w najbardziej naturalny sposób. W tym artykule opiszemy 10 produktów spożywczych, które pomogą szybko poprawić Twój nastrój.

Walka z depresją naturalnymi metodami

Depresja jest złożonym zaburzeniem, które jest trudne do leczenia w sposób naturalny, ponieważ wpływa na układ nerwowy i może powodować różne objawy psychosomatyczne.

Ludzie cierpiący na to zaburzenie muszą borykać się z negatywnym nastawieniem i poczuciem beznadziejności, co utrudnia leczenie, ponieważ negatywne nastawienie do skuteczności kuracji i leków negatywnie wpływa na ich skuteczność.

Smutek, apatia i niskie poczucie własnej wartości są częstymi cechami tego zaburzenia psychicznego. Oczywiście walka z depresją naturalnym sposobami jest możliwa. Możemy włączyć do naszej diety pokarmy zawierającą składniki odżywcze, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego.

Opisany poniżej produkty wspomagające procesy zachodzące w naszym mózgu, które odpowiadają za dobre samopoczucie.

Przeczytaj również: Jak poprawić humor naturalnymi produktami

Popraw sobie humor tymi 10 produktami spożywczymi

1. Kakao

Kakao jest znanym od wieków leczniczym produktem uznawanym za święty w wielu kulturach i mającym wiele właściwości zdrowotnych.

Jest pomocne w zwalczaniu depresji dzięki zawartości fenyloetyloaminy i tryptofanu. Substancje te poprawiają nastrój i zwiększają wydzielanie serotoniny, neuroprzekaźnika wywołującego uczucie szczęścia.

Surowe kakao na drewnianej łyżce i tabliczki czekolady - walka z depresją

 • Nie powinniśmy mylić kakao z czekoladą. Czekolada jest wypełniona cukrami i niezdrowymi tłuszczami, a jej zawartość kakao jest zazwyczaj bardzo niska.

2. Pomarańcze

Owoce cytrusowe mają właściwości antydepresyjne zarówno pod postacią pokarmu, jak również pozyskiwane z nich olejki eteryczne.

Używanie olejków eterycznych z cytryny, pomarańczy, mandarynki lub grapefruita powoduje uczucie szczęścia, które sprawia, że często chcemy je stosować na naszej skórze.

 • Pomarańcze to jedne z najlepszych owoców dodających energii życiowej i optymizmu.
 • Jednak zalecamy je jeść rano, ponieważ w nocy może to powodować problemy ze snem.

3. Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa liście są bogate w magnez, niezbędny minerał pomagający zachować równowagę układu nerwowego i chroniący przed zaburzeniami psychicznymi, takich jak depresja i stany lękowe.

 • Aby w pełni skorzystać z ich właściwości, powinniśmy jeść surowe liście, w sałatkach, sokach lub zielonych koktajlach.

4. Awokado

Awokado zaliczane jest do grupy tak zwanych super-foods. Ten owoc zawiera tak kompletny zestaw składników odżywczych, że jest najlepszym wyborem w leczeniu każdego zaburzenia, w tym depresji.

 • Pomimo tego, że jest bogate w tłuszcze, awokado zawiera również dużo białka i błonnika, więc nie musisz martwić się o to, że po jego zjedzeniu przybierzesz na wadze.
rozkrojone awokado z pestką na desce - walka z depresją

5. Orzechy włoskie

Orzechy włoskie znakomicie poprawiają nastrój dzięki wysokiej zawartości witamin, minerałów takich jak magnez oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych.

 • Garść orzechów dziennie wystarcza, aby utrzymać równowagę układu nerwowego, a także korzystnie wpływa na zdrowie serca.

6. Siemię lniane

Siemię lniane, które można spożywać jako olej lub nasiona, jest bardzo pożywnym pokarmem, bogatym w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Ten rodzaj tłuszczów jest niezbędny dla osób, które chcą osiągnąć stabilność emocjonalną i ogólnie poprawić swoje zdrowie.

 • Jeśli zdecydujesz się na olej lniany, upewnij się, że jest tłoczony na zimno, która to technika pozyskiwania oleju pozwala zachować jego właściwości w stanie nienaruszonym.

7. Jajka

Jajka to bardzo bogaty w substancje odżywcze pokarm, który możemy jeść codziennie.

Jajka w koszyczku - walka z depresją

 • Są bogate w witaminę B12, substancję odżywczą, która jest również obecna w sardynkach i produktach mlecznych.
 • Niedobory witamin z grupy B, szczególnie B12, są związane z depresją.

8. Czarna fasola

W niektórych krajach czarna fasola jest podstawą diety, co jest doskonałym nawykiem i sprawia, że walka z depresją jest o wiele prostsza.

 • Ta żywność jest bogata w tiaminę czyli witaminę B1, która dostarcza komórkom mózgowym energii i wspomaga funkcje poznawcze. Ma to pozytywny wpływ na walkę z depresją.

Przeczytaj również: Piosenki, które według naukowców zmieniają życie

9. Rukiew wodna

Foliany znajdujące się w rukwi wodnej przyczyniają się do spowolnienia pogorszenia funkcji poznawczych i naturalnie zapobiegają stanom depresyjnym.

 • Możesz dodać rukiew do sałatek lub użyć jako dodatek do każdej potrawy.

10. Ziarna słonecznika

Podobnie jak czarna fasola, nasiona słonecznika są bogate w witaminy z grupy B, takie jak tiamina. Z tego powodu można je jeść codziennie, na surowo lub prażone.

Pestki słonecznika w misce z szufelką i kwiatem słonecznika - walka z depresją