Zielone koktajle oczyszczające i ich zalety

Zielone koktajle z dodatkiem aloesu, który jest bogaty w błonnik nie tylko wzmocni organizm, ale i ułatwi procesy trawienne. To dlatego, że substancje w nim zawarte łagodzą podrażnienia i usprawniają wypróżnianie.
Zielone koktajle oczyszczające i ich zalety
Mario Benedetti Arzuza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mario Benedetti Arzuza.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Prawdopodobnie już nieraz słyszałaś co to takiego jak zielone koktajle oczyszczające, ale nigdy nie wystarczyło Ci czasu i chęci do ich przygotowania. W tym artykule znajdziesz kilka powodów, dla których warto im dać szansę.

Po ich wypróbowaniu zielone składniki, które w nich znajdziesz, na pewno zagoszczą na stałe w Twojej diecie. A więc co tak naprawdę kryje się pod słowami zielone koktajle oczyszczające?

Zielone koktajle? A co to takiego?

Zielone koktajle to mieszanki owoców, warzyw, niektórych przypraw i produktów zawierających zdrowe kwasy tłuszczowe, takich jak migdały, nasiona konopii, lnu lub wiórki kokosowe. Do popularnych składników, które chętnie są w nich umieszczane, należy szpinak, kminek, mięta, pietruszka czy liście kapusty.

Korzyści płynące z picia koktajli oczyszczających?

Oprócz tego, że dzięki swojej konsystencji i pożywnej dawki niezbędnych składników, która idealnie nadaje się na śniadanie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, zielone koktajle dostarczą mnóstwo błonnika, który obniża cholesterol i poziom glukozy we krwi.

To nie wszystko bowiem zaspokoi on uczucie głodu na dłużej i  usprawni zachodzenie procesów oczyszczających w ciele. Jest to również smaczny sposób na dostarczenie odpowiedniej dziennej dawki warzyw i owoców a wraz z nimi witaminy A, witaminy C, kwasu foliowego i potasu.

Naturalny sposób na redukcję wagi

Dzięki koktajlowi dostarczamy do organizmu witaminy, minerały, węglowodany złożone oraz błonnik. Dzięki zwiększeniu dziennej dawki owoców i warzyw organizm dostaje szanse na sprawniejsze pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i wody, w której akumulują się zanieczyszczenia w organizmie.

Dzięki zielonym koktajlom nie będziesz musiała martwić się o to, że wcześniej zjedzony posiłek dostarczy niepożądanych składników. Mieszanka pomoże w wydaleniu wszystkiego, co jest nie korzystne dla naszego organizmu. Jest to szybki i bezpieczny sposób na utratę wagi bez konieczności stosowania głodówek.

Zaspokojenie uczucia głodu

Jeżeli jesteś typem osoby, która zawsze czuje się głodna, nawet pół godziny po zjedzonym posiłku dodatkowa porcja błonnika znajdująca się w koktajlach może okazać się odpowiednia na Twój nieposkromiony apetyt. Jeżeli jesteś na diecie, zaleca się spożywanie mieszanki przed głównym posiłkiem dnia.

Zielony koktajl oczyszczający

Dzięki temu dłużej będziesz czuła nasycenie, a późniejsze porcje jedzenia nie będą musiały być tak duże. Wypicie czystej wody przed posiłkiem również pomaga w ograniczeniu jedzenia, jednak kombinacja wody, warzyw i błonnika, który się w nich znajduje, funkcjonuje zdecydowanie lepiej.

Jedzenie warzyw doskonałym nawykiem

Regularne spożywanie zielonych koktajli to świetny sposób na konsumowanie warzyw.

Po kilku tygodniach od wprowadzenia ich do dziennego menu wiele osób zaczyna czerpać przyjemność z ich jedzenia. Dostarczanie ich odpowiedniej ilości niejednokrotnie stanowi nie lada problem zwłaszcza u dzieci.

Zapobieganie powstawaniu kamieni nerkowych

Badania przeprowadzone w New England Jurnal of Medicine wykazały, że mężczyźni stosujący dietę o niskiej zawartości wapnia (stosowana w wypadku pacjentów z zatruciem szczawianami) kamienie nerkowe tworzą się dwa razy szybciej niż u mężczyzn, których dieta jest bogata w wapń.

Łagodzenie objawów nadkwaśności żołądka

Jeżeli kiedykolwiek cierpiałaś na nadkwaśność lub refluks żołądka i sposobem była szklanka wody, lub mleka, następnym razem wypróbuj zielony koktajl. Mają one charakter zasadowy i łagodzą nieznośne palenie w żołądku.

Wzrost energii

Rozpoczęcie dnia od zielonego koktajlu jest gwarancją przypływu energii. Owoce i warzywa są jej doskonałym źródłem, a to za sprawą cukrów, które zostają szybko metabolizowane. Dochodzi do tego szczególnie wtedy, gdy są odpowiednio łączone.

Jeżeli jednak to, co Cię martwi to właśnie ich ilość, substancje zielonych warzyw, które znajdują się w koktajlu zadbają, o zachowanie ich równowagi w organizmie.

Jedzenie naturalnych produktów jest najlepszym sposobem na trawienie i poprawne wchłanianie składników odżywczych. Dzięki nim dostarczana jest również energia, tak niezbędna do codziennego funkcjonowania.

Owoce na koktajl zielony detoks

Łatwe do strawienia

Ponieważ są już zmieszane i rozdrobione blenderem, są szybsze w trawieniu. W końcu ciało nie musi pracować już tak ciężko, by przetworzyć składniki i wykorzystać substancje odżywcze w nich zawarte.

Jeśli cierpisz na zaparcia, zielone koktajle z dodatkiem aloesu, który jest bogaty w błonnik nie tylko wzmocni organizm, ale i ułatwi procesy trawienne. To dlatego, że substancje w nim zawarte łagodzą podrażnienia i usprawniają wypróżnianie.

Nie zastępuje posiłku

O ilu dietach już słyszałaś, w których konieczne jest zastępowanie posiłków? Natomiast koktajl lub zupa to posiłek ubogi w kalorie, a dodatkowo możesz cieszyć się ich przyjemnym smakiem. Koktajle można pić o każdej porze dnia, a przy tym przyjmować normalne posiłki.

Są bogate w antyoksydanty

Zielone warzywa są bogate w przeciwutleniacze i fito składniki. Spożywając je, nie tylko zapewniasz ciału doskonałą obronę, ale i dostarczasz niezbędne składniki, umożliwiające utrzymanie organizmu w optymalnej formie fizycznej.

Usprawniają pracę umysłu i koncentrację

Nie od dziś wiadomo, że dzięki zdrowej diecie utrzymywana jest większa jasność umysłu i koncentracja. Zielone koktajle mogą stać się doskonałym zamiennikiem porannych kaw. Dostarczą energii, a brak kofeiny zmniejszy niepokój, stres i nerwowość.

Łatwość w przygotowaniu i konserwacji

Wystarczy wybrać ulubione zielone warzywa i owoce, a następnie użyć blendera i delektować się napojem. Między innymi dzięki łatwości w przygotowaniu wiele osób staje się ich miłośnikami. Do przygotowania porcji wystarczy jedynie 5 minut.

Dokładne zakręcenie słoika i przechowywanie w lodówce sprawi, że koktajl będzie świeży przez 24 godziny. Po przygotowaniu i schłodzeniu napoju możesz go zabrać w dowolne miejsce takie jak park, praca czy siłownia. Zalecane jest przechowywanie napoju w szklanych lub stalowych pojemnikach.

Jak uzyskać z koktajli to czego potrzebujesz?

Mimo tego, że zielone koktajle wpływają korzystnie na cały organizm można wykorzystać ich właściwości do kuracji określonych dolegliwości. Wystarczy połączyć ze sobą odpowiednie składniki i cieszyć się lekarstwem na brak energii czy nadwagę.

Również na oczyszczenie organizmu, poprawę trawienia i zmniejszyć ryzyko występowania niektórych chorób.

Koktajle oczyszczające

Jedyne co musisz wiedzieć to jak łączyć ze sobą składniki i stosować odpowiednie przepisy. Więcej informacji z łatwością znajdziesz na stronie!

Zdjęcia dodane dzięki uprzejmości Westcoast Weezie, stephaniekg y marniwasserman.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carbajal Azcona, A., & Sanchez-Muniz, F. J. (2003). Pesos de medidas caseras y raciones habituales de consumo. Nutrición y Dietética.
  • Araya L, H., & Lutz R, M. (2003). ALIMENTOS FUNCIONALES Y SALUDABLES. Revista Chilena de Nutrición. https://doi.org/10.4067/S0717-75182003000100001
  • Organización de las Naciones Unidas para la Alimentación y la Agricultura. (2005). Nutrición y Salud. Habitos Saludables En Los Niños.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.