Kontrolowanie nerwów - 5 podstawowych strategii temu służących

Świadomość tego, że istnieją pewne aspekty naszego życia, których nie możemy kontrolować, ułatwi nam kontrolowanie nerwów i pozwoli uniknąć niepotrzebnego niepokoju.
Kontrolowanie nerwów - 5 podstawowych strategii temu służących

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2018

Podczas niektórych pór roku (na przykład w grudniu) lub w pewnych okresach naszego życia (przed ślubem, podczas przeprowadzki itd.) normalne jest odczuwanie lęku i nerwowości. Czy ustawienie “trybu wakacyjnego” w dowolnym momencie jest możliwe? Zalecamy następujące strategie ułatwiające kontrolowanie nerwów.

Kontrolowanie nerwów w XXI wieku

Nawet jeśli tego nie chcemy – wydaje się, że nasze życie domaga się zmiany nas samych. Jesteśmy zestresowani, rozdrażnieni, wściekli na wszystkich … Codzienny wir nie pozwala nam się odprężyć ani zatrzymać nawet na minutę, by się naładować, obniżyć tempo bicia serca.

Jedyny czas, kiedy możemy całkowicie odpocząć to podczas wakacji. Czasami nawet to nie działa, ponieważ dwa tygodnie to zbyt mało czasu, aby całkowicie odsunąć się od wszystkiego co nagromadziło się przez cały rok.

Może byłeś w stanie kontrolować swoje nerwy, kiedy leżałeś na plaży, ale pierwszego dnia po powrocie do “prawdziwego świata”, Twoje zen powróciło do piasku i fal.

Czy ludziom jest łatwiej się denerwować niż zachować spokój?

To prawda, że ​​nasz umysł jest niespokojny i ma ciągłą potrzebę eksploracji. Istnieje jednak wielka różnica między jego naturalnym poszukiwaniem a niemożnością zapadnięcia w sen lub prowadzenia nieustannej walki z otaczającymi Cię osobami.

Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się kontrolować nerwy w obliczu każdej sytuacji: egzaminu, rozmowy kwalifikacyjnej, zepsutego urządzenia, spóźnienia do pracy z powodu problemu z metrem lub wzrostu rachunku za energię elektryczną.

Wskazówki dotyczące kontrolowania nerwów

Nawet jeśli uważasz, że czymś normalnym jest rzucanie się od jednego zadania do drugiego, nie jest to dobre dla Twojego zdrowia psychicznego lub fizycznego. Dlatego dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, powinieneś nauczyć się kontrolować swoje nerwy i niepokój.

Pamiętaj o następujących wskazówkach:

Spróbuj określić co Cię denerwuje

Może to, że twój szef mówi do Ciebie w określony sposób lub prosi Cię o wykonanie pewnych zadań; że Twoi koledzy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie określonego zadania lub że ruch w mieście, w którym mieszkasz staje się coraz bardziej chaotyczny.

Gdy rozpoznasz rzeczy, które “stawiają Cię na krawędzi” – łatwiej będzie kontrolować nerwy.

Zdenerwowana kobieta.
  • Jeśli wiesz już, że spotkanie z Twoim szefem jest stresującą sytuacją, możesz iść z odpowiednim nastawieniem i przygotować się na dyskusję lub szukanie rozwiązania.
  • Aby ruch uliczny przestał być problemem, spróbuj wybrać inną trasę lub wcześniej wyjść z domu.

Oddychaj

W odniesieniu do poprzedniego punktu, dobrą techniką, aby utrzymać spokój lub nerwy pod kontrolą jest umiejętność świadomego oddychania. Co to oznacza? Możesz kontrolować w jaki sposób powietrze wpada i wypada z płuc.

Być może nigdy nie zwracałeś na to uwagi, ale kiedy jesteśmy bardzo zestresowani, nasz oddech staje się powierzchowny, dławiący i sprawia trudności.

Jeśli w tym momencie zamkniemy oczy i kilka razy weźmiemy głęboki oddech, będziemy w stanie kontrolować pewne emocje. Jest idealny do uniknięcia dyskusji lub powiedzenia czegoś, czego później będziemy żałować.

  • Świadomy lub głęboki oddech mówi naszemu mózgowi, że wszystko idzie dobrze i że nie musimy się martwić.
  • Zalecamy również, abyś nie czekał z lepszym oddychaniem na to, aż znajdziesz się w stresującej sytuacji. Uczyń z tego nawyk, który zmieni Cię w bardziej pogodną osobę.

Postaraj się odłożyć napięcie na bok

Czasami nerwy pojawiają się, kiedy wymagamy od siebie zbyt wiele. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie idealnie, co w efekcie powoduje, że nie potrafimy zasnąć i nie jesteśmy w stanie zachować spokoju. Nie możemy zaakceptować błędów ani porażek i może właśnie dlatego nie pozwalamy sobie na odprężenie.

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy przestać oczekiwać od siebie tego co najlepsze. Jednak powinniśmy pogodzić się z tym, że czasami sprawy nie idą tak jak się spodziewaliśmy.

Zamiast zadawać sobie pytanie: co się nie uda? Zmień to na: co pójdzie dobrze? Nawet gdy mamy do czynienia ze złymi wiadomościami lub doświadczeniami, możemy się nauczyć drogą błędów.

Stremowany mężczyzna.

Nie martw się o rzeczy, których nie możesz kontrolować

Jest takie arabskie powiedzenie: “jeśli problem ma rozwiązanie, to dlaczego się martwisz? A jeśli problem nie ma rozwiązania, to po co się martwić? ” Jest wiele rzeczy, których nie możemy zmienić, poprawić ani kontrolować. I paradoksalnie są to rzeczy, które nas najbardziej denerwują.

Że pada w dniu ślubu, że na autostradzie był wypadek albo że Twój kolega rozchorował się w dniu ważnego spotkania – wszystkie te rzeczy są zupełnie przypadkowe. Powinieneś nauczyć się jak zmierzyć się z nimi w najlepszy możliwy sposób.

To obniży Twoje napięcie i pozwoli Ci nieco bardziej cieszyć się życiem.

Nawiąż kontakt z naturą

Siedząc w parku, jeżdżąc na kemping i słuchając śpiewających ptaków, spacerując wzdłuż brzegu morza – wszystkie te czynności są bardzo zalecane i ułatwią nam kontrolowanie nerwów.

Kontakt z naturą ma prawie “magiczny” i trudny do wytłumaczenia efekt.

Może dlatego, że pozwala nam powrócić do bardziej czystego i prawdziwego stanu lub dlatego, że jest to spotkanie z matką ziemią. Prawdą jest, że te słynne “ucieczki” do miejsca poza miastem ładują nasze baterie w imponujący sposób.

Spacer po łące.

Wędrówka po lesie lub górach, chodzenie po zatoczkach lub klifach i przebywanie więcej niż jedną noc w miejscu, które nie jest skażone światłami lub dźwiękami pomogą nam czuć się mniej zdenerwowanym.

Możesz wykorzystać na to swoje weekendy a nie tylko czekać na wakacje, aby cieszyć się tą wielką korzyścią.

Czy Kontrolowanie nerwów sprawia Ci jeszcze problem?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Folkman S. Personal control and stress and coping processes: A theoretical analysis. J Pers Soc Psychol. 1984;
  • Anderson ND, Lau MA, Segal Z V., Bishop SR. Mindfulness-based stress reduction and attentional control. Clin Psychol Psychother. 2007;
  • Lyubomksky S, Sheldon KM, Schkade D. Pursuing happiness: The architecture of sustainable change. Review of General Psychology. 2005.
  • Koenig HG. Concerns about measuring “spirituality” in research. J Nerv Ment Dis. 2008;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.