Jakość odpoczynku – co ma na niego wpływ?

· Wrzesień 24, 2017
Umiejętność oderwania się od pracy oraz innych obowiązków to klucz do lepszego odpoczynku. Musisz też pamiętać, że Twój wiek może mieć wpływ na jakość snu.

Na jakość odpoczynku ma wpływ wiele czynników. Kiedy Twój odpoczynek w godzinach nocnych zaczyna być przerywany, a Ty cierpisz z tego powodu, pierwszą rzeczą o jaką zapyta się specjalista to Twoje codzienne nawyki.

Nieodpowiednia dieta, późne kładzenie się do łóżka, zbyt długa drzemka popołudniowa czy nadużywanie sprzętu elektronicznego, to wszystko wpływa na jakość odpoczynku.

Jednakże musimy pamiętać, że nie tylko my jesteśmy odpowiedzialni za nasz odpoczynek. Czasami, pomimo tego, że śpisz w nocy, jakość Twojego wypoczynku nie jest dobra, często się budzisz, a rankiem wstajesz z bólem głowy i mięśni.

Jeżeli taka sytuacja dzieje się już przez jakiś czas, powinieneś udać się do lekarza, aby zidentyfikować przyczyny. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy omówić pewne czynniki, które mogą wpływać na Twój odpoczynek, a których możesz być nieświadomy. Przypatrzmy się im.

1. Twój wiek ma wpływ na jakość odpoczynku

Starsza kobieta

Wraz z upływem lat, to normalne doświadczać spadku jakości naszego snu. Zwykle jest on lżejszy, częściej się budzisz i przesypiasz mniejszą ilość godzin.

Z czasem ta okazjonalna bezsenność może stać się przewlekła to tego stopnia, że będziesz potrzebować pewnych leków, które zagwarantują Ci odpowiedni odpoczynek oraz ogólne poprawienie jakości życia. Powodów może być wiele: bezdech senny, zespół niespokojnych nóg, ból stawów lub nawet zmiany w rytmice okołodobowej.

Odpowiednia opieka medyczna, dobra dieta oraz umiarkowane ćwiczenia fizyczne mogą poprawić jakość Twojego wypoczynku. 

2. Śpisz mniej, jeżeli jesteś kobietą

Chociaż trudno jest uogólniać, ponieważ bezsenność może nas dotknąć, kiedy najmniej się tego spodziewamy, Amerykańska Fundacja Snu odkryła, że płeć ma wpływ na odpoczynek.

Oto dlaczego:

  • Kobiety zwykle wykonują wiele czynności naraz, co sprawia, że ich umysł jest pod stałą presją oraz pod wpływem licznych bodźców.
  • Dodatkowo, jakiekolwiek zaburzenie związane z ciążą czy menopauzą może wpływać na sen.

To wszystko może wywołać pojawienie się bezsenności. Innym ciekawym aspektem jest fakt, że mężczyźni posiadają większe problemy z bezdechem sennym czy chrapaniem, co często budzi ich partnerki.

Powyższe cechy oznaczają, że jakość wypoczynku kobiety stopniowo się pogarsza.

3. Kultura oraz miejsce, gdzie mieszkasz

Ten fakt to coś więcej niż ciekawostka. W rzeczywistości ma to związek z czymś, co każdy z nas rozumie: społeczeństwo w jakim żyjesz może zdeterminować jakość Twojego zdrowia oraz samopoczucie.

W niektórych miejscach, takich jak Japonia, gdzie ludzie są bardzo nastawieni na pracę, społeczeństwo kładzie nacisk na mniejszą ilość przespanych godzin.

Ciężko pracujące kobiety

Właściwie to istnieje u nich popularna praktyka zwana „inemuri”, czyli sztuka czuwania podczas snu. Japończycy czasem przysypiają w pracy nie kładąc się nawet do łóżka. Oznacza to kilkominutowy odpoczynek dla ciała i umysłu w otoczeniu.

Z drugiej strony, nawyki dnia codziennego bardzo zależą od kultury, z którą się identyfikujemy. Na przykład w Hiszpanii powszechne jest jadanie o bardzo późnej porze i kładzenie się późno spać, co nie pokrywa się z kulturą większości krajów północnoeuropejskich i Stanami Zjednoczonymi.

Wszystkie te czynniki niekoniecznie zależą od indywidualnej osoby, a ponadto determinują Twoją zdolność do odpoczywania w skuteczny sposób.

4. Światło słoneczne

Wielu z nas spędza większość dnia w pracy, gdzie panuje sztuczne oświetlenie: w biurze, przed ekranem komputera, w fabryce lub jakimkolwiek innymi środowisku, gdzie większość zadań wykonuje się w środku.

Kobieta odpoczywa nad brzegiem jeziora

Wraz z upływem czasu i nawet nie zdając sobie z tego sprawy, Twój cykl biologiczny nie jest już dłużej w synchronizacji ze światłem dziennym. Jeżeli wychodzisz do pracy, kiedy słońce jeszcze nie wstało i wracasz do domu już długo po jego zachodzie, może to w znaczący sposób wpłynąć na jakość odpoczynku, a to z kolei na jakość Twojego życia.

5. Presja społeczna

Wiele osób powie, że kontrolują oni własne życie a presja społeczna nie ma na nich wpływu.  Jednakże istnieją czynniki, nad którymi nie zawsze mamy władzę. Na przykład praca może planować Twój dzień podobnie jak środowisko, w którym przebywasz: polityka społeczna i gospodarcza, kalendarz, zobowiązania…

Jesteś częścią maszyny, z której nigdy się całkowicie nie wyzwolisz, a to może w mniejszym lub większym stopniu determinować ilość stresu przez jaki przechodzisz.

telefony

Tego typu presja społeczna wpływa na Twoje życie na niezliczoną ilość sposobów, szczególnie na poziomie emocjonalnym. To dlatego czasami dopada Cię bezsenność. Aby sobie z tym radzić, ważne jest zachować równowagę między czasem wolnym a pracą.

Dbanie o własne zdrowie oraz dobre samopoczucie jest kluczowe, jeśli chcesz sypiać lepiej oraz niczym się nie martwić kiedy Twoja głowa spoczywa na poduszce.