Energia życiowa – 10 czynników ją obniżających

· Styczeń 24, 2016
Z czasem zdajemy sobie sprawę, że przebaczenie jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem. Dzięki wybaczaniu nasze życie stanie się lepsze, ponieważ nie będzie musiało już dźwigać ciężaru urazy.

Energia życiowa każdego z nas ma swój własny poziom, który musimy nauczyć się wykorzystać w pozytywny sposób i nie tracić jej. Twoja energia życiowa pozwala Ci uzyskać motywację do pracy z motywacją, zapewnia pozytywne nastawienie umysłu do radzenia sobie z codziennymi sytuacjami i pozwala wykorzystać na swoją korzyść każdą nadarzającą się okazję.

Tylko Ty masz prawo do kontrolowania swojej energii i aktywnego korzystania z niej każdego kolejnego dnia. Jednak istnieją pewne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które mogą negatywnie wpływać na poziom Twojej energii, powodując zmniejszenie motywacji, obniżenie nastroju i produktywności.

Czym jest energia życiowa

Nasza energia życiowa jest kluczem do uzyskania sukcesu i pokonania każdej z przeszkód, która może wystąpić po drodze. Każdy z nas może odnowić tę energię na co dzień i uzyskać dzięki niej jak największe korzyści uwidaczniając za jej pomocą nasze mocne strony, talenty i wszystko to, co pozwala nam wyróżnić się z tłumu.

Biorąc pod uwagę to, że energia życiowa jest darem, jakim obdarzony został każdy człowiek i na dodatek jest ona kluczem do rozwoju osobistego i zawodowego.

Warto więc poznać 10 najważniejszych czynników będących „złodziejami energii” przedstawionych przez wielkiego przywódcę duchowego Dalajlamę – każdy z Was powinien je poznać w celu nauczenia się zarządzania swoją energią życiową i zapobiegania czynnikom zewnętrznym zakłócającym jej naturalny poziom.

Trzymaj się z dala od toksycznych ludzi

Toksyczni ludzie

 • Przestań zadawać się z osobami, które w swoim życiu zajmują się wyłącznie narzekaniami, uskarżaniem się na wszystko, problemami, opowieściami o katastrofie i strachu, a także takimi, którzy nieustannie oceniają innych. Jeśli ktoś szuka pojemnika na swoje śmieci, upewnij się, że nie jest nim Twój umysł.„

Każdy z nas jest w stanie odróżnić osoby, dzięki którym pojawiają się w naszym życiu pozytywne rzeczy od tych, którzy chcą nas zatrzymać i uniemożliwić nam życie w taki sposób, w jaki chcemy.

Płać rachunki w terminie

Nie ma lepszego sposobu na uzyskanie równowagi ducha, niż świadomość tego, że się nie zawdzięcza czegoś komukolwiek i że nikt nam nie jest nic winien.

 • „Płać swoje rachunki na czas. Jednocześnie postarać się odebrać swój dług lub rozważ opcję podarowania go, jeśli jego wyegzekwowanie jest niemożliwe.”

Odpowiedzialne podejście do kwestii długów oraz zobowiązań pomaga nam zachować spokój wobec innych i wobec siebie.

Najlepiej jest zrobić wszystko, na co tylko nas stać, aby uwolnić się od długów i nie musieć się ukrywać lub wstydzić z powodu niemożności uregulowania zaległości – a dzięki temu nasza energia życiowa utrzyma się na satysfakcjonującym nas poziomie.

Dotrzymuj obietnic

Energia życiowa

 • „Jeśli nie dotrzymujesz obietnic, zadaj sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Zawsze masz prawo do zmiany opinii, przeproszenia, podjęcia próby zrekompensowania ewentualnej szkody, negocjowania i lub znalezienia alternatywy wobec złożonej i niedotrzymanej obietnicy – ale nie może to stać się nawykiem”.
 • Najlepszym sposobem na uniknięcie konieczności robienia czegoś, czego nie chcemy robić, to jednoznaczne powiedzenie NIE już na samym początku.

Obietnice, niezależnie od tego jak nieistotne dla Ciebie, mogą mieć bardzo dużą wartość dla osób, którym takową obietnicę złożyłeś. Dotrzymywanie obietnic czyni nas lepszymi ludźmi, zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym, czego efektem będzie energia życiowa dająca nam impuls do działania.

Jeśli czegoś nie chcesz zrobić, zleć to komuś innemu

Ludzie

 • „Jeśli to tylko możliwe, zrezygnuj z danego zadania, którego nie chcesz zrobić lub zleć je komuś innemu, poświęcić swój czas na robienie tego, co lubisz najbardziej.”

Nie mamy tutaj na myśli sposoby wykręcenia się od naszych codziennych obowiązków, ale warto jest mieć świadomość tego, że czasem lepiej jest zlecić pracę komuś, kto zrobi to lepiej i kto może zająć Twoje miejsce, gdy sam nie czujesz się na siłach, by dane zadanie wykonać.

Poza tym, przypomina to nam, że naprawdę ważne jest robienie tych rzeczy, które są naprawdę istotne dla Twojego życia.

Wypoczywaj i działaj

 • „Daj sobie szansę na odpoczynek, jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której naprawdę go potrzebujesz, ale także zmuś się do działania, gdy znajdziesz odpowiedni moment.”

Zarówno dzienny rytm natury, jak i naszego życia może się nieco różnić, dlatego też każdy z nas musi się nauczyć sobie z tym radzić.

Wielokrotne lekceważenie konieczności odpoczynku może okazać się dużym błędem, odwrotna sytuacja, czyli bierność w sytuacji, w której powinniśmy zadziałać może spowodować przyszłą frustrację.

Wyrzuć, podnieś i uporządkuj

 • „Wyrzuć, podnieś i uporządkuj – nic nie zużywa więcej energii życiowej, niż zaniedbane miejsce pełne niepotrzebnych rzeczy z przeszłości.”

Począwszy od przedmiotów fizycznych na aspektach duchowych skończywszy, niezwykle ważne jest pozbycie się wszystkiego, czego nie potrzebujesz, zostawiając za sobą przeszłość.

Należy skupić się tylko tych sprawach i rzeczach, które pozwalają nam zorganizować życie obecne i spełnić nasze marzenia na przyszłość.

Zadbaj o swoje zdrowie

Zdrowa osoba

 • „Ustal istotny priorytet dla swojego zdrowia, bez zaplecza w postaci sprawnego ciała pracującego na maksimum swoich możliwości nie będziesz w stanie zbyt wiele zrobić. Poświęć trochę czasu na odpoczynek. „

Najlepsza praca, duża ilość pieniędzy i najlepsze rzeczy wokół nie mają żadnego sensu, jeśli nie cieszysz się dobrym zdrowiem i nie dbasz o swoje ciało.

Aby cieszyć się życiem w pełni, czego przejawem jest pełna energia życiowa, musisz poświęcić trochę czasu dla swojego ciała, na przykład pomagając mu w detoksykacji, medytując, dogadzając sobie, prawidłowo się odżywiając, ćwicząc…warto także skonsultować się z lekarzem i zrobić wszystko, co niezbędne, aby zapewnić sobie dobry stan zdrowia.

Staw czoła trudnym sytuacjom

Stres i problemy

 • Staw czoła trudnym i toksycznym sytuacjom, nad którymi obecnie przechodzisz do porządku dziennego, w postaci na przykład podania pomocnej dłoni znajomemu lub członkowi rodziny, lub rozwiązaniu niekorzystnej atmosfery wokół Ciebie i Twojego partnera lub Twojej grupy znajomych – w tym celu powinieneś podjąć wszelkie niezbędne działania. „

Stawienie czoła takiej sytuacji to najzdrowszy sposób na poradzenie sobie z nią, dzięki czemu nie ulegnie ona dalszemu pogorszeniu.

Ważne jest także przeanalizowanie całego problemu i zdecydowanie się na działanie w dającym się określić czasie, ponieważ odkładanie lub ignorowanie całej sprawy może powodować ukryty stres, utrudniający obiektywną ocenę problemu i powodujący, że problem będzie wydawał się trudniejszy do rozwiązania, niż jest w rzeczywistości.

Zaakceptuj

 • „Zaakceptuj. To nie oznacza rezygnacji, ale energia życiowa często tracona jest bezowocnie na niepotrzebny opór i walkę z sytuacją, której nie jesteś w stanie zmienić.”

Chociaż wiele osób uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych i że nadzieja jest ostatnią rzeczą, którą chcesz stracić, to jednak czasami życie stawia nas w sytuacji, w której musimy zaakceptować fakt, że nie możemy zmienić tego stanu rzeczy.

I wtedy jedynym sposobem poradzenia sobie z tym jest po prostu zaakceptowanie wszystkiego takim, jakim jest. Akceptacja nie oznacza, że powinniśmy przestać walczyć, bo jeśli pojawią się okoliczności umożliwiające zmianę całej sytuacji, to należy je wykorzystać.

Wybacz

 • Wybacz, zapomnij o sytuacji, która jest przyczyną towarzyszącego Ci bólu, zawsze możesz przecież zdecydować na pochłonięcie bólu przez niepamięć„.

Energia życiowa jest niezwykle wręcz stymulowana przez miłość będącą zresztą jednym z największych źródeł tej energii, innym równie silnym jest wiara w Boga, która pozwala nam nauczyć się przebaczania.

To prawda, że życie często stawia nas w sytuacjach, które wypełniają nas gniewem, bólem, goryczą i strachem, a które mogą być trudne do pokonania.

Jednak jeśli zdecydujesz się nie utrzymywać i karmić tych negatywnych uczuć i podejmujesz decyzję o wybaczeniu, to od razu wszystko w naszym życiu zacznie się poprawiać, a z czasem zdamy sobie sprawę, że podjęliśmy dobrą decyzję.

Nienawiść, gorycz i gniew to uczucia, które nie przynoszą nam niczego dobrego, a za to mogą wpłynąć na podejmowanie przez nas złych decyzji opartych na negatywnych emocjach.