Odpuść sobie i zaakceptuj to, czego nie da się zmienić

Dzisiejszy artykuł jest o tym, jak nauczyć się odpuszczać. Nie znaczy to, że nagle ma nam przestać na wszystkim zależeć, ale oznacza to zaakceptowanie rzeczy, których nie da się zmienić.
Odpuść sobie i zaakceptuj to, czego nie da się zmienić

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Czy nie raz słyszałeś stwierdzenie: “Odpuść sobie i zaakceptuj to, czego nie da się zmienić”? Zapomnienie czy odpuszczenie jest jednym z najbardziej naturalnych procesów w życiu. Niestety, jeżeli zdarza się często, może powodować ból i cierpienie.

Zakończenie związku, utrata bliskiej osoby, przeprowadzka do nowego domu są tylko przykładami “pożegnań”, których doświadczymy w naszym życiu. Nikt nie przygotował nas do takich rozstań i przeżyć, dlatego też musimy nauczyć się sobie z nimi radzić niemalże “na siłę”.

Niestety, nie istnieje magiczny sposób, dzięki któremu nauczysz się zapominać i odpuszczać. Ból emocjonalny, który odczuwasz kiedy czas odpuścić i iść dalej, może prowadzić do depresji, jeżeli nie potrafisz sobie z nim poradzić.

Dzisiaj jednak, chcielibyśmy zaproponować Wam kilka rad, które pozwolą lepiej radzić sobie z trudnymi momentami w życiu.

Odpuść sobie, aby otrzymać coś w zamian

Jeśli się chwilę na tym zastanowisz, zorientujesz się, że całe Twoje życie w gruncie rzeczy polega na odpuszczaniu, zapominaniu i poruszaniu się do przodu.

Polecamy także lekturę: Wiktymizacja – wieczny cierpiętnik zawsze narzeka

Zrozum, że słowa takie jak “odpuszczenie” czy “zapomnienie” nie występują tylko w połączeniu z bólem, stratą czy cierpieniem. Czasami kiedy odpuścisz coś sobie, tak naprawdę stajesz się bardziej szczęśliwa.

 • Odpuszczenie tego, co sprawia Ci ból oznacza, że stawiasz siebie na pierwszym miejscu.
 • Odpuść sobie ludzi, którzy Cię krzywdzą. Dzięki temu przywrócisz równowagę w swoim życiu i zadbasz o zdrowie psychiczne.
 • Odpuść sobie niektóre przyzwyczajenia, myśli i zachowania, abyś mogła przywitać nowe możliwości i wyzwania oraz rozwój osobisty.
Statek na jeziorze i motyle kolorowe

Warto pamiętać, że kiedy odpuścisz sobie, wówczas będziesz miała możliwość rozwoju osobistego i stania się lepszą osobą. Jednakże wiemy, że czasami słowa “odpuść sobie” znaczą gorzkie pożegnania i znalezienie siły w sobie, aby iść dalej.

Sprawdźmy jakie są najlepsze sposoby, aby nauczyć się jak odpuszczać.

Daj sobie czas: piękne chwile przyjdą same

Kiedy utracisz bliską Ci osobę lub coś na czym Ci bardzo zależało, wówczas czujesz się jakby ktoś zatrzasną drzwi przed Tobą.

 • Prawda jest taka, że jest to typowe zachowanie, które może trwać od dwóch do trzech miesięcy. W tym czasie przechodzisz przez naturalny proces żałoby.
 • Nauka “odpuszczania” związana jest z niesamowitą odwagą. Nikt nie potrafi żyć w bólu i cierpieniu.
 • Kiedy tracisz kogoś bliskiego, musisz “pozwolić mu odejść” i “uwolnić go”, gdyż tylko w ten sposób możesz ruszyć naprzód ze swoim życiem. Nigdy nie zapomnisz co zostawiłaś za sobą, ale dzięki temu będziesz miała odwagę znowu się uśmiechać.

Daj sobie czas. Całkiem możliwe, że nic nie będzie tak jak było. Ale pamiętaj, że tylko dlatego, że coś jest inne nie znaczy, że jest złe. Wręcz przeciwnie, zmiany prowadzą do nowych, pięknych możliwości.

Lew z motylem

Odpuść to, czego nie potrzebujesz w swoim życiu oraz to, co nie daje Ci radości

Są takie chwile w życiu kiedy myślimy, że da się niczego zmienić. To dotyczy też sytuacji, kiedy jesteśmy w związku z osobą, której nie kochamy, tylko dlatego, że boimy się odejść. Tak nie powinno być.

 • Warto pamiętać, że zaprzeczanie rzeczywistości przyniesie Ci tylko cierpienie. Dzieje się tak, gdy wszystko wokół Ciebie się rozpada, ale Ty tkwisz w tym, bo boisz się przyznać do porażki, myśląc, że chronisz w ten sposób samą siebie.
 • Odpuść wszystko co sprawia, że nie jesteś szczęśliwa, gdyż w przeciwnym razie twoje życie będzie wypełnione żalem i kłamstwami.
 • Bądź dzielna i staw czoła rzeczywistości. Kiedy ktoś Cię nie kocha, nie błagaj go o to aby został, spróbował “jeszcze przez chwilę”. Sprawi to, że przestaniesz wierzyć w siebie.

Czasami, chociaż wydawać się to może nie możliwe, odpuszczenie czegoś co nie sprawia, że jesteś szczęśliwa, jest drogą do znalezienia czegoś lepszego.

Życie pokaże Ci o co warto walczyć, a co należy odpuścić

W czasie nauki procesu “odpuszczania”, otwierasz się na nowe doznania, dzięki którym poznasz co tak naprawdę jest ważne w życiu.

 • Nie ma znaczenia, czy w czasie tego procesu pozostanie przy Tobie tylko garstka osób. Nie jest ważna ilość, tylko jakość przyjaciół, którzy Cię otaczają i wspólne zainteresowania, które dzielicie.
 • Jeżeli ludzie, którzy pozostali przy Tobie, sprawiają, że jesteś szczęśliwa, wówczas cały proces odpuszczania był warty swojej ceny.

Pamiętaj, że wszystko co za sobą zostawiłaś sprawiło, że stałaś się nową osobą. Wszystko przez co przeszłaś jest ważne. Twoje doświadczenia nie są już częścią Twojej przyszłości, ale definiują Twoją historię.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Mateos Rodilla, J. (2002). La relajación. El arte de aflojar y soltar. Revista Rol de Enfermería.
 • Branden, N. (1989). Cómo mejorar su autoestima. Círculo de Lectores. https://doi.org/10.1186/cc1474
 • Pereira, M. (2007). Autoestima : un factor relevante en la vida de la persona y tema escencial del proceso educativo. Revista Electrónica “Actualidades Investigativas En Educación.” https://doi.org/10.15517/aie.v7i3.9296
 • González-Pienda, J. A., Carlos Núñez Pérez, J., Glez-Pumariega, S., & Garcia García, M. S. (1997). Autoconcepto, autoestima y aprendizaje escolar. Psicothema. https://doi.org/10.4161/trla.23980

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.