Dorastanie to także radzenie sobie z cierpieniem

Dojrzałość nie jest kwestią wieku. To umiejętność stawiania czoła zmianom i strachom, które Cię paraliżują i próbują zaburzyć szczęście.

Dorastanie to nie świętowanie urodzin czy obserwowanie zmarszczek pojawiających się pod oczami podczas uśmiechu. Dorastanie oznacza przezwyciężanie trudności i zdobywanie mądrości, która pomaga Ci stać się silniejszym, wolnym oraz szczęśliwszym.

Doskonale wszyscy wiemy, że czas sam w sobie nie jest wystarczający, by uleczyć niektóre rany lub załagodzić lęki.

Chociaż lata przemijają, wciąż możesz czuć urazę do pewnych ludzi lub obawiać się konkretnych sytuacji, które w przeszłości wyrządziły Ci krzywdę.

Dorastanie oznacza także zdolność odczuwania satysfakcji w chwili, kiedy w końcu pokonasz swoje demony i zdołasz uśmiechać się do nich bez bólu.

To rodzaj mądrości, którą każdy może osiągnąć przez pokonywanie strachów i ograniczeń. Zobaczmy, jak to zrobić.

Dorastanie – sztuka emocjonalnej wolności

Doświadczenie życiowe nie przychodzi po prostu po przekroczeniu 30-tki, 40-tki, 50-tki czy 70-tki.

Niektórzy ludzie, pomimo przeżycia wielu dekad, wciąż nie potrafią zrozumieć, co to znaczy osiągnąć spokój oraz wewnętrzną równowagę, które pojawiają się wraz z osiągnięciem emocjonalnej dojrzałości.

Być może nasuwa Ci się pytanie: ale…czy trzeba cierpieć, by się nauczyć?

Niekoniecznie. Cierpienie nie jest wytyczną nauki. Szczęście jest również wielkim nauczycielem, ponieważ pozwala zrozumieć, jakie rzeczy są dla Ciebie najważniejsze, co Cię zadowala i co stanowi dla Ciebie prawdziwą wartość w życiu.

Kobieta motyl

Często jednak zdarza się, że cierpienie zmusza Cię do działania. Można by opisać ten emocjonalny ból, jaki doświadczasz, jako swego rodzaju „odrodzenie” i otwarcie drzwi do okazji, które czekają po pokonaniu cierpienia.

Zachęcamy do zastanowienia się nad tym tematem.

Twój mózg nie wie, jak być szczęśliwym

Może to zdanie przykuje Twoją uwagę. Biolog Estanislao Bachrach, ekspert w dziedzinie neuroplastyczności pokazał, że jedyną rzeczą, która interesuje mózg, jest przetrwanie.

  • Szczęście jest czymś, w kierunku czego zawsze podążamy, pokolenie za pokoleniem.
  • Jak dotąd, poprzez ewolucyjny łańcuch zmian i ulepszeń genetycznych, gatunek ludzki nie osiągnął jeszcze zdolności do naturalnego szczęścia.
  • Twój mózg jest bardziej zainteresowany przetrwaniem, a strach jest od zawsze świetnym narzędziem, aby się tego nauczyć.

„Nie odważyłbym się przekroczyć jezdni na czerwonym świetle, ponieważ zostanę przejechany” lub „Ta osoba mnie przeraża, ponieważ wiem, że może mnie skrzywdzić.” lub „Boję się latać, ponieważ z pewnością umrę.” 

Strach pomaga Ci przetrwać, ale jednocześnie podcina Ci skrzydła, przez co tracisz wiele okazji, by być szczęśliwym. To coś, nad czym warto się zreflektować.

Aby dorosnąć, musisz być gotowy do zmian

Jedną z najbardziej efektywnych dróg do rozwoju emocjonalnej dojrzałości jest wiedza, jak zaadaptować się do zmian, a nawet ich wyszukiwać.

  • Jeśli czegoś nie lubisz, lepiej to zostaw i poszukaj czegoś lepszego.
  • Jeśli sytuacja Cię unieszczęśliwia, to czas ją zmienić.
  • Jeśli nie podoba Ci się Twoje podejście i widzisz, że przeszkadza Ci w osiąganiu celów, to powinno się je zmienić.

Dorastanie to nie tylko gotowość do podejmowania kroków w celu samodoskonalenia, ale także pozbycie się lęków, które nie przynoszą Ci żadnego szczęścia.

Możesz się zastanawiać, dlaczego tak trudno niektórym ludziom się zmieniać.

  • Ludzie wiążą zmiany z bólem, a nikt nie lubi bólu.
  • Zmiany wymagają rozwinięcia pewnych umiejętności i strategii, a wielu ludzi myśli, że nie są do nich przygotowani.
  • Zmiany zawsze idą ręka w rękę ze strachem, który instynktownie mówi Ci: „Lepiej zostań tam, gdzie jesteś. Nawet jeśli jesteś nieszczęśliwy, to przynajmniej przetrwasz.”

To złe podejście. Szczęście to brak strachu, a dorastanie oznacza, że potrafisz z uśmiechem przyjmować to, co Cię rani, ponieważ już dłużej się tego nie boisz, ponieważ już to dla Ciebie nic nie znaczy.

Musisz zaakceptować, że zmiana niekoniecznie jest traumatycznym doświadczeniem. Życie samo w sobie jest procesem, w którym zmiany są nieuniknione. Wszystko czego potrzebujesz, to iść naprzód i się nie zatrzymywać.

WIĘCEJ DLA CIEBIE