Nawyki okradające nas z energii – 7 przykładów

· Maj 29, 2018
Każdy z nas ma w sobie pokłady energii, które powinien wykorzystywać jak najlepiej i nauczyć się z nich czerpać w sposób konstruktywny, bez zbędnego marnowania jej na aktywności nie przynoszące żadnych korzyści. 

Jeżeli czujesz regularne spadki energii, ten artykuł jest dla Ciebie. Posiadamy umiejętność zachowania równowagi pod presją dzięki takim umiejętnościom jak cierpliwość, wytrzymałość i oczywiście intelekt.

Co się z nami dzieje, kiedy ta równowaga zostaje zachwiana? Energia odgrywa kluczową rolę w naszych codziennych aktywnościach, ciężko jest jednak utrzymać ją na stabilnie wysokim poziomie.

Istotne jest świadome wykorzystywanie energii życiowej i posiadanie jasnego planu samokontroli, tak aby zwiększać wydajność i produktywność w codziennym życiu. By to osiągnąć niezbędna jest równowaga fizyczna i emocjonalna Tylko w takich okolicznościach będziemy w stanie pełnego zdrowia.

Kluczem jest harmonijna praca w rytmie dyktowanym przez nasz umysł i ciało, bez popychania siebie samego do aktów niemożliwych. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do pracy przez wiele godzin bez odpoczynku, że nie wiemy nawet jak wykorzystywać konstruktywnie czas wolny.

Gonimy z tak wieloma rzeczami na raz, że nie potrafimy ich kończyć. Poniższe nawyki regularnie pochłaniają naszą energię życiową:

Jesteś swoim własnym mechanizmem obronnym

Jak strasznie by to nie brzmiało, każdy ma w swoim życiu toksyczne osoby, które żerują na nas tylko po to, by pozbyć się własnych problemów, obaw, frustracji, czy lęków. Nie pozwól by wypełniały Twoje życie własną negatywną energią, przynajmniej nie cały czas, gdyż nieświadomie wpływają na twoje życie codzienne.

kobieta zwiędnięta róża

Masz bezpośredni wpływ na to, kim się otaczasz i komu poświęcasz swój czas. Niezależnie od tego, jak bliskie Ci są toksyczne jednostki, miej na uwadze fakt, że mają silny wpływ na Twój rozwój osobisty i czasami przychodzi czas na odsunięcie ich od siebie.

Jest to częścią naturalnego porządku, każda osoba w Twoim otoczeniu wpływa na Ciebie w jeden z dwóch sposobów: albo pomaga Ci się rozwijać, albo podcina Ci skrzydła. Nawet jeżeli ma dobre intencje, nie oznacza to, że ma na Ciebie pozytywny wpływ. Zacznij ograniczać czas, który spędzasz w towarzystwie takich osób.

Zobacz także: Toksyczne relacje – zmień otoczenie i zacznij żyć!

Nie dotrzymujesz obietnic

Dlaczego nie dotrzymałeś obietnic? To normalne, że każdy może zmienić zdanie. Nie uciekaj jednak od odpowiedzialności, podejmij działanie. Jeżeli nie chcesz robić czegoś, do czego się zobowiązałeś, zaoferuj alternatywne rozwiązanie, podejmij się dialogu.

Opóźnianie nieuniknionego to tylko strata czasu. Dotrzymuj obietnic w czasie, tak by inni traktowali Cię poważnie. Jeżeli przyjdzie moment na powiedzenie twardo: „Dość, już nie chcę” nic nie szkodzi. Zdecydowanie lepiej wyrazić własne emocje niż nosić piętno konsekwencji prze lata.

Nie masz priorytetów

Czego tak naprawdę chcesz od życia? Znajdź to, co wzbogaca Cię emocjonalnie i fizycznie, aby odnaleźć równowagę i spokój.

Kobieta zbiera włosy z szyji

Wypełnianie życia absurdalnymi obowiązkami pozbawia Cię nad nim kontroli i zamiast robić to, co czyni Cię szczęśliwym marnujesz czas na zadowalanie wszystkich dookoła. Bardzo istotnym jest by umieć się zatrzymać, nabrać oddechu, poddać refleksji trwającą chwilę i zauważyć dostępne możliwości.

Każdy z nas potrzebuje chwil odpoczynku, by móc się rozwijać. Jeżeli gnasz przez życie bez ustanku jedyne co robisz to marnotrawienie energii. Energii, której już nie odzyskasz.

Polecamy: Twoje wnętrze – Połącz się z nim na 5 sposobów

Masz w domu bałagan

W czystej, uporządkowanej i zorganizowanej przestrzeni automatycznie czujemy się lepiej. Dom pełen rzeczy, których nawet nie używasz tylko wywołuje niepokój i apatię. Jeżeli chcesz zacząć od zera, to musisz najpierw uporządkować przestrzeń wokół siebie, pozbyć się rzeczy, które rozkradają Ci energię. Pamiętaj: mniej znaczy więcej.

Spraw, by Twój dom był miejscem to którego zawsze wracasz z radością, gdzie czujesz się odprężony i zrelaksowany, a nie przytłoczony i smutny.

Nie słuchasz własnego ciała

Zdarza nam się, że przez monotonię dnia codziennego, zapominamy, że jesteśmy żywymi istotami. Poddajemy własne ciała długim, żmudnym obowiązkom, pozwalamy stresowi i presji dyktować nam cykl dnia i nie słuchamy własnego organizmu.

Praktycznie niemożliwym jest przetrwanie w obliczu tak wielkich wymagań. Musimy znaleźć czas na oddychanie świeżym powietrzem, medytację czy ćwiczenia fizyczne, aby pozbyć się toksyn z organizmu.

Kobieta tańczy przypływ energii

Poza tym, zbilansowana dieta bogata w witaminy, minerały i składniki odżywcze jest niezbędna do zachowania dobrego zdrowia.

Prowadzisz siedzący tryb życia

Jak często się ruszasz? Nieważne jak dużo czasu spędzasz w biurze: nie pozwól swojemu ciału przyzwyczaić się do siedzenia. Prowadzi to do zgubnego „błędnego koła” – ciało oddaje się nieruchomej apatii.

Kiedy się ruszasz, choćby tylko wychodząc na 30-minutowy spacer raz dziennie, twój organizm zaczyna produkować endorfiny, które podnoszą w naturalny sposób poziom energii życiowej.

Nie masz energii, bo zbyt dużo się martwisz

Martwienie się codziennymi problemami jest naturalne. Sygnałem ostrzegawczym powinny być sytuacje, w których tracimy panowanie nad naszymi zmartwieniami, a stany lękowe przejmują kontrolę nad wszystkimi emocjami.

odwrócony chłopak, brak energii

Może się to objawiać poprzez:

  • niepokój
  • chroniczne zmęczenie
  • napięcie mięśniowe
  • drażliwość
  • bezsenność

Dzieje się tak w chwilach wzmożonej aktywności lewej półkuli mózgowej – myślenie logiczne i racjonalne przejmuje całkowitą kontrolę nad naszych postrzeganiem.  Wyjściem z tej matni może być stawienie czoła własnym lękom i wzmocnienie pewności siebie. Zostaw przeszłość za sobą i zaplanuj spokojnie przyszłość, a energii Ci nie zabraknie.