Spacer - 20 minut dziennie, a tyle korzyści!

Wierzcie lub nie, ale zaledwie 20 minut spaceru ma korzystny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Krótki spacer poprawia także podstawowe funkcje, takie jak koncentracja, pamięć i przetwarzanie informacji.
Spacer - 20 minut dziennie, a tyle korzyści!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wszyscy wiemy, że codzienna aktywność fizyczna, taka jak spacer lub bieganie działa zbawiennie nie tylko na ciało, lecz też na umysł. Jednak, ze względu na codzienne obowiązki w domu i w pracy, ciężko znaleźć czas wolny.

Co powiesz na 20 minut dziennie? Tak krótki spacer przynosi wiele korzyści. Wystarczy, że uwzględnisz go w swojej codziennej rutynie. Spacer podnosi jakość życia, działa zdrowotnie, a także relaksuje.

Spacer i wszystkie jego korzyści

Najlepiej spacerować rano lub wieczorem, ponieważ wtedy słońce aż tak bardzo nie doskwiera i spacer jest dużo przyjemniejszy. Warto poświęcić chociaż 20 minut dziennie każdego ranka. Możesz wybrać się sama albo w towarzystwie.

Pewnie zadajesz sobie pytanie: czy naprawdę mniej niż pół godziny dziennie poprawi zdrowie? Oczywiście, że tak. Uniwersytet z Illinois w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku przeprowadził bardzo ciekawe badania, których wyniki opublikowano w magazynie “Neuroscience”. Poniżej przedstawimy Ci wszystkie ich wnioski:

1. Rozwój umysłowy

czytająca kobieta
  • Dwudziestominutowe spacerowanie poprawia zdolności intelektualne. Dotlenia i relaksuje mózg, dostarcza mu nowych bodźców i polepsza przepływ krwi, co z kolei ułatwia przyswajanie endorfin.
  • Jeżeli będziesz konsekwentny i będziesz spacerować codziennie, zmobilizujesz podstawowe funkcje, takie jak koncentracja, pamięć czy przetwarzanie informacji.
  • Musisz pamiętać, że czasem wpada  się w monotonię, która negatywnie oddziałuje na motywację, więc coś tak banalnego jak spacer pomoże aktywować mózg i poprawić pracę serca.

2. Świetna terapia na depresję

spacer zapobiega depresji
  • Osoby, które cierpią na depresję, wybierają zazwyczaj mało stymulujące miejsca, przede wszystkim bez światła, nadmiernych dźwięków i kontaktu ludzkiego. Spacer może być doskonałym sposobem na poprawienie relacji społecznych.
  • Chodzenie, głębokie oddychanie i równomierna praca serca działają relaksująco na mózg. To wtedy czujesz się najlepiej i zaczynasz widzieć problemy z innej perspektywy. Wtedy Twoje podejście jest zupełnie inne.
  • Jeżeli codzienne spacerowanie stanie się nawykiem, nie tylko zadbasz o zdrowie, lecz także łatwiej zwalczysz depresję.

3. Prosty sposób na zdrowe serce

kobiece serce

Dwudziestominutowy spacer jest najlepszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami układu krążenia, ponieważ usprawnia serce, a co za tym idzie – obieg krwi.

Podczas spaceru żyły i tętnice stają się bardziej elastyczne i rozciągliwe, dlatego krew dociera dużo szybciej do wszystkich zakątków ciała.

Wiedziałaś także, że spacer może obniżyć ciśnienie tętnicze? Nieważne ile masz lat, poświęcając 20 minut dziennie możesz uniknąć chorób serca, nawet tych uwarunkowanych genetycznie. Spacerowanie działa też zbawiennie na cukrzyków, ponieważ poprawia metabolizm i reguluje poziom cukru we krwi..

4. Inne korzyści, o których nie wiedziałaś

codzienny spacer
  • Spacerowanie wpływa również w pewnym stopniu na układ kostny. Nie ma potrzeby, żeby zamęczać się ćwiczeniami. Wystarczy codziennie pochodzić po parku, aby uniknąć osteoporozy.
  • Marsze fantastycznie stymulują przemianę materii i zapobiegają zaparciom. Ponadto, oczyszczają organizm i regulują wszystkie funkcje gastryczne.
  • Poprzez spacer można także wzmocnić nogi. Najbardziej podatne na żylaki i problemy z kolanami są kobiety. Codzienny spacer usprawnia mięśnie i kości nóg, zapobiegając tego typu dolegliwościom.

Może zainteresuje Cię artykuł: Jak spacer wpływa na mózg?

Zapewniamy, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć! Nieważne, że jesteś przyzwyczajona do siedzącego trybu życia. Krótki spacer na pewno nie będzie ogromnym wysiłkiem. Wystarczy tylko 20 minut, a poczujesz się zrelaksowana i odmłodzona.

Pamiętaj, aby założyć odpowiednie ubranie, buty oraz wziąć ze sobą butelkę wody mineralnej, żeby się nie odwodnić.

Zaczynaj zawsze powoli, na spokojnie, stopniowo zwiększając tempo.  Nie biegnij! Chodzi o równy, lekki marsz. Maszeruj przez pierwsze 15 minut, a następnie przez 5 minut idź wolniej.

Najlepiej chodzić około 2 km dziennie, ponieważ to doskonały sposób na zdrowie i świetne samopoczucie! Zaczynamy od dzisiaj?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.