Zwiększ aktywność mózgu tymi produktami!

· Sierpień 31, 2015
Wiedzialaś o tym, że czarna czekolada wspomaga pracę twojego mózgu oraz serca? Regularne spożywanie czekolady sprawi, że będziemy się lepiej czuć.

Masz dobrą pamięć? Jesteś odporna na stres? Nie masz problemów z koncentracją? Jeśli Twoja odpowiedź na te pytania nie jest pozytywna, prawdopodobnie Twoje codzienne nawyki żywieniowe nie są dobre i nie dostarczasz do mózgu odpowiedniej dawki energii i składników odżywczych. Poniżej wskazujemy 6 produktów, które pomogą Ci zwiększyć aktywność mózgu i sprawią, że będziesz czuła się dużo zdrowsza.

Dieta kluczem do zachowania zdrowia mózgu

Pamiętajmy o ważnym fakcie na temat mózgu: jest to organ, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ogromnej dawki energii, prawie 20%. Dlatego też nie powinniśmy zaniedbywać naszej diety i wzbogacić ją o produkty, które wspomagają funkcję mózgu w celu usprawnienia krążenia krwi i uniknięcia możliwych skrzepów.

Jedną z najgorszych dla naszego mózgu sytuacji jest wyjście z domu bez śniadania. Wówczas trudno nam się skoncentrować, a każde – nawet błahe zadanie – wydaje się górą nie do zdobycia. Co więcej, słabo odżywiony mózg zwykle bywa przyczyną bólu głowy. Staraj się nie dopuszczać do takich sytuacji i zadbaj odpowiednio o jego zdrowie, o to by był aktywny i jak najdłużej zachował młodość. Poniżej podpowiadamy, jakimi produktami możesz wspomóc jego pracę. Przeczytaj koniecznie!

Zdrowa żywność na zwiększenie aktywności mózgu

1. Owies

2#:mózgu.jpg

Uwielbiasz płatki owsiane? Jedz ich zatem jak najwięcej, a jeśli jeszcze się do nich nie przekonałaś, najwyższa na to pora! Możesz spożywać owies w takiej postaci, w jakiej najbardziej go lubisz: naturalnie, jako owsiankę lub w formie wody owsianej. Ziarno to jest bogatym źródłem białka i niezbędnych do prawidłowej pracy mózgu aminokwasów. Ponadto, zawiera nienasycone tłuszcze, witaminy B1, B3 i E, a także kwas foliowy, potas, selen, fosfor, magnez… Jednym słowem – wpływ owsa na nasz organizm jest niesamowity! Oprócz tego, ze usprawnia funkcjonowanie mózgu i wzmacnia pamięć, jest też doskonały dla zdrowia naszego serca.

2. Banan

3mózgu

Ile w tym momencie masz bananów w domu? No tak… Pamiętaj, że powinny być one stałym elementem Twojej diety, zawsze obecnym w kuchni. Banan jest niezastąpionym źródłem niezbędnej do prawidłowej pracy mózgu, bogatej w energię glukozy. Co więcej, zawiera witaminę B6, kwas foliowy oraz cenne minerały, takie jak: magnez, wapń, fosfor i oczywiście potas. Jest to niezwykle zdrowy dla naszego organizmu produkt żywieniowy, który dostarcza sporo energii oraz zawiera rozpuszczalny błonnik, ułatwiający perystaltykę jelit i zapobiegający zaparciom. Pamiętaj również, że dzięki wysokiej zawartości witaminy B6, poprawia pamięć oraz humor! Niestety nie jest on polecany dla osób chorych na cukrzycę.

3. Brokuły

4mózgu

Brokuły to jedne z najzdrowszych i najbardziej zalecanych przez dietetyków warzyw. Należą do rodziny kapustowatych, tak jak kalafior czy brukselka, i są bardzo bogatym źródłem białka, błonnika, witamin A, C, E, K oraz tych z grupy B. Dlatego też, będąc taką kopalnią witamin B3 i B6, brokuły doskonale poprawiają pamięć. Najbardziej zalecane jest ich spożywanie na surowo bądź ugotowanych na parze – tylko tak zachowują swoje cenne właściwości.

4. Orzechy

5mózgu

Na pewno doskonale wiesz, że każdy lekarz zaleca jedzenie codziennie kilku orzechów. Oprócz tego, że obniżają poziom cholesterolu we krwi, również usprawniają zdolności naszego mózgu. Gdzie zatem tkwi sekret orzechów? Są one bardzo bogatym źródłem kwasu linolenowego, kwasów Omega-3, błonnika, witamin E, B1, B2, B3, B6, kwasu foliowego, magnezu, selenu, magnezu i flawonoidów. Orzechy są niezwykle zdrowe dla serca i mózgu. Pamiętaj jednak, by nie zjadać ich więcej niż 3-4 na dzień, ponieważ zawierają dużo kalorii.

5. Tłuste ryby

6mózgu

Ile razy w tygodniu jesz tłuste ryby? Pamiętaj, że bez względu na ich gatunek, są one bardzo zalecane przede wszystkim ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak Omega-3. Pamiętaj o tym, że eksperci zalecają spożywanie tłustych ryb 3-4 razy w tygodniu. Powinna je jeść cała Twoja rodzina, zarówno dzieci, jak i dorośli!

6. Czekolada

Ucieszyłaś się na widok czekolady na tej liście? Oczywiście, mówiąc o zdrowiu mózgu, nie może zabraknąć w diecie tego pysznego produktu. Pamiętaj jednak, że należy spożywać ją z umiarem i wybierać zawsze tę o maksymalnej zawartości kakao (im większa zawartość kakao, tym czekolada jest zdrowsza). Zalecane dzienne spożycie ciemnej czekolady to 1 uncja (ok. 28 gramów). Jest  silnym antyoksydantem, zawiera potas, wapń, magnez i witaminy z grupy B. Jeśli jesz ją regularnie i z umiarkowaniem, dostarczasz swojemu sercu i mózgowi wielu cennych składników. Wystarczy jedna kostka, aby natychmiast poczuć moc endorfin, które poprawiają nam humor – są one wydzielane przez mózg w szczęśliwych momentach lub wtedy, gdy odżywiamy się zdrowo. Nie wahaj się: kostka czekolady dziennie dostarczy Ci wiele zdrowia!

Aby zachować aktywność, zdrowie i młodość mózgu, koniecznie włącz do swojej diety powyższe produkty. Pamiętaj, by dodatkowo pić dużo płynów i prowadzić aktywny tryb życia. Staraj się zachować aktywność zarówno fizyczną, jak i umysłową. Bądź ciekawa świata, dużo czytaj, rozwijaj swoje zainteresowania… Dobra motywacja, chęć uczenia się nowych rzeczy, entuzjazm do odkrywania nowych rzeczy i odpowiednia dieta mogą zdziałać cuda w przypadku Twojego mózgu. Co Ty na to, by już dziś zacząć się troszczyć bardziej o swoje zdrowie?