Metabolizm: 5 sposobów na jego przyśpieszenie

· Czerwiec 16, 2018

Powinieneś przyśpieszyć swój metabolizm, aby poprawić ogólny stan zdrowia, kondycję i na dodatek skutecznie schudnąć. Powolny metabolizm utrudnia bowiem znacząco cały proces zrzucania nadmiaru kilogramów.
W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka sposobów, które pozwolą Ci w sposób trwały zwiększyć tempo realizowania procesów metabolicznych przez Twój organizm. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz usprawnić swój metabolizm nawet na poziomie procesów chemicznych w każdej z komórek Twojego ciała.

Szybszy metabolizm może pomóc Ci szybciej schudnąć i spalać większą liczbę kalorii, nawet jeśli nie przykładasz się zbytnio do jakiejkolwiek intensywnej aktywności fizycznej.

Tematem dalszej części tego artykułu będzie tak zwany “metabolizm podstawowy” zwany także bazowym, który w pewnym uproszczeniu oznacza ilość energii zużywanej przez Twój organizm w ciągu całego dnia. Najważniejszą informacją, jaką musisz zapamiętać jest jednak to, że Twoje ciało potrzebuje znacznie więcej kalorii do utrzymania masy mięśniowej, niż to ma miejsce w przypadku zapasów tłuszczu.

W ten sposób Twój metabolizm może zostać przyśpieszony – będzie się to odbywało dzięki “przestawieniu” Twojego organizmu na budowanie masy mięśniowej (niezależnie od tego, czy faktycznie ją chcesz zbudować, czy też nie) i zmniejszeniu wydatków energetycznych na utrzymanie zapasów tłuszczu.

Aby tak się jednak stało, musisz regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne i stosować zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę.

Szczegóły poznasz już za kilka minut -zapraszamy do lektury!

1. Metabolizm, a budowanie tkanki mięśniowej

Trening siłowy jest niezbędny, aby pomóc w budowaniu masy mięśniowej i jest równie ważny jak ćwiczenia aerobowe. Dlatego też należy regularnie podnosić ciężary za pomocą profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń lub wykonywać pompki i przysiady w domowym zaciszu.

Powinieneś łączyć te rodzaje aktywności fizycznej razem z ćwiczeniami aerobowymi, takimi jak bieganie, jazda na rowerze lub pływanie.

Ćwiczenia fizyczne

Nawet gdy się nie ruszasz, nasze mięśnie spalają kalorie, ponieważ wymagają wysokiego poziomu energii. Tak więc zwiększając masę mięśniową, nawet nieznacznie można znacząco przyspieszyć podstawowy metabolizm Twojego ciała, co z kolei umożliwia organizmowi spalanie większej liczby kalorii w ciągu dnia.

2. Znaczenie treningu typu HIIT

HIIT to skrót od angielskiego terminu High-Intensity Intervals Trening, czyli trening oparty na interwałach o wysokiej intensywności. Podczas treningu typu HIIT wykonujesz naprzemiennie interwały o wysokiej intensywności podczas jednoczesnego wykonywania ćwiczeń aerobowych.

Trening typu HIIT na przykład może polegać na standardowym joggingu połączonym z okresowym wykonywaniem sprintów lub jeździe rowerem z regularnym osiąganiem prędkości maksymalnej.

Trening typu HIIT

Ćwiczenia oparte oparty na interwałach o wysokiej intensywności są świetnym sposobem na spalanie kalorii, jako że stymulują Twój metabolizm. Wynika to z tego, że standardowe ćwiczenia aerobowe nie wystarczają na potrzeby znaczącego zwiększenia zużywanej energii, ponieważ Twój organizm przyzwyczaja się do nowej rutyny i stara się optymalnie gospodarować zapasami energii.

Zatem interwały o wysokiej intensywności występujące w trakcie treningu HIIT zmuszają organizm do zwiększania ilości zużywanej energii.

3. Jedz często, ale w niewielkich ilościach

Skrócenie czasu między posiłkami jest doskonałym wyborem na potrzeby przyspieszenia procesów metabolicznych. Jeśli zbyt długo będziesz obywać się bez jedzenia, poziom cukru w Twojej krwi spadnie, co z kolei powoduje u Ciebie uczucie zmęczenia i spowolni Twój metabolizm.

Tak więc gdy będziesz jadł częściej, Twój układ pokarmowy stanie się bardziej aktywny i będzie utrzymywał tę aktywność przez dłuższy czas, co pomoże w efekcie przyśpieszyć także i Twój metabolizm.
Aby osiągnąć ten efekt, wystarczy na przykład zjeść kilka orzechów lub kilka małych owoców co kilka godzin.

Analogicznie częste posiłki wpływają na zmniejszenie apetytu, co pozwala mieć większą kontrolę nad spożywanymi porcjami. W ten sposób można zmniejszyć liczbę spożywanych dziennie kalorii i jednocześnie utrzymać swój metabolizm na odpowiednim poziomie wydajności.

4. Dodaj nieco pikanterii do swoich potraw

Pikantne potrawy i przyprawy, takie jak chili, cayenne lub papryka, zawierają substancję zwaną kapsaicyną. Ten składnik jest powodem dla którego pocisz się podczas jedzenia mocno przyprawionych i pikantnych potraw. Ma ona jednak o więcej interesujących nas właściwości:

Pikantne jedzenie na metabolizm

  • Kapsaicyna pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej, pomagając organizmowi likwidować niedojrzałe (niewypełnione jeszcze) komórki tłuszczowe.
  • Częste spożywanie pikantnych potraw pomaga w utracie wagi i spalaniu tłuszczu.

5. Priorytetowe traktowanie białka

Nasz układ pokarmowy potrzebuje z reguły dość sporo czasu i energii, aby rozłożyć i wchłonąć pokarmy wysokobiałkowe. Zdecydowanie jest to znacznie większe zapotrzebowanie na energię, niż to ma miejsce w przypadku produktów o wysokiej zawartości tłuszczu lub cukru.

W rzeczywistości Twoje ciało musi spalić około 20 do 30% kalorii, które uzyskuje z białka, aby je w pełni sobie przyswoić.

Z drugiej strony węglowodany wymagają jedynie 5-15% energii zużywanej na ich wchłanianie. Co więcej, Twoje ciało przechowuje produkty zawierające duże ilości węglowodanów po ich uprzednim przetworzeniu pod postacią tłuszczu, a białka są używane do tworzenia masy mięśniowej.

Dieta wysokobiałkowa może pomóc Ci w budowaniu masy mięśniowej, tak jak wspomniano na początku naszego artykułu.