Toksyczne osoby - 7 podstawowych typów

Warto sobie czasem przypomnieć, że nie wszyscy nas lubią. Przestańmy zatem poświęcać uwagę tym, którzy na nią nie zasługują i skupmy się na tych, którym na nas zależy
Toksyczne osoby - 7 podstawowych typów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W życiu każdego z nas pojawiają się toksyczne osoby, które zaburzają codzienną harmonię oraz negatywnie wpływają na twoją psychikę.

Kiedy nie wszystko układa się po twojej myśli lub stajesz przed jakimiś przeciwnościami, jest naturalne, że widzisz sytuację w ciemnych barwach. Jednak to twój stosunek do napotykanych problemów decyduje w dużej mierze o tym, czy masz silną osobowość. To właśnie ona gra główne skrzypce w umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami.

Problem w tym, że nie zawsze masz wokół siebie odpowiednich ludzi. Toksyczne osoby i ich pesymistyczne nastawienie mogą jeszcze bardziej pogorszyć twoje samopoczucie.

Toksyczne osoby nie są w stanie dostrzec w swoim otoczeniu pozytywnych aspektów. Zamiast tego skupiają się na komplikowaniu spraw. Umiejętność rozpoznawania  toksycznych ludzi jest bardzo istotna, ponieważ mogą oni stanowić przeszkodę na twojej drodze do znalezienia rozwiązania w trudnej sytuacji.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jakaś toksyczna osoba jest w tej chwili bardzo blisko ciebie, a ty nawet o tym nie wiesz. Jeśli nie czujesz się szczęśliwy, być może powinieneś spróbować zacząć unikać w swoim życiu tych siedmiu typów osób.

Przeczytaj również: Toksyczne emocje – 7 sygnałów

1. Toksyczne osoby to urodzeniu oportuniści

Jest wiele rodzajów oportunistów, ale dwa z nich są najbardziej powszechne. To manipulatorzy oraz osoby, które lubią, kiedy inni się nad nimi użalają.

Dwie dziewczyny - toksyczne osoby

Ten pierwszy typ wykorzystuje swój status społeczny, umiejętności lub możliwości, aby sprawić, byś poczuł się gorszy lub byś stał się zależny od nich. Mogą przyjąć postawę dominującą, aby skłonić cię do spełniania ich życzeń, nawet jeśli miałbyś to robić wbrew sobie.

Z kolei osoby, które chcą, żeby się nad nimi użalać, spróbują odwołać się do twojej empatii, abyś pomógł im rozwiązać jakiś problem lub wyciągnął do nich pomocną dłoń.

Oczywiście zawsze wypada pomóc przyjacielowi, który przechodzi przez ciężki okres. Ważne jest jednak zauważyć moment, w którym pomoc ta staje się zbyt częsta.

2. Osoby unikające odpowiedzialności

Człowiek, który nie jest w stanie przyznać się do swoich błędów lub przerzuca winę i odpowiedzialność na innych jest osobą wywierającą negatywny wpływ na twoje życie.

Ludzie tacy nie tylko przekazują innym negatywne nastawienie. W pewnym momencie również ty możesz się stać ich ofiarą. Osoby te są zazwyczaj niedojrzałe i nie potrafią stawić czoła własnym wyzwaniom i trudnościom.

Jeśli nie odsuniesz się od nich jak najprędzej, bardzo prawdopodobne, że zrzucą na ciebie odpowiedzialność i wszystkie swoje problemy.

3. Osoby, które cię nie lubią

Nie ma co ukrywać – nie każdy nas lubi a my nie lubimy każdego! Dzieje się tak ze względu na styl życia, osobowość lub jakąkolwiek inną cechę, która może nam lub komuś innemu nie przypaść do gustu. Aby to zmienić, niektórzy ludzie podejmują wysiłek, którego dana osoba nie zauważy ani nie doceni.

Dziewczyna odrzucona przez kolegów

Możliwe, że istnieją osoby, które wręcz nie znoszą twojego towarzystwa. Dlatego też zamiast szukać sposobów na to, żeby wszyscy cię lubili, musisz się skupić na tych ludziach w swoim życiu, którzy chcą być przy tobie bezwarunkowo.

4. Toksyczne osoby nie potrafią wyjść ze strefy komfortu

Jeśli chcesz mieć życie pełne przygód i nowych doświadczeń, najlepiej jest unikać osób, które nie potrafią wyjść ze strefy komfortu.

Tacy ludzie boją się wszystkiego i będą próbowali zaszczepić strach przed nieznanym również w tobie. Nie daj się im!

5. Osoby, które wytykają ci błędy

Nikt nie jest doskonały i czasem łatwiej jest ulepszyć coś w sobie i skorygować błędy, jeśli ktoś ci je wskaże. Musisz jednak nauczyć się odróżniać osoby, które szczerze i konstruktywnie wyrażają swoje zaniepokojenie od tych, które wykorzystują twoje słabości jako okazję do ataku na twoją osobę.

Nastolatkowie - toksyczne osoby

Z pewnością znasz kogoś, kto z łatwością wytyka i krytykuje twoje błędy. Ale nigdy nie chwali cię za twoje sukcesy. Znajomość z taką osobą na dłuższą metę zniszczy twoje poczucie własnej wartości.

6. Osoby, które każą ci wątpić

Czasem potrzebujesz kogoś, kto podpowie ci, jakie ryzyko wiąże się z daną sytuacją lub działaniem. Toksyczni ludzie chcą jednak tylko zasiać ziarno wątpliwości i stłamsić pragnienia innych.

Oni sami również zazwyczaj wiodą życie wypełnione obawami, pozostają w strefie komfortu i chcą, aby inni też w niej byli. Dlatego też mogą sabotować twoje działania, rozwijać w tobie niepewność lub kreować w tobie negatywną postawę.

7. Toksyczne osoby z reguły są leniwe

Lenistwo jest chorobą niezwykle zaraźliwą. Jeśli otaczają cię osoby na nią cierpiące, prędzej czy później i ciebie to dopadnie. Nawet najsilniejsze osoby mogą wpaść w tę pułapkę. Zwłaszcza jeśli mają w swym otoczeniu toksyczne osoby, u których nie widać potrzeby jakiegokolwiek produktywnego działania.

Leń przed telewizorem i książka

Interakcja z ludźmi, którzy ociągają się z każdym projektem, może obniżyć twoją własną produktywność. Kiedy już rozpoznasz w swoim życiu niektóre z opisanych typów toksycznych ludzi, najlepszym wyjściem jest zacząć ich unikać. W przeciwnym razie będą wpływali negatywnie na twoje decyzję, pracę czy przyjemności.

Nie zawsze jest łatwo oprzeć się ich formom manipulacji, ale tak jest zdrowiej dla twojej ogólnej równowagi psychicznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hazy, J. K., & Boyatzis, R. E. (2015). Emotional contagion and proto-organizing in human interaction dynamics. Frontiers in psychology6, 806. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2015.00806
  • Kuang, B., Peng, S., Xie, X., & Hu, P. (2019). Universality vs. Cultural Specificity in the Relations Among Emotional Contagion, Emotion Regulation, and Mood State: An Emotion Process Perspective. Frontiers in psychology10, 186. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.00186

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.