Porządek w domu - 7 porad jak być lepiej zorganizowanym

Nawet jeśli czujesz się dobrze w swoim bałaganie, bycie bardziej zorganizowanym może przynieść Ci korzyści, również na poziomie psychologicznym. To dlatego, że przynosi Ci spokój i pozwala jaśniej myśleć.
Porządek w domu - 7 porad jak być lepiej zorganizowanym

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2022

Nieumiejętność dbania o porządek w domu ma znacznie większe znaczenie niż po prostu rozrzucanie rzeczy gdzie popadnie. Jest to “styl życia”, który często może powodować zamieszanie i napięcie.

Z tego powodu, w poniższym artykule, chcemy dać Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować porządek w domu oraz lepiej go zorganizować. Te porady można zastosować również w innych środowiskach, na przykład w pracy.

Nieporządek to cecha nabyta

Niektóre osoby nieuporządkowanie uznają za coś korzystnego. Dzieje się tak dlatego, że nie muszą spędzać wielu godzin na sprzątaniu, dodatkowo twierdzą, że w chaosie, znacznie szybciej odnajdują swoje rzeczy. Jednakże, aby mieć dobrze utrzymany dom i szczęśliwe życie rodzinne, zawsze lepiej umieszczać przedmioty na swoim miejscu. Dzięki temu zyskujemy na wydajności.

Nasz umysł potrzebuje porządku, aby lepiej myśleć. Z tego powodu, jeśli nasze biurko czy pokój zastawione są dokumentami, folderami i książkami, znacznie łatwiej się rozprasza. W rezultacie nie jesteśmy wystarczająco skoncentrowani na pracy.

Wskazówki dotyczące organizacji domu mają wiele zalet. Oczywiście, przede wszystkim bałaganiarstwo to nawyk, który musisz zmienić. Zajmie to dużo czasu i wysiłku, ale z czasem na pewno zauważysz płynące z tego korzyści.

Nie ma lepszego uczucia niż wejść do domu i zobaczyć, że wszystko znajduje się odkładane tam, gdzie powinno. Lub gdy masz niezapowiedzianych gości i nie musisz się martwić o porządek w domu i paniczne upychanie rzeczy po szafach!

porządek w domu, kobieta zbiera klocki

Organizacja wymaga czasu. Nikt nie może temu zaprzeczyć. Jednak gdy już się do tego przyzwyczaisz, porządek pojawi się we wszystkich dziedzinach Twojego życia, a dzięki temu pozbędziesz się niepotrzebnego napięcia i stresu.

Porady jak być lepiej zorganizowanym i utrzymać porządek w domu

W następny weekend poświęć kilka godzin na uporządkowanie domu i umieszczenie wszystkiego tam, gdzie należy. Oczywiście, musisz wykazać się konsekwencją i uczynić z tego nawyk. Jednak gdy zobaczysz, jak ładnie wszystko wygląda, zechcesz dołożyć starań, aby uniknąć dezorganizacji.

1. Zacznij od jednego miejsca

Jeśli chcesz, aby Twój dom był idealny, nie możesz organizować wszystkich swoich pokojów w tym samym czasie.

Zacznij od określonego miejsca, np. salonu. Musisz zacząć od pokoju, do którego najpierw wchodzisz po powrocie do domu (to może być również kuchnia, w zależności od rozkładu pomieszczeń).

  • Spójrz na rzeczy, które są nie na miejscu i umieść je tam, gdzie powinny się znajdować.
  • Przedmioty, które powinny znajdować się w innych pokojach przenieś z powrotem na swoje miejsce – tymi pokojami zajmiesz się w następnej kolejności.

2. Nadaj każdemu przedmiotowi konkretne miejsce

Jednym słowem, po prostu trzymaj naczynia kuchenne i jedzenie w kuchni, książki i czasopisma w bibliotece, ubrania i buty w szafie, itp. Dobrą rzeczą w określeniu konkretnego miejsca dla określonych przedmiotów jet to, że nie będziesz mieć później problemu ze znalezieniem ich.

Jeśli szukasz płaszcza, zerknij do szafy, a nie na kanapę. Pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu, gdy jesteś w pośpiechu, a nie możesz znaleźć tego, czego potrzebujesz.

3. Sporządź plan sprzątania

Możesz również zrobić plan sprzątania dla każdego pokoju. Na przykład wrzuć wszystkie brudne ubrania do kosza i włóż je do pralki. Albo wrzuć wszystkie śmieci do torby, pościel łóżko, włóż czyste ubrania do szafy i ustaw meble tam, gdzie ich miejsce.

porządek w domu

Jeśli będziesz postępować zgodnie z planem dla każdego pokoju, sprzątanie będzie znacznie łatwiejsze. Nie zapominaj, że aby być bardziej zorganizowanym, potrzebujesz strategii. W ten sposób nie spędzisz całego weekendu na sprzątaniu.

4. Wyrzuć rzeczy, których nie używasz

Prawdopodobnie masz wiele rzeczy, których już nie używasz. Mogą być stare lub, z tego czy innego powodu, nie są już po prostu potrzebne. Nadszedł czas, żeby się ich pozbyć. Możesz również je naprawić lub podarować potrzebującym.

Gromadzenie rzeczy jest jednym z czynników wprowadzających bałagan. Dzieje się tak, ponieważ rzeczy, które nie mają określonego miejsca, trafiają na podłogę, krzesło lub w kąt.

5. Sprzątaj na bieżąco

Jedną z zasad zorganizowanego domu jest: “jeśli czegoś użyjesz, odłóż to z powrotem. Umyj to, co pobrudzisz. Zorganizuj to, co robisz bezładnie”. Te zasady dotyczą każdego członka rodziny.

Kiedy już masz porządek w domu i każda rzecz jest na swoim miejscu, często utrzymanie takiego stanu okazuje się największym wyzwaniem. Najważniejsze jest wprowadzenie dobrych nawyków i dostrzeganie korzyści płynących z organizacji i porządku.

porządek w domu

6. Wykorzystuj pudełka i segregatory

Istnieje wiele przedmiotów, których nie chcesz wyrzucać ze względu na ich wartość sentymentalną, lub są dla Ciebie niezbędne, mimo że rzadko ich używasz. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w dekoracyjne pudełka lub pojemniki do przechowywania różnych przedmiotów (np. urządzeń). W ten sposób unikniesz bycia otoczonym przez bałagan.

Nie zapomnij oznaczyć pudełek etykietami, aby wiedzieć, co się w nich znajduje. Następnie umieść je pod łóżkiem lub wysoko w szafie. Jeśli masz taką możliwość, możesz również umieścić je w garażu lub na strychu.

7. Dokup potrzebne meble

Być może problem z twoim bałaganem polega na tym, że nie masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania różnych rzeczy. Nie oznacza to, że należy wypełnić dom meblami, a nawet, lub uczynić z nich pretekst do kupowania kolejnych niepotrzebnych rzeczy

Kobieta z mężem przenosi sofe, porządek w domu

Może to jednak rozwiązać problem konieczności upychania wszystkiego w szafach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.