Urządzanie domu – Jak oszczędzić dużo miejsca?

Styczeń 17, 2018
Odpowiednie urządzenie przestrzeni pozwala na pełne jej wykorzystanie i utrzymanie porządku przez długi czas.

Urządzanie domu to nie łatwa sztuka, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią i dużą ilością rzeczy. Warto jednak podjąć się tego wyzwania, gdyż odpowiednio zagospodarowana przestrzeń to nie tylko pole do popisu pod względem designu, ale także gwarancja wykorzystania każdego zakamarka i utrzymania porządku przez dłuższy czas.

Koniec ze stertami rzeczy przerzucanymi z kąta w kąt – czas na przemyślane porządki! Urządzanie domu to sztuka, którą możesz opanować.

Urządzanie domu i zagospodarowanie przestrzeni

Urządzanie mieszkania może być wyzwaniem z wielu różnych powodów. Możemy potrzebować większej przestrzeni na własny użytek, dla dzieci, do pracy czy po przeprowadzce. W dzisiejszym świecie niczym dziwnym nie jest praca zdalna z domu, warto więc wygospodarować sobie miejsce do pracy, które nie będzie zbytnio przenikać się ze strefami odpoczynku, relaksu czy wspólnego czasu z rodziną.

Aby zadbać o swój komfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny, warto zawczasu zaplanować  przestrzeń w swoim domu czy mieszkaniu. Pozwoli to na wygospodarowanie osobnego miejsca do pracy, a osobnego do odpoczynku. W przypadku, gdy w domu są dzieci, bardzo ważne jest, by i one – oraz ich liczne zabawki – także znalazły dla siebie określone miejsce.

Jak widzisz, z bardzo różnych przyczyn urządzanie może być nie lada wyzwaniem. Nie zawsze dysponujemy nieograniczoną przestrzenią, właśnie dlatego miejsce do przechowywania – zwłaszcza w małych mieszkaniach czy wręcz kawalerkach – powinno zostać odpowiednio zaplanowane.

Oszczędność miejsca to priorytet, jeżeli chcemy żyć w uporządkowanym i przyjemnym dla oka, a jednocześnie praktycznym na co dzień środowisku. Gwarantujemy Ci, że przemyślane urządzanie mieszkania to gwarancja nie tylko porządku, ale i spokoju ducha i równowagi emocjonalnej. Poniżej zdradzimy Ci kilka porad.

Jak powiększyć przestrzeń?

Salon

Pierwsza porada dotyczy wizualnej aranżacji Twojego mieszkania. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się zastosować poniższe koncepcje:

Szukaj otwartych przestrzeni

  • Zastanów się, czy rozwiązaniem nie jest urządzanie pomieszczeń bez barier, ścian i innych podziałów.
  • Niech kuchnia i salon staną się jednym otwartym pomieszczeniem.
  • Nada to Twojemu mieszkaniu bardziej otwarty charakter, a Ty zyskasz przestrzeń.

Wykorzystaj to, co na zewnątrz

Domowy ogród

  • Jeśli masz taką możliwość, zadbaj o odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni poza wnętrzem mieszkania. Nie musi być to ogród – równie dobrze możesz zająć się odpowiednią aranżacją balkonów i parapetów.
  • Niech już od progu będzie widoczny charakter Twojego domu.
  • Zadbaj o roślinność – pomaga się ona zrelaksować i wyciszyć.

Wybierz drzwi przesuwne

W niektórych pomieszczeniach o wiele lepiej niż tradycyjne drzwi sprawdzą się drzwi przesuwne lub rozsuwane. Doskonale komponują się one z koncepcją otwartej przestrzeni.

A może… antresola?

Półpiętro lub też antresola to świetne rozwiązanie w domach czy bardzo wysokich i przestronnych mieszkaniach. Dzięki takiemu rozwiązaniu architektonicznemu zyskujesz dwie oddzielne przestrzenie w tym samym pomieszczeniu. Dodatkowo odpowiednio zaaranżowana antresola może nadać Twojemu mieszkaniu niesamowity charakter.

Nie tylko okna

Kobieta odsłaniająca okno

Wciąż pozostając przy koncepcji otwartych przestrzeni warto wspomnieć o roli jaką odegrać w urządzaniu mogą okna i drzwi… ale nie tylko! Równie ciekawym rozwiązaniem są przeszklone ścianki, które wpuszczają do zakamarków pomieszczenia dużo naturalnego światła, jednocześnie pełniąc funkcję wyznaczającą różne przestrzenie.

Jak wykorzystać przestrzeń?

Poniższe porady pozwolą Ci lepiej wybierać meble oraz lepiej wykorzystywać już uzyskaną przestrzeń. Urządzanie powinno być bowiem nie tylko estetyczne, ale i praktyczne.

Przechowywanie pod schodami

Schody to doskonałe miejsce do przechowywania rzeczy. Pod stopniami stosunkowo łatwo jest zamontować wysuwane szuflady lub szafki, które pomieszczą wiele przedmiotów. Ciekawym rozwiązaniem jest także urządzenie przestrzeni do pracy pod schodami lub antresolą.

Składane meble

Mimo że kojarzą się w pierwszej chwili z meblami ogrodowymi wcale nie musi tak być. Nie jest trudno znaleźć designerskie meble w dobrej cenie i jakości, które posiadać będą opcję przymocowania ich do ściany  i składanie w dowolnym momencie, gdy tylko nie będą potrzebne. Jest to rozwiązanie oszczędzające dużo miejsca.

Wykorzystaj lustra

Lustra nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale także są świetnym elementem dekoracyjnym. Wybierz takie lustro, które spełni wszystkie oczekiwane funkcje.

Zamknięte przestrzenie na dole, otwarte na górze

Przechowywanie zamknięte bliżej podłoża przy jednoczesnym otwarciu przestrzeni pod sufitem zapewnia efekt przestrzenny i przyciąga wzrok. Dzięki temu pomieszczenie wizualnie wydaje się o wiele większe.

Światło jako element dekoracji

Nie zapominajmy, że naturalne światło to najlepszy element dekoracyjny, jaki można sobie tylko wymarzyć podczas aranżacji wnętrza. Wykorzystaj światło słoneczne i zaproś je do swojego domu. Dodatkowo wybierz odpowiednie oświetlenie do każdego pomieszczenia – inne sprawdzi się w łazience, inne w salonie, a jeszcze inne w sypialni.

Niskie meble ponad wszystko

Aby znów zabawić się złudzeniem wizualnym, wybierz niskie meble. Sprawią one, że pomieszczenie wyda się o wiele bardziej przestronne i wyższe.

Przemyśl wybór kolorów

Urządzanie mieszkania to nie tylko przestrzeń, ale także barwy. Odpowiedni dobór kolorów pozwoli na zabawę z postrzeganiem przestrzeni. Kolorami można także wydzielać odpowiednie strefy i kreować styl pomieszczenia.

  • Wybierz jasne barwy, takie jak szary i biały. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawać się większe i jaśniejsze.
  • Jasne barwy sprawdzają się wszędzie – niezależnie czy jest to kuchnia, łazienka czy salon.

Przeorganizuj swoje wnętrza

Urządzanie mieszkania czy domu jest wyzwaniem, ale może być też świetną zabawą. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, dokładnie zaplanować sobie poszczególne działania i zagospodarowanie przestrzeni.

Efekt przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania – zyskasz dużo miejsca i będziesz mogła bez wyrzutów sumienia oddać się zarówno pracy, jak i relaksowi. Powodzenia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE