Sprzątanie domu – 14 niezawodnych metod

Listopad 7, 2016
Do czyszczenia i dezynfekcji płytek łazienkowych wykorzystaj wodę utlenioną lub przygotuj mieszankę octu z sodą oczyszczoną – produkty te są doskonałą alternatywą dla zawierających toksyczne substancje chemicznych produktów.

Sprzątanie domu i utrzymanie wszystkich pomieszczeń w czystości to zadanie, które wymaga dużo wysiłku i przede wszystkim czasu. A tego ostatniego zwykle nie mamy na co dzień zbyt wiele.

Kurz i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia stale gromadzą się na wszystkich odkrytych powierzchniach, a w trosce o zdrowie domowników należy regularnie je usuwać. Na szczęście istnieje wiele rozmaitych metod na to, by sprzątanie było efektywniejsze i przyjemniejsze.

Dziś chcielibyśmy się z tobą podzielić kilkunastoma sztuczkami, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze podczas codziennych porządków. Poznaj 14 praktycznych metod skutecznego sprzątania!

1. Sprzątanie: nieskazitelnie czyste okna

Czyszczenie okna

Doskonałym środkiem na usunięcie kurzu i brudu z okien jest pasta na bazie sody oczyszczonej i octu. Składniki te skutecznie wybielają zabrudzone powierzchnie oraz usuwają nawet najbardziej uporczywy brud.

Wystarczy wetrzeć pastę w zabrudzone miejsca za pomocą ściereczki, a jeśli masz problem z dotarciem do zakamarków, zwilż mieszanką patyczek do czyszczenia uszu, który dotrze do najtrudniej dostępnych miejsc.

2. Kostkarka do lodu

Chociaż nie widać tego na pierwszy rzut oka, w kostkarce do lodu twojej lodówki na co dzień gromadzi się wiele różnych bakterii, które mogą okazać się groźne dla organizmu.

Łatwym i szybkim sposobem na utrzymanie jej w czystości i dezynfekcję jest stosowanie myjki parowej lub patyczków do czyszczenia uszu wraz z naturalnym środkiem czyszczącym.

Przeczytaj koniecznie: Domowe zastosowania sody oczyszczonej

3. Zatłuszczone patelnie i rożna

Czyszczenie rożna cebulą

Sprzątanie okazuje się prawdziwą zmorą, gdy przychodzi nam wyczyścić zatłuszczoną patelnię rożen albo inne naczynia, na których zwykle gromadzi się spora ilość tłuszczu.

Dobrym sposobem na wyeliminowanie tłuszczu i bakterii jest zastosowanie przekrojonej na pół cebuli lub kilku plasterków cytryny. Takie rozwiązanie może okazać się skuteczniejsze niż nie jeden płyn do mycia naczyń!

4. Szklane drzwi kabiny prysznicowej

Do usuwania zabrudzeń z mydła i kurzu, które pojawiają się na szklanych drzwiach kabiny prysznicowej świetnie nadaje się olejek cytrynowy.

Zwilż nim delikatnie miękką szmatkę, a następnie wcieraj w zabrudzone szkło. Przekonaj się sama, że szyby pozostaną lśniące na dłużej, a woda z łatwością będzie spływała po nieskazitelnie czystym szkle.

5. Płytki łazienkowe

Płytki łazienkowe, na których regularnie osadza się kurz, brud czy mydło, z czasem mogą stać się matowe i sprawić, że nasza łazienka nie wygląda na czystą.

Jeśli chcesz, aby płytki łazienkowe odzyskały swój dawny blask, wyszoruj je dokładnie szczoteczką zwilżoną wodą utlenioną. Dobrą alternatywą jest również zastosowanie pasty na bazie sody oczyszczonej i octu.

6. Meble kuchenne

Chcesz, aby sprzątanie kuchni było łatwe i szybkie? Przygotuj pastę czyszczącą mieszając ze sobą dwa składniki: sodę oczyszczoną i sok z cytryny. Następnie wetrzyj powstała mieszankę w powierzchnie mebli kuchennym, używając do tego miękkiej ściereczki. Twoje kuchnia będzie wyglądała jak nowa!

7. Grzebienie i szczotki do włosów

Czyszczenie grzebienia

Często zdarza się, że zapominamy o regularnej dezynfekcji grzebieni i szczotek do włosów. A przecież każdego dnia pokrywają się one warstwą kurzu i pochodzącymi z naszych włosów i skóry głowy cząsteczek organicznych.

Wystarczy, że zanurzysz na chwilę grzebień lub szczotkę do włosów w roztworze ciepłej wody i sody oczyszczonej. Już po chwili twoje przybory do czesania będą zdezynfekowane i gotowe do ponownego użycia.

Przeczytaj koniecznie: Ułatw sobie życie! – 15 codziennych czynności

8. Szmaciane zabawki

Codzienne sprzątanie powinno zakładać również maksymalną troskę o zdrowie najmłodszych członków rodziny. Jednym z największych skupisk kurzu są szmaciane zabawki naszych pociech i domowych zwierzaków.

Należy je więc prać regularnie, a najlepszym na to sposobem jest zanurzenie ich w letniej wodzie z dodatkiem mydła i połowy szklanki octu.

9. Zatłuszczone podłogi

Sprzątanie to żadna przyjemność, kiedy mamy do czynienia z tłustymi plamami. Dobrym sposobem na walkę z rozlanym olejem czy innym rodzajem tłuszczu jest natychmiastowe posypanie ich talkiem kosmetycznym.

Dzięki temu zapobiegniesz roznoszeniu się plam i łatwiej będzie je usunąć. Jeśli jednak tłuszcz jest już zaschnięty, zastosuj do jego usunięcia roztwór octu z wodą. Tłuste plamy znikają szybko i skutecznie!

10. Plamy i brud na drewnianych powierzchniach

Czyszczenie drewna

Tusz, tłuszcz i inne substancje, które silnie brudzą drewniane powierzchnie, można bezproblemowo usunąć przy pomocy czystej ściereczki i odrobiny pasty do zębów. Ten produkt do codziennej higieny osobistej ułatwia sprzątanie i może nas wybawić z niejednego kłopotu.

11. Przypalona patelnia

Nikt z nas nie lubi przypalonej patelni, której czarna powłoka nadaje potrawom posmak spalenizny. Jeśli i twoja patelnia w wyniku codziennego użytku wymaga gruntownego czyszczenia, zastosuj niezawodną metodę.

Zalej patelnię roztworem wody z octem, a następnie postaw na małym ogniu.

Kiedy dojdzie do wrzenia, ostrożnie ściągnij patelnię z pieca i zakończ czyszczenie wcierając w powierzchnię patelni sporą ilość sody oczyszczonej. Patelnia będzie wyglądała jak nowa, a mycie naczyń nie będzie już takie straszne!

Przeczytaj koniecznie: Plastik i teflon w kuchni – dlaczego ich unikać?

12. Plamy na kanapach i fotelach

Jeśli na twojej kanapie lub fotelach z materiału pojawiły się brudne plamy, nie wpadaj w panikę. Zwykłe sprzątanie wystarczy!

Przygotuj naturalny środek czyszczący na bazie alkoholu i wody destylowanej, a następnie delikatnie wetrzyj go w plamy na tapicerce. Brud w mig zniknie, a kanapa i fotele znów będą wyglądały jak nowe.

13. Zardzewiały nóż

Wielu z nas uważa, że jedynym rozwiązaniem dla zardzewiałego noża jest wyrzucenie go do kubła na śmieci. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie – istnieją bowiem sposoby na usunięcie rdzy i nóż będzie mógł nam służyć jeszcze przez długie lata.

Jak zatem usunąć rdzę z noża? Zwilż papierowy ręcznik olejem kuchennym i silnie wcieraj w ostrze noża. Następnie pozostaw go przez dwa lub trzy dni aż do całkowitego wyschnięcia.

Po upływie tego czasu wyczyść brudne plamy gąbką, dokładnie wypłucz i gotowe! Nóż znów jest czysty.

14. Krany

Sprzątanie kuchni i łazienki może wydawać się bardzo uciążliwe, ponieważ krany wymagają praktycznie codziennego czyszczenia. Jeśli chcesz, aby odzyskały one oryginalny blask i dłużej utrzymywały się czyste, zastosuj naszą niezawodną metodę.

Wystarczy zaopatrzyć się w papier do pieczenia i dokładnie wypolerować nim baterie kuchenne i łazienkowe. Przekonaj się sama, że sposób ten jest niezawodny, a rezultaty są fantastyczne!

Przekonaliśmy cię, że codzienne sprzątanie wcale nie musi być uciążliwe i że z każdym brudem można sobie poradzić szybko i skutecznie? Koniecznie zastosuj sie do powyższych porad i ułatw sobie wszelkiego rodzaju prace domowe, dzięki czemu będziesz miała więcej czasu dla siebie.

WIĘCEJ DLA CIEBIE