Spalanie kalorii a domowe obowiązki

Dzięki wykonywaniu codziennych domowych obowiązków możemy spalić sporo kalorii. Pamiętaj jednak, że nie mogą one stać się dla Ciebie jedyną formą ruchu, ponieważ ich intensywność nie jest wystarczająca do zachowania dobrej formy.
Spalanie kalorii a domowe obowiązki

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Gospodynie domowe lub osoby, które w tygodniu pracują i wykorzystują weekendy na porządki w domu, nie mają usprawiedliwienia – raporty ujawniają, że domowe obowiązki nie mogą zastąpić regularnych ćwiczeń fizycznych. Bez wątpienia, przyspieszają one spalanie kalorii, ale jednak nie są na tyle intensywne, by traktować je jako sport. Ty też zastanawiasz się, czy Twoje codzienne obowiązki mogą być alternatywą dla sportu? Czy spalanie kalorii w domu jest możliwe? Dowiedz się więcej na ten temat, obalamy mity!

Spalanie kalorii w domu – Czy to możliwe?

Być może niejednej z Nas przyszła do głowy konkurencja z użyciem miotły czy szmatki do ścierania kurzu, jednak nie czyni to z Nas sportsmenek. Mimo, iż możemy liczyć na spalanie kalorii, domowe obowiązki nie są postrzegane jako forma treningu. Powód tego jest bardzo prosty: sport to świadomy i umyślny ruch naszego ciała (dlatego też nie możemy nazwać spacerem na przykład wycieczki po centrum handlowym).

Aktywność fizyczna wymaga pewnego zużycia energii i powinna być realizowana przez wszystkie mięśnie organizmu. Teraz na pewno pojawi się powszechne pytanie: a czy przypadkiem nie jest wielkim wysiłkiem mycie okien czy szorowanie naczyń? Cóż, najwyraźniej nie. Albo przynajmniej takie stanowisko wskazują badania przeprowadzone przez University Ulster w Irlandii Północnej.

Trzeba przyznać, że wiele z nas nie znajduje czasu na uprawianie sportu i dlatego stawiamy na aktywność w domu, jak wchodzenie i schodzenie po schodach (zamiast korzystania z windy) albo jazda na rowerze zamiast samochodem. Jeśli jednak chodzi o domowe obowiązki, owszem wspomagają one spalanie kalorii, jednak nie mogą być jedyną formą aktywności w ciągu całego dnia.

Półgodzinnego treningu w siłowni nie można porównywać do 30-minutowego biegania z miotłą w ręku. Jeśli chcemy, by nasze domowe obowiązki naprawdę przyniosły naszemu organizmowi korzyści, powinnyśmy włożyć w nie dużo wysiłku.

Pamiętaj jednak, że sprzątając dom nie osiągniesz figury modelki. Aby się tak stało, musisz ruszać się również poza domem. Nie mamy tu na myśli wyłącznie zmywania naczyń, podłóg czy ścierania kurzu – mowa również o pielęgnowaniu ogródka, drobnych naprawach w domu (wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, itp). Wniosek zatem taki: domowe obowiązki nie są aktywnością na tyle intensywną, by można było je uważać za ćwiczenia fizyczne.

2#:spalanie-kalorii.jpg

Domowe obowiązki a spalanie kalorii

Wybiegając poza powyższy wniosek, należy przyznać, że domowe obowiązki mogą w pewnym stopniu zastąpić niektóre ćwiczenia ruchowe, których Twój organizm potrzebuje do zdrowia. Tak więc nie mamy żadnego usprawiedliwienia na niechęć do wykonywania domowych obowiązków! Jeśli poważnie zabierzesz się za porządki, aktywuje się spalanie kalorii – bez problemu możesz ich spalić nawet 500!

3#:spalanie-kalorii.jpg

Podczas sprzątania możesz wzmocnić mięśnie nóg, ramion, pleców oraz brzucha (oczywiście przy uzupełnieniu domowych obowiązków ćwiczeniami w siłowni lub na wolnym powietrzu). Wykorzystaj nasze pomysły na to, by Wasze domowe obowiązki zyskały na intensywności:

Zbieraj przedmioty z podłogi kucając

Zawsze trzymaj plecy prosto i rób przysiady, kiedy sięgasz po leżące na podłodze przedmioty. Jeśli chcesz zintensyfikować ćwiczenie, utrzymuj pozycję przez 15 sekund. Ćwiczenie to idealnie sprawdzi się w przypadku dziecięcego pokoju lub usuwania psich odchodów z ogródka.

Wciągaj brzuch podczas zamiatania

Podczas zamiatania domu możesz tonifikować mięśnie brzucha, napinając go (pamiętaj, by plecy zawsze trzymać prosto). Należy wyciągać miotłę jak najdalej, a następnie przyciągać ją do siebie. Zamiataj przez 3 minuty 3 razy dziennie.

Tańcz podczas gotowania

Kiedy przygotowujesz obiad albo kolację – zwłaszcza jeśli nie jesteś miłośniczką gotowania – wykorzystaj tę chwilę i puść ulubioną muzykę. Normalnie gotowanie zajmuje około pół godziny, podczas której znajdujesz się w tej samej pozycji na stojąco, a jedyną aktywnością jest wyciągnięcie jakiegoś składnika z półki lub z lodówki. Co zatem lepszego niż ulubiona muzyka i taniec podczas gotowania? Ruszaj energicznie całym ciałem w trakcie ubijania, krojenia (uważaj, żeby nie zrobić sobie krzywdy!), wygniatania ciasta, itp.  Jeśli przygotowujesz kolację dla całej rodziny i znajomych, możesz spalić nawet 400 kalorii.

Zwiększ intensywność prac domowych

Bez względu na to, jaką czynność wykonujesz, rób to żwawo i dynamicznie – przyspieszysz spalanie kalorii. Nie ma znaczenia, czy zmywasz naczynia, ścierasz kurze czy czyścisz łazienkę – włącz radosną muzykę i ruszaj się w jej rytm!

4#:spalanie-kalorii.jpg

Myj okna zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz

Twoje ramiona będą Ci za to wdzięczne. Mycie okien to czynność, której nie wykonujemy na co dzień, lecz raz na tydzień lub raz na 15 dni (a być może i jeszcze rzadziej). Do usunięcia brudu z szyb potrzebujesz dużo siły. Jeśli będziesz szorować okna przez pół godziny, utrzymując uniesione w górę ramiona i wykonując koliste ruchy szmatką, nastąpi przyspieszone spalanie kalorii. Jeśli dobrze się przyłożysz, możesz ich spalić nawet 150. Tak samo możesz postępować w przypadku czyszczenia luster.

Zaopiekuj się ogródkiem

Czynność ta jest niezwykle przyjemna – jesteś w kontakcie z przyrodą i spędzasz czas na wolnym powietrzu. Poza tym, pielęgnacja ogródka może być dobrym pretekstem do odrobiny ruchu. Przy grabieniu wykonuj te same ruchy, co podczas zamiatania. Zbierając rozmaite rzeczy z ziemi, rób przysiady, a do podlewania używaj dość dużej konewki. Pamiętaj, by plecy zawsze były wyprostowane!

5#:spalanie-kalorii.jpg

Szoruj podłogę ręcznie

Wybierz odpowiednią szczotkę lub gąbkę, przygotuj wiadro z wodą, detergent, gumowe rękawice i do dzieła! Staraj się usunąć nawet najmniejszą plamkę z Twoich podłóg. Jeśli zdecydujesz się wykonywać tę czynność na stojąco, wykonuj ją w ten sam sposób co zamiatanie czy grabienie liści (te same reguły dotyczą również odkurzania dywanów).

Myj samochód ręcznie

Poza tym, że zaoszczędzisz pieniądze, będziesz miała okazję trochę się poruszać, a latem – doskonały sposób na orzeźwienie. Ruchy powinny być długie, aż po dach (doskonałe ćwiczenie rozciągajace plecy i ramiona). A czyszczenie dolnych partii samochodu i kół wykorzystaj na przysiady.

Pierz pranie ręcznie

Trzeba przyznać, że pralka doskonale radzi sobie z brudnymi ubraniami, jednak nie wszystkie z nich są odpowiednie do prania automatycznego. Istnieją delikatne materiały, takie jak na przykład jedwab, które zaleca się prać ręcznie. Jeśli chcesz, możesz również dynamicznie szorować szczotką te, które mają trudne plamy. Podobne ruchy wykonuj podczas mycia naczyń i zatłuszczonych garnków. Spalanie kalorii gwarantowane.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Murphy, M. H., Donnelly, P., Breslin, G., Shibli, S., & Nevill, A. M. (2013). Does doing housework keep you healthy? The contribution of domestic physical activity to meeting current recommendations for health. BMC public health, 13, 966. doi:10.1186/1471-2458-13-966
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4016571/
 • Wen, X., Liang, Y., Zhu, J., & Wu, T. (2013). The effects of housework on the health of retired older adults: a preliminary investigation from the Tongji-Dongfeng cohort study, China. PloS one, 8(3), e57232.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3585728/
 • Is housework good for health? Levels of physical activity and factors associated with activity in elderly women (2002). Results from the British Women’s Heart and Health Study. Lawlor DA, Taylor M, Bedford C, Ebrahim S.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12011209
 • Lear SA, Hu W, Rangarajan S, Gasevic D, Leong D, Iqbal R, et al. The effect of physical activity on mortality and cardiovascular disease in 130 000 people from 17 high-income, middle-income, and low-income countries: the PURE study. Lancet. 2017;
 • Yu R, Leung J, Woo J. Housework Reduces All-Cause and Cancer Mortality in Chinese Men. PLoS One. 2013;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.