Taniec! Czy wiesz jakie daje korzyści?

· Maj 27, 2015

Taniec to jeden ze sposobów, by zachować świetną figurę – i to niezależnie od wieku. Chociaż taniec może nam się kojarzyć tylko z zabawą, to w rzeczywistości zapewnia nam wiele korzyści zdrowotnych. Chcesz wiedzieć więcej dlaczego powinnaś tańczyć? Przeczytaj i dowiedz się!

Taniec to dla niektórych ludzi jeden ze sposobów, by wyrwać się z monotonii codziennych obowiązków – i to już samo świadczy o tym że taniec wpływa na nasze zdrowie emocjonalne, psychiczne, fizyczne i nasz ogólny stan zdrowia. Kiedy szukamy dla siebie jakiejś formy aktywności, zwykle zastanawiamy się co sprawi nam najwięcej radości. A tak się składa, że taniec… to czysta radość!

Taniec poprawi nasz ogólny stan zdrowia

2#:taniec.org

Wspomaga pracę serca

Taniec jest idealną formą aktywności dla osób z wysokim ryzykiem chorób układu krążenia. Pewne badania przeprowadzone we Włoszech wykazały, że u osób z niewydolnością serca, które jako formę rehabilitacji wybrały taniec, znacząco poprawił się stan zdrowia serca, podobnie jak oddychanie i ogólna jakości życia – i to nawet bardziej, niż u ludzi, którzy jeździli na rowerach lub regularnie truchtali.

Wspomaga odchudzanie

Utrata masy ciała to kolejna korzyści z tańca – pod warunkiem, że tańczymy regularnie. Jedno z badań, przeprowadzonych dla pisma Journal of Physiological Anthropology dowiodło, że aerobowy program ćwiczeń oparty na tańcu jest tak samo skuteczny przy utraty wagi, jak również przy wzroście wydolności oddechowej, jak jazda na rowerze i jogging.

Zwiększa energię

Czy przez cały dzień brakuje Ci energii? Taniec może pomóc Ci ją odzyskać. Jedno z badań opublikowanych przez międzynarodową organizację Stowarzyszenie Wydawnictw Naukowych i Uniwersyteckich Zasobów Naukowych (SPARC) dowiodło, że cotygodniowe ćwiczenia oparte na tańcu mogą poprawić ogólną wydajność i poziom energii fizycznej u dorosłych.

Poprawia elastyczność, siłę i wytrzymałość

Każdy, kto tańczył chodź kilka razy w życiu wie, że taniec wymaga dość dużej elastyczności. Nie bez przyczyny większość zajęć tanecznych zaczyna się od rozgrzewki, która składa się z kilku różnych ćwiczeń na rozciągnięcie mięśni. Podczas tańca musimy być zdolni do większego niż zwykle zakresu ruchu wszystkich grup mięśni.

Taniec zwiększa też siłę, zmuszając mięśnie do utrzymania ciężaru naszego własnego ciała. Wiele stylów tańca, w tym jazz i balet, wymaga podskakiwania, skakanie z kolei wiąże się z ogromną siłą, której musimy użyć mięśniami nóg.

Taniec to aktywność fizyczna, przez co – tak jak wszystkie inne formy aktywności – zwiększa naszą wytrzymałość. Wytrzymałość to zdolność mięśni do wytężonego wysiłku przez jak najdłuższy czas bez odczuwania zmęczenia. Regularny taniec jest idealny, jeśli chodzi o zwiększenie odporności – szczególnie, jeśli jest to energiczny rodzaj tańca.

Korzyści z tańca dla zdrowia emocjonalnego

3#:taniec.jpg

Sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwa

Taniec to jedna z niewielu rzeczy, która będzie sprawiać przyjemność praktycznie każdemu. Przypatrz się uważnie komuś, kto tańczy – z pewnością ma uśmiech na twarzy! Uśmiechanie się i śmiech podczas tańca jest zupełnie naturalne! Dzieje się tak dlatego, że taniec pozwala nam naprawdę dobrze się bawić – i to niezależnie od wieku, co odróżnia go od innych form ćwiczeń. Tańczyć więc mogą osoby w każdym wieku, dlatego absolutnie każdy może czerpać z tańca korzyści dla zdrowia.

Eliminuje stres i depresję

Jak się okazuje, jedną z zalet tańca jest to, że pomaga wyleczyć się z łagodnej depresji i zwiększa pewność siebie. Depresja staje się coraz większym problemem zarówno wśród młodzieży, jak i wśród dorosłych w każdym wieku.

Jedno z badań w piśmie International Journal of Neuroscience wykazało, że terapia ruchowa oparta na tańcu nie tylko poprawia stany depresyjne, ale także uodparnia psychikę poprzez regulację poziomu serotoniny i dopaminy w organizmie. Biorąc pod uwagę fakt, że taniec to aktywność społeczna, pomaga wyzbyć się poczucia osamotnienia, które często towarzyszy osobom cierpiącym na depresję, a także osobom starszym, które mieszkają samotnie.

Poprawia pewność siebie i poczucie własnej wartości

Taniec pomaga również zwiększyć pewność siebie. Za każdym razem, gdy uczymy się nowego kroku, występuje u nas wzrost poziomu zaufania do samego siebie, a także poziom naszej energii. Taka pewność siebie ma swoje odzwierciedlenie w wszystkich aspektach życia.

Taniec to aktywność społeczna. Badania wykazały, że utrzymywanie silnych więzi społeczne i socjalizacja z przyjaciółmi przyczynia się do większego poczucia własnej wartości i pozytywnego nastawienia. Taniec to doskonała okazja, aby poznać nowych ludzi. Chodzenie na lekcje tańca może zwiększyć poczucie własnej wartości i rozwijać umiejętności interpersonalne. Wysiłek fizyczny zmniejsza stres i napięcie, dlatego taniec daje ogólne poczucie dobrego nastroju.

Korzyści z tańca dla zdrowia psychicznego

4#:taniec.jpg

Poprawia pamięć

Według badań przeprowadzonych dla New England Journal of Medicine, taniec może poprawiać pamięć i zapobiega rozwojowi demencji starczej. Badania wykazały, że ćwiczenia aerobowe mogą przywrócić utratę objętości hipokampa – obszaru mózgu, który kontroluje pamięć. Hipokamp naturalnie staje się coraz mniejszy, co w podeszłym wieku często prowadzi do problemów z pamięcią a nawet demencji starczej.

Zmniejsza skutki choroby Alzheimera

Z kolei inne badanie, również dla New England Journal of Medicine, przeprowadzone tylko na osobach w podeszłym wieku wykazało, że taniec często pomagał zmniejszać skutki choroby Alzheimera i innych form demencji. Może również zwiększyć jasność umysłu u osób w każdym wieku. Co ciekawe, okazało się, że osoby z chorobą Alzheimera są w stanie przypomnieć sobie zapomniane momenty w życiu, kiedy tańczą do muzyki, którą znali wcześniej.

Zwiększa inteligencję

W tekstach pisanych, nawet tych sprzed wieków, taniec zawsze był opisywany jak forma ćwiczenia fizycznego, która przynosi rozmaite korzyści zdrowotne. Teraz, dzięki dostępowi do nowych technologii, badania wykazują, że taniec zwiększa też inteligencję. Istotą inteligencji jest podejmowanie decyzji. To, co nazywamy jasnością umysłu, to nasza zdolność do podejmowania działań, które wymagają podejmowania szybkich decyzji (w kilka sekund). Właśnie to dzieje się, kiedy tańczysz i przewidujesz ruchy partnera! Tak więc wszystko, co musisz zrobić to pracować nad swoim tańca – a przy okazji wzrośnie Twoja inteligencja.

Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest uczenie się czegoś nowego. Nie chodzi tylko taniec, ale wszystko, czego jeszcze nie próbowałaś. Biorąc lekcje tańca, rzucasz wyzwanie swojemu mózgowi i stymulujesz tworzenie się nowych połączeń między komórkami, gdyż nowe umiejętności to zapotrzebowanie na ekspansję nerwów wewnątrz Twojego mózgu. Im trudniejsze kroki – tym lepiej! Zmuszają one Twój mózg do tworzenia jeszcze większej ilości nowych połączeń neuronowych, a także poprawia ich funkcjonowanie.

Do jakiego rodzaju muzyki powinnam tańczyć?

Istnieje wiele stylów tanecznych; jazz, salsa, merengue, bachata, reggaeton, zumba, hip-hop, balet, taniec współczesny, itd. Są to style ściśle związane z odpowiednimi rodzajami muzyki. Prawda natomiast jest taka, że każda forma tańca jest równie korzystna. Uprawianie dowolnego stylu tanecznego to dobry sposób, w jaki możesz poprawić swoje nawyki. Taniec może pomóc na wiele sposobów. Wszystkie style taneczne są równie skuteczne, a wszystko, co musisz zrobić, to zastanowić się jaki styl muzyki lubisz najbardziej, i ćwiczyć regularnie – tak, aby taniec rzeczywiście odzwierciedlał się we wszystkich innych aspektach Twojego życia.