Bieganie 2 razy w tygodniu pomaga zachować zdrowie

· Maj 23, 2015

Choć większość osób sądzi że, bieganie nie jest najprzyjemniejszą formą gimnastyki, warto wiedzieć, że jest to jedna z form aktywności fizycznej, która przynosi naszemu ciału wiele korzyści. Bieganie bowiem nie tylko aktywuje większość organów, ale także pomaga im zachować zdrowie i siłę.

Poznajmy zatem kilka argumentów za tym, że warto biegać przynajmniej dwa razy w tygodniu, aby zachować formę.

Bieganie zapobiega problemom z sercem oraz kośćmi

bieganie.jpg

Istnieją badania wykazujące, że spokojne bieganie przynajmniej dwa-trzy razy w tygodniu, może wydłużyć życie, pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz zapobiega utracie masy kostnej. Jest także doskonałym sposobem na kontrolowanie ciśnienia tętniczego oraz zmniejsza ryzyko występowania chorób serca, ponieważ przyczynia się do zachowania zdrowia naczyń krwionośnych.

 Pomaga utrzymać idealną wagę

Idealna waga

Bieganie jest wyjątkową formą aktywności, która wprawia w ruch niemal całe ciało, co jest bardzo ważne w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Podobnie, w zadziwiający niemal sposób, wzmacnia mięśnie nóg oraz mięśnie pośladków co z kolei nadaje piękny kształt sylwetce.

Uszczęśliwia i uspokaja

Każdy kto uprawia sport, zarówno zawodowo jak i amatorsko, może potwierdzić, że to właśnie bieganie jest najlepszym sposobem na zapomnienie o problemach i ukojenie zszarganych nerwów, oraz poprawę humoru, zwłaszcza jeśli biegamy w momentach spadku nastroju lub po przykrych doświadczeniach.

Podczas biegania wzrasta poziom szczęścia. Jest to spowodowane uwalnianiem substancji zwanej endorfiną, która odpowiada za dostarczanie do mózgu informacji o poczuciu szczęścia.

Pomaga rozwijać kreatywność

Według wielu przeprowadzonych badań, można potwierdzić, że bieganie wspomaga pracę mózgu, ponieważ przyczynia się do wzrostu odporności układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, co niewątpliwie polepsza krążenie krwi docierającej do mózgu.

Tym samym zwiększa radość z nauki i, co więcej, wspomaga procesy twórcze, przyśpieszając pracę wyobraźni i zwiększając jej efektywność.