Depresja – 8 nawyków, które ją powodują

14 kwietnia, 2019
Depresja często wymaga specjalistycznego leczenia, jednakże można złagodzić ją także pozbyciem się kilku nawyków. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak się jej pozbyć.

Wiedzieliście, że depresja może zależeć od takich rzeczy jak dieta, ćwiczenia, kontakt z naturą, oddychanie, a nawet kierunek patrzenia?

Depresja może pojawić się z wielu różnych przyczyn, dlatego zmieniając pewne nawyki, można szybko zauważyć poprawę. Zapraszamy więc do przeczytania artykułu, dzięki któremu być może znajdziesz powód swojej depresji.

Depresja a odżywianie

Brak składników odżywczych

Depresja związana jest z układem nerwowym, który w pewnym stopniu opiera się na spożywanych składnikach odżywczych. Zatem, aby uniknąć depresji i innych zaburzeń na tle nerwowym, należy zwrócić szczególną uwagę na występowanie tych składników odżywczych w naszej diecie:

 • Magnez, który znajduje się w orzechach, warzywach zielonolistnych i awokado.
 • Tryptofan występujący w kakao.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy w siemieniu lnianym.
 • Witamina B12, którą zawierają sardynki, jajka i produkty mleczne.
 • Kwas foliowy obecny w owocach i warzywach zielonolistnych.
depresja a czekolada

Przeczytaj także artykuł: Smutek i przygnębienie? – Przegoń je tymi nawykami!

Szkodliwe produkty żywieniowe

Z drugiej strony, istnieją produkty żywieniowe, które działają jak trucizna, kradną witaminy i minerały z organizmu, czym zaburzają jego równowagę i przyczyniają się do złego nastroju. Tymi produktami są:

 • mięso spożywane w nadmiarze
 • tłuszcze nasycone
 • aspartam (sztuczny słodzik)
 • konserwanty i sztuczne barwniki
 • biały cukier i słodycze.
 • napoje gazowane
 • alkohol
dieta i jej wpływ na depresję

Brak aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest niezbędna do życia, ponieważ pomaga wytworzyć endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Większość ludzi wierzy, że ćwiczenia są potrzebne tylko do tego, aby utrzymać odpowiednią wagę ciała.

Należy jednak pamiętać o tym, że ludzkość od zawsze uprawia aktywność fizyczną, wcześniej żeby przetrwać, a teraz bardziej przez względy zdrowotne.

Niemniej jednak, należy być konsekwentnym w wykonywaniu ćwiczeń, pozwoli to na zauważenie pożądanych efektów i pozytywnego wpływu na samopoczucie.

Patrzenie w dół

Na pewno was to zaskoczy, ale ruch oczu też ma wpływ na nasze samopoczucie. Patrzenie w dół zazwyczaj kojarzy nam się z negatywnymi odczuciami, dlatego warto spróbować skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się powyżej linii oczu.

Nie należy skupiać się także na detalach oraz starać się nie spuszczać wzroku. To ćwiczenie jest bardzo proste i nic nie kosztuje.

Depresja ze względu na prowadzenie konfliktów wewnętrznych

Według niektórych terapeutów, w większości przypadków źródłem problemu bywa jakiś konflikt. Najgorsze w tym wypadku jest ignorowanie go i czekanie na to, że z czasem sam się rozwiąże.

Często niektórzy zmuszani są do jakiegoś postępowania, co powoduje magazynowanie się gniewu i długotrwały smutek.

Aby rozwiązać te problemy emocjonalne, zaleca są leki homeopatyczne i esencje kwiatowe Bacha, które nie powodują skutków ubocznych i mogą być przyjmowane w każdym wieku.

Zapominanie o naturze

Zaburzenia psychiczne stają się coraz bardziej powszechne i występują u coraz młodszych osób. Jednym z czynników, który może mieć na to wpływ jest brak kontaktu z naturą.

Kolor zielony uważany jest za naturalny czynnik wprowadzający równowagę, a opalanie się w słońcu jest niezbędne, zwłaszcza kiedy nie czujemy się dobrze.

Niektórzy ludzie intuicyjnie czują potrzebę kontaktu z naturą, ale prawdą jest, że wszyscy takiego kontaktu potrzebują. Jeżeli mieszkamy w mieście powinniśmy przynajmniej w weekendy wybrać się na spacer na łono natury.

depresja a spacery na łonie natury

Może zainteresuje Cię również: Trening mentalny pomocny w walce z depresją

Po prostu oddychajmy

Oddychamy głównie po to, aby przeżyć i nie zastanawiamy się zbytnio nad tym. Jednak musimy wiedzieć, że każda komórka naszego ciała potrzebuje tlenu, więc jeżeli nie dostarczymy go w odpowiedniej ilości, możemy odczuwać stres.

Ważne więc, aby nauczyć się prawidłowo oddychać. Pomóc nam w tym mogą różne aktywności, jak na przykład joga, tai-chi, Metoda Feldenkraisa, itd.

Depresja przez brak kontaktu z innymi ludźmi

Osoby podatne na depresję często izolują się od innych ludzi i unikają z nimi kontaktu. Dotyczy to zarówno obcych, jak i najbliższych. Dlatego należy próbować z tym walczyć, nawet jeżeli na początku wyda się to bardzo trudne.

Bardzo dobrym sposobem do zmniejszenia dystansu jest masaż, najlepiej za pomocą olejków eterycznych, które mają właściwości poprawiające humor.

Idealnie nadają się do tego na przykład olejek z oregano, lawendy, rumianku, bergamotki, bodziszka, jaśminu, drzewa sandałowego, cytryny, mandarynki, melisy, pomarańczy, neroli, liści drzewa pomarańczowego (Petitgrain), grejpfruta, szałwii, werbeny cytrynowej i jagodlinu wonnego (Ylang-ylang). Raz wybrany zapach olejku możemy mieszać z naszym kremem nawilżającym.