Spacerowanie - poznaj 6 korzyści dla zdrowia

Spacer to czyste zdrowie. Częste chodzenie znacznie poprawia nasze zdrowie i zapobiega wszelkim dolegliwościom ciała i umysłu. Poznaj korzyści płynące ze spaceru. 
Spacerowanie - poznaj 6 korzyści dla zdrowia

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii, codzienne spacerowanie może znacznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci i wielu dolegliwości. Ponadto istnieje szereg korzyści dla naszego zdrowia. 

Jeden spacer po lesie więcej uczy o naturze świata, niż grube książki miejskich intelektualistów.

-Adam Wielomski-

W tym artykule poznasz kilka podstawowych i najbardziej wartościowych korzyści, płynących z częstego chodzenia na spacer.

1. Spacerowanie zapobiega demencji

Częste chodzenie i spacerowanie pozwala walczyć z chorobami, które najczęściej pojawiają się z wiekiem. Pozwala opóźnić bądź uniknąć demencji starczej.

Wszystko to poprzez niewielki wysiłek włożony w spacer każdego dnia, najlepiej w połączeniu z rutynowymi, prostymi ćwiczeniami (co najmniej 3 razy w tygodniu). Poprawi się zarówno stan naszego umysłu jak i kondycja ciała.

Nie zapominajmy, że spacerowanie na świeżym powietrzu pozwala też dotlenić nasze szare komórki. 

2. Zdrowe serce dzięki spacerom

Jak polepszyć kondycję naszego układu sercowego i zmniejszyć ryzyko zawału? Zamień środki komunikacji miejskiej na długi spacer, wychodź częściej do parku. Nie wsiadaj w samochód, kiedy nie musisz. Twoje serce najwięcej na tym zyska.

 

serce spacerowanie

Spacerowanie sprawia, że pompowanie krwi odbywa się bez dodatkowego wysiłku, przynosi zatem korzyści dla naszego układu sercowo-naczyniowego. To z kolei zmniejsza ryzyko śmierci, wywołanej schorzeniami na tym tle.

3. Spacerowanie i nowotwór

Częste chodzenie może być skutecznym narzędziem w walce z nowotworami, bowiem zmniejsza zmęczenie podczas ciężkiego leczenia, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2018 roku (1).

W tych samych badaniach zauważono, że u kobiet cierpiących na raka piersi, jak i u osób z nowotworami układu trawiennego: wystarczy 180 minut spaceru tygodniowo, aby pomóc sobie w zwalczaniu choroby, czy aby uchronić się przed jej nawrotami.

To dlatego zalecamy Ci spacerowanie co najmniej 25 minut dziennie!

4. Dobry nastrój dzięki chodzeniu

Spacer nie tylko dostarcza nieprawdopodobnych korzyści dla zdrowia, ale też dla naszego samopoczucia. Przypomnij sobie ile razy zamknięci w domu popadamy w stany depresyjne, kiedy wystarczy wyjść na zewnątrz, aby poczuć się znacznie lepiej.

Potwierdzają to eksperymenty przeprowadzone na osobach, które w swoim zwyczaju mają częste chodzenie i ćwiczenia. 

Dlatego, kiedy mierzymy się z podłym humorem, emocjonalną udręką i wyczerpaniem fizycznym: powinniśmy wybrać się na spacer do parku, w góry, czy do lasu.

Gdzieś, gdzie nie tylko będziemy mogli swobodnie przemierzać kilometry, w swoim tempie, ale też odnajdziemy potrzebny spokój i harmonię. Możemy udać się sami, czy też w ulubionym towarzystwie.

5. Chodzenie zwiększa poziom witaminy D w organizmie

Skóra wystawiona na światło słoneczne, wzmaga proces wytwarzania witaminy D w naszym organizmie. Ta natomiast niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego każdego z nas.

Przyda nam się zwłaszcza, jeśli spożywamy niewiele pokarmów bogatych w witaminę D. Chodzenie na spacer, czy delikatne opalanie się: stanowi doskonałą formę utrzymania nas w dobrej kondycji. Głównie dlatego szczególnie zaleca się spacery dla seniorów.

Wiosenny, słoneczny dzień i brak planów? Udaj się na spacer! Pamiętaj tylko o kremach z filtrem.

6. Spacer a impotencja

Oto szczególnie istotna informacja dla mężczyzn. Bowiem częste chodzenie niezwykle korzystnie wpływa na życie seksualne. Niektóre z badań wykazują, że częste spacerowanie zmniejsza impotencję seksualną u mężczyzn. 

impotencja spacerowanie

Co więcej, pozytywnie wpływa też na życie kobiet, umożliwiając im satysfakcjonujące życie seksualne i wyższy poziom zadowolenia w sferze intymnej. Zatem, jeśli potrzebny jest nam sposób na zwiększenie przyjemności czerpanych z seksu – wybierzmy się na spacer!

Spacerowanie jako lek na całe zło

Rozumiesz już, jak ważny jest ruch w naszym życiu, nawet ten najprostszy w postaci spaceru. Chodzenie nie tylko wzmacnia nasze nogi i ogólną kondycję, ale pozwala też na zgrabną sylwetkę i rześki umysł!

Dzięki spacerom możemy zrelaksować się, wyeliminować stres, zwalczyć depresję czy zmniejszyć dyskomfort w leczeniu nowotworów. Ponadto, dobry spacer pozwoli nam naładować się seksualną energią!

Co więcej, chodzenie zapobiega otyłości i pozwala uregulować nasz metabolizm. Wszystko to przekłada się na dłuższe i spokojniejsze życie, ze zmniejszonym ryzykiem demencji starczej. 

Przede wszystkim pamiętaj o higienie swoich kroków. Musisz utrzymywać odpowiedni rytm i prawidłowo układać stopy. Jeśli masz wrażenie, że popełniasz błędy: skorzystaj z porad specjalistów. Wygodne obuwie i dobre samopoczucie zagwarantują Ci wspaniały aktywny dzień.

To może Cię zainteresować ...
Aktywność fizyczna – ile godzin w tygodniu?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Aktywność fizyczna – ile godzin w tygodniu?

Aktywność fizyczna to najskuteczniejszy sposób na zachowanie zdrowia i prawidłowo funkcjonującego organizmu oraz pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.