Zdrowe serce u kobiet – 7 istotnych produktów

· Sierpień 26, 2018
Czy spożywasz regularnie te produkty? Jeżeli nie są one jeszcze częścią Twojej diety, musisz je jak najszybciej do niej włączyć, by czerpać korzyści z ich dobroczynnego wpływu na serce.

Choroby serca występują u obu płci. Kwestia tego, jak utrzymać zdrowe serce u kobiet staje się jednak coraz większym zmartwieniem. Nie tylko ze względu na to, że liczba pań chorych na serce znacznie się zwiększyła.

Zasadniczo problem polega na tym, że choroby kardiologiczne u kobiet objawiają się w sposób, który sprawia, że są one trudniejsze do wykrycia. W tym artykule przedstawimy 7 produktów na zdrowe serce u kobiet.

Co jest jednak najbardziej frapujące, to fakt, że kobiety znacznie rzadziej poddają się profilaktycznym badaniom okresowym. Dodatkowo, mimo że mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania – to jednak ignorują one ten problem do momentu aż przydarzy im się coś poważniejszego.

Dlatego też ważne jest poruszenie tego tematu. Dzięki temu szybciej zareagujesz na nawet najmniejsze pogorszenie stanu zdrowia, a także poprawisz swoje ogólne nawyki i styl życia.

Dzisiaj polecimy 7 produktów o niezwykłych właściwościach odżywczych, które pomagają troszczyć się o zdrowe serce u kobiet. Już dziś włącz je więc do swojej diety!

Zdrowe serce u kobiet – produkty

1. Orzechy

Orzechy włoskie, migdały i inne rodzaje orzechów to produkty bogate w kwasy omega-3, aminokwasy i antyoksydanty, które chronią Twoje serce.

Orzechy na zdrowe serce u kobiet

 • Te podstawowe składniki odżywcze regulują poziom cholesterolu. Ponadto zapobiegają osadzaniu się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
 • Poza tym pomagają walczyć ze stanami zapalnymi, które są czynnikiem związanym z głównymi problemami kardiologicznymi.

Przeczytaj także: Dlaczego warto jeść orzechy z drzew orzechowych?

2. Brokuły

Brokuły już od dawna stanowią typowy składnik zdrowej diety. Warzywo to jest bogate w witaminy, minerały i dietetyczny błonnik. Naturalnie więc jest to produkt promujący zdrowie naczyń krwionośnych i serca.

Świeże brokuły

 • Brokuły zawierają kwas foliowy, cynk i żelazo, czyli wszystkie te minerały, które pozwalają utrzymać prawidłowe krążenie i zapobiegają rozwojowi takich chorób jak nadciśnienie.
 • Zawierają witaminy C, E i K, które wraz z innymi substancjami czynnymi pochodzenia roślinnego wzmacniają naczynia krwionośne i mięsień sercowy.
 • Błonnik tymczasem zmniejsza wchłanianie niedobrego cholesterolu (LDL) i sprzyja usuwaniu toksyn.

3. Truskawki

Truskawki zawierają mało kalorii i są bogate w antyoksydanty, dlatego też są idealnym produktem chroniącym serce.

 • Zawarte w truskawkach flawonoidy rozszerzają arterie i zapobiegają ich twardnieniu, co jest związane z wysokim ciśnieniem krwi.
 • Owoc ten zawiera błonnik, witaminy i minerały, które regulują poziom cholesterolu.
 • Dodatkowo pomagają one usunąć toksyny z krwi i zmniejszają stany zapalne.

4. Kurkuma

Kurkuma to produkt, który powinien znaleźć się w diecie każdej kobiety. Wyróżnia się swoimi właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwnowotworowymi i przeciwbólowymi. Dlatego jest też zaliczana do leków naturalnych.

Kurkuma w proszku i korzeń

 • Głównym związkiem czynnym w kurkumie jest kurkumina, która redukuje zapalenie w tkankach wokół serca i zmniejsza ryzyko ataku serca.
 • Oprócz zawartości silnych antyoksydantów, kurkuma pomaga również w regulacji ciśnienia krwi i kontroli poziomu cholesterolu.

5-Zielona herbata

Zielona herbata stała się popularna na całym świecie ze względu na swoje właściwości sprzyjające odchudzaniu. Zawiera ona jednak również sporo antyoksydantów, które korzystnie wpływają na zdrowie naczyniowo-sercowe.

Filiżanka zielonej herbaty

 • Zawiera ona katechiny, polifenole i izoflawony. Poprawiają one funkcjonowanie serca i układu krążenia.
 • Poza tym antyoksydanty usuwają tłuszcze z krwiobiegu, co zapobiega powstawania zatorów w naczyniach krwionośnych.
 • Jeden z aminokwasów zawartych w zielonej herbacie, L-teanina zmniejsza wpływ stresu oksydacyjnego, który jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia niektórych problemów kardiologicznych.

6. Oliwa z oliwek

Ten podstawowy składnik diety śródziemnomorskiej jest kolejnym produktem, który pomaga w wytrwaniu z dala od chorób serca.

 • Wysoka zawartość zdrowych tłuszczy w oliwie z oliwek sprzyja oczyszczaniu arterii. Ponadto zmniejszając poziom cholesterolu, zapobiega się rozwojowi arteriosklerozy.
 • Poza tym oliwa z oliwek zwiększa elastyczność Twoich naczyń krwionośnych i poprawia krążenie oraz reguluje ciśnienie krwi.
 • Dzięki zawartości antyoksydantów i aminokwasów, oliwa z oliwek pomaga w walce ze stanami zapalnymi oraz wzmacnia i chroni serce.

Odwiedź również: Oliwa z oliwek – stwórz sobie domowy salon piękności

7. Łosoś

Łosoś, jak i inne ryby zimnowodne zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 oraz duże ilości białka, czyli składniki pomocne w utrzymaniu zdrowego serca.

Zdrowe dania z łososia

 • Po pierwsze składniki te regulują poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Obydwa wyżej wymienione czynniki są często związane z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych.
 • Poza tym regulują one procesy zapalne w ciele i przywracają zdrowie naczyniom krwionośnym. Usprawnia to Twoje krążenie.

American Heart Association poleca spożywanie łososia jako metodę redukcji ryzyka ataków serca, niewydolności serca i udaru.

Czy spożywasz regularnie te produkty? Jeżeli nie są one jeszcze częścią Twojej diety, musisz je jak najszybciej do niej włączyć, by czerpać korzyści z ich dobroczynnego wpływu na serce.