Zdrowe serce u kobiet - 7 istotnych produktów

Czy spożywasz regularnie te produkty? Jeżeli nie są one jeszcze częścią Twojej diety, musisz je jak najszybciej do niej włączyć, by czerpać korzyści z ich dobroczynnego wpływu na serce.
Zdrowe serce u kobiet - 7 istotnych produktów

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2023

Choroby układu sercowo-naczyniowego występują u obu płci. Kwestia tego, jak utrzymać zdrowe serce u kobiet staje się jednak coraz większym zmartwieniem. Nie tylko ze względu na to, że liczba pań chorych na serce znacznie się zwiększyła.

Zasadniczo problem polega na tym, że choroby kardiologiczne u kobiet objawiają się w sposób, który sprawia, że są one trudniejsze do wykrycia. W tym artykule przedstawimy 7 produktów na zdrowe serce u kobiet.

Co jest jednak najbardziej frapujące, to fakt, że kobiety znacznie rzadziej poddają się profilaktycznym badaniom okresowym. Dodatkowo, mimo że mogą być w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania, to jednak ignorują one ten problem do momentu, aż przydarzy im się coś poważniejszego.

Dlatego też ważne jest poruszenie tego tematu. Dzięki temu szybciej zareagujesz na nawet najmniejsze pogorszenie stanu zdrowia, a także poprawisz swoje codzienne nawyki i styl życia.

Dzisiaj polecimy 7 produktów o niezwykłych właściwościach odżywczych, które pomagają troszczyć się o zdrowe serce u kobiet. Już dziś włącz je więc do swojej diety!

Zdrowe serce u kobiet – produkty

1. Orzechy

Orzechy włoskie, migdały i inne rodzaje orzechów to produkty bogate w kwasy omega-3, aminokwasy i antyoksydanty, które chronią Twoje serce.

Orzechy na zdrowe serce u kobiet
 • Te podstawowe składniki odżywcze regulują poziom cholesterolu. Ponadto zapobiegają osadzaniu się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.
 • Co więcej, pomagają walczyć ze stanami zapalnymi, które są czynnikiem związanym z głównymi problemami kardiologicznymi.

2. Brokuły na zdrowe serce u kobiet

Brokuły już od dawna stanowią typowy składnik zdrowej diety. Warzywo to jest bogate w witaminy, minerały i błonnik. Naturalnie więc jest to produkt promujący zdrowie naczyń krwionośnych i serca.

Świeże brokuły na zdrowe serce u kobiet
 • Brokuły zawierają kwas foliowy, cynk i żelazo, czyli wszystkie te minerały, które pozwalają utrzymać prawidłowe krążenie i zapobiegają rozwojowi takich chorób jak nadciśnienie.
 • Zawierają witaminy C, E i K, które wraz z innymi substancjami aktywnymi pochodzenia roślinnego wzmacniają naczynia krwionośne i mięsień sercowy.
 • Błonnik tymczasem zmniejsza wchłanianie złego cholesterolu (LDL) i sprzyja usuwaniu toksyn.

3. Truskawki

Truskawki zawierają mało kalorii i są bogate w antyoksydanty, dlatego też są idealnym produktem chroniącym serce.

 • Zawarte w truskawkach flawonoidy rozszerzają arterie i zapobiegają ich twardnieniu, co jest związane z wysokim ciśnieniem krwi.
 • Owoc ten zawiera błonnik, witaminy i minerały, które regulują poziom cholesterolu.
 • Dodatkowo pomagają one usunąć toksyny z krwi i zmniejszają stany zapalne.

4. Kurkuma na zdrowe serce u kobiet

Kurkuma to produkt , który powinien znaleźć się w diecie każdej kobiety. Wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwnowotworowymi i przeciwbólowymi. Dlatego jest też zaliczana do naturalnych leków.

Kurkuma w proszku i korzeń
 • Głównym związkiem czynnym w kurkumie jest kurkumina, która redukuje zapalenie w tkankach wokół serca i zmniejsza ryzyko ataku serca.
 • Oprócz zawartości silnych antyoksydantów, kurkuma pomaga również w regulacji ciśnienia krwi i kontroli poziomu cholesterolu.

5. Zielona herbata

Zielona herbata stała się popularna na całym świecie ze względu na swoje właściwości sprzyjające odchudzaniu. Zawiera ona jednak również sporo antyoksydantów, które korzystnie wpływają na zdrowie naczyniowo-sercowe.

Filiżanki z zieloną herbatą
 • Zawiera ona katechiny, polifenole i izoflawony. Poprawiają one funkcjonowanie serca i układu krążenia.
 • Poza tym antyoksydanty usuwają tłuszcze z krwiobiegu, co zapobiega powstawaniu zatorów w naczyniach krwionośnych.
 • Jeden z aminokwasów zawartych w zielonej herbacie, L-teanina zmniejsza wpływ stresu oksydacyjnego, który jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia niektórych problemów kardiologicznych.

6. Oliwa z oliwek

Ten podstawowy składnik diety śródziemnomorskiej jest kolejnym produktem, który pomaga trzymać się z dala od chorób serca.

 • Wysoka zawartość zdrowych tłuszczów w oliwie z oliwek sprzyja oczyszczaniu arterii. Ponadto zmniejszając poziom cholesterolu, zapobiega się rozwojowi arteriosklerozy.
 • Poza tym oliwa z oliwek zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych i poprawia krążenie oraz reguluje ciśnienie krwi.
 • Dzięki zawartości antyoksydantów i aminokwasów, oliwa z oliwek pomaga w walce ze stanami zapalnymi, a także wzmacnia i chroni serce.

7. Łosoś

Łosoś, jak i inne ryby słodkowodne zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 oraz duże ilości białka, czyli składniki pomocne w utrzymaniu zdrowego serca.

Pieczony łosoś
 • Po pierwsze składniki te regulują poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Obydwa wyżej wymienione czynniki są często związane z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych.
 • Poza tym regulują one procesy zapalne w ciele i przywracają zdrowie naczyniom krwionośnym. Usprawnia to Twoje krążenie.

American Heart Association poleca spożywanie łososia jako metodę redukcji ryzyka ataków serca, niewydolności serca i udaru.

Czy spożywasz regularnie te produkty? Jeżeli nie są one jeszcze częścią Twojej diety, musisz je jak najszybciej do niej włączyć, by czerpać korzyści z ich dobroczynnego wpływu na serce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.