4 migdały dziennie - jakie korzyści przyniosą Twojemu ciału?

Czy wiedziałeś o tym, że codzienne jedzenie migdałów pomoże Ci zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów a co za tym idzie również stracić na wadze? Ustabilizuje to pracę Twojego metabolizmu i przyśpieszy spalanie tłuszczu.
4 migdały dziennie - jakie korzyści przyniosą Twojemu ciału?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Migdały są niezwykle zdrowe. Okazuje się, że jedząc już zaledwie 4 migdały dziennie Twój organizm zareaguje na to bardzo pozytywnie.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci, co się stanie, gdy zdecydujesz się jeść 4 migdały dziennie. Koniecznie przeczytaj, ponieważ z całą pewnością nie miałeś pojęcia jak liczne i różnorodne są wynikające z tego korzyści.

1. 4 migdały dziennie pomogą Ci obniżyć poziom cholesterolu

Migdały są zdolne ustabilizować Twój poziom cholesterolu. Choć może Ci się to wydawać nieprawdopodobne, znajdują się one na liście 5 najskuteczniejszych produktów zmniejszających poziom “złego” cholesterolu LDL.

Cholesterol i tętnice
  • Jeżeli w Twoim organizmie pojawił się wysoki poziom cholesterolu, wystarczy zjeść 20 do 30 migdałów dziennie.
  • Aby ustalić, czy pojawił się u Ciebie wysoki poziom cholesterolu, wystarczy przyjrzeć się, czy na Twoich dolnych powiekach nie pojawiły się białe punkty, którym towarzyszą bóle nóg i przedwcześnie pojawiające się siwe włosy.

2. Pomogą Ci zapobiec chorobom serca

Migdały wyróżniają się na tle innych produktów wysoką zawartością przeciwutleniaczy, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz już wcześniej wspomnianego magnezu i miedzi.

Dzięki tym składnikom do minimum ograniczymy zagrożenie pojawienia się chorób serca oraz układu krążenia.

Aby zapobiec chorobie serca czy chorobie wieńcowej oraz innym zaburzeniom, migdały należy spożywać bez obierania ich ze skórki.

3. Doskonale odżywią Twoją florę jelitową

Spożywając zaledwie cztery migdały dziennie uda Ci się korzystnie wpłynąć na mikroflorę Twoich jelit. To takie proste. Dzieje się tak dzięki skórce migdała, która dostarcza nam naturalnych prebiotyków. Składniki te są niezbędne do wzrostu i rozmnażania się dobrych bakterii zamieszkujących nasze jelita.

Migdały to produkt bardzo zalecany zwłaszcza, gdy cierpimy na dysbakteriozę i pojawia się napięcie jamy brzusznej, bóle żołądka, nieprzyjemny zapach z ust i niestrawność.

Migdały

W takich przypadkach zaleca się zwiększyć dzienną dawkę spożywanych migdałów do 30 – 35 dziennie.

4. Pomogą Ci utrzymać piękną sylwetkę

Choć mogłoby się wydawać , że orzechy i bakalie to bardzo kaloryczne jedzenie, okazuje się, że jedząc 4 migdały dziennie, łatwiej zachowasz wymarzoną sylwetkę.

Według badań naukowych przeprowadzonych w roku 2003 i opublikowanych w czasopiśmie Nature, osoby sięgające po migdały zjadają w ciągu dnia mniej węglowodanów. Niewątpliwie przyczynia się to do utrzymania wymarzonej figury.

Regularne sięganie po migdały pomaga zgubić zbędne kilogramy i unormować pracę metabolizmu. Dzieje się tak z powodu obecności witamin i błonnika, który znajduje się w tym produkcie.

5. Korzyści dla skóry

Migdały są również doskonałym sposobem na zachowanie zdrowia skóry. Dzięki wysokiej zawartości manganu, uczestniczą one w produkcji kolagenu.

Jak zapewne wiesz, kolagen to białko odpowiedzialne za ogólny stan, wygląd i poziom elastyczności skóry. Oprócz tego, migdały są również bogate w witaminę E. Dzięki temu skutecznie zwalczają przedwczesne starzenie się, stanowiąc jednocześnie silny i skuteczny środek przeciwutleniający.

Migdały

6. Pomogą Ci uzyskać zdrowe włosy

  • Migdały są bogate w witaminę E i witaminy z grupy B, dzięki czemu dodają włosom blasku i potrzebnej im siły.
  • Dzięki wysokiej zawartości minerałów takich jak magnez i cynk, stymulują porost włosów dodając im piękna i zdrowia.

7. Wspomogą właściwą pracę mózgu

Czynność tak prosta jak sięgania po cztery migdały dziennie pomoże Ci zwiększyć wydajność, z jaką pracuje Twój mózg. Dzieje się tak dzięki temu, że produkt ten zawiera substancję znaną jako tokoferol oraz kwasy tłuszczowe. Doskonale wpływa to na pamięć.

Co więcej, migdały pomagają zatrzymać starzenie się mózgu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Mózg – popraw jego pracę dzięki tym 7 produktom

8. Korzyści dla Twoich zębów

Migdały są produktem o korzystnym działaniu również dla Twoich zębów. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości fosforu. To właśnie ten pierwiastek czyni z nich wielkiego sprzymierzeńca zdrowia Twoich kości i zębów.

Zęby

Aby nawyk ten był skuteczny, należy sięgać po migdały kilka razy w tygodniu. Możesz też wybrać opcję spożywania kilku migdałów dziennie. Efekty z całą pewnością Cię zadowolą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • MA. Wien, JM. Sabaté. Et Al. Almonds vs complex carbohydrates in a weight reduction program. International Journal of Obesity volume 27, pages1365–1372 (2003)
  • https://www.nature.com/articles/0802411

  • Kamil A., Chen CY. J Agric Food Chem. Antioxidants Research Laboratory, Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging , Tufts University, United States. (2012). Health benefits of almonds beyond cholesterol reduction.
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22296169

  • Burns AM. Et Al. Nutr Res. (2016). Diet quality improves for parents and children when almonds are incorporated into their daily diet: a randomized, crossover study.
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26773784


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.