Mózg - popraw jego pracę dzięki tym 7 produktom

Bez zdrowego mózgu nie można odpowiednio funkcjonować, dlatego warto zadbać o niego zanim będzie za późno. Na szczęście pracę mózgu można poprawić chociażby poprzez dodanie kilku produktów do swojej diety.
Mózg - popraw jego pracę dzięki tym 7 produktom
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Mózg to organ niezwykle delikatny, ponieważ odpowiada za poprawne funkcjonowanie wszystkich organów oraz pracę całego organizmu.

Mózg we współpracy z układem nerwowym stanowi ośrodek kierowania całym ciałem, dlatego ma wpływ na funkcje kognitywne, czyli spostrzegawcze oraz całą serię niezbędnych do życia, skomplikowanych procesów zachodzących w ciele w każdej sekundzie życia.

Okazuje się jednak, że i mózgu nie omijają choroby i rozmaite dolegliwości. Co więcej, z biegiem lat może znacznie obniżyć swoją wydajność – wiele osób łączy to z procesami starzenia się. Mózg może zostać zbombardowany przez wolne rodniki, co z kolei może zakłócić pracę jego komórek, a nawet – w skrajnych przypadkach – uszkodzić tkankę mózgową.

Aby utrzymać mózg w odpowiednim stanie, należy prowadzić zdrowy, zrównoważony styl życia i odpowiednio zbilansować i urozmaicić swoją dietę.

Sięganie po wysokowartościowe produkty może poprawić pracę mózgu, dzięki czemu wszystkie funkcje mózgowe będą przebiegać w optymalnych warunkach.

W niniejszym artykule przeczytasz o produktach, które zapewnią mózgowi prawidłowe funkcjonowanie. Nie wahaj się wprowadzić je do swojej diety, zwłaszcza, jeśli czujesz zmęczenie mentalne lub masz problemy z zapamiętywaniem.

1. Brokuły i ich wpływ na mózg

brokuły i ich wpływ na mózg

Brokuły to jedna z najzdrowszych opcji. Spokojnie można je nazwać “superjedzeniem”. Brokuły doskonale wpływają na mózg, ponieważ nie tylko dostarczają mu całego mnóstwa przeciwutleniaczy, lecz także zapobiegają niszczeniu się komórek. To z kolei spowalnia procesy starzenia się.

  • Witaminy i minerały zawarte w brokułach skutecznie pobudzają powstawanie nowych komórek mózgowych. Wzmacniają też połączenia nerwowe, co z kolei zmniejsza ryzyko starzenia się i problemy z pamięcią.
  • Ponadto, brokuły zawierają składnik znany jako kolina. Jest to element odżywczy, który doskonale chroni błony mózgowe i jego powłoki. Ochrona ta poprawia pracę mózgu i wszystkie jego zdolności.

2. Orzechy

Znane ze swojego wyjątkowego smaku i różnorodnego zastosowania stanowią źródło cennych składników odżywczych chroniących delikatne tkanki mózgu.

  • Orzechy dostarczają duże ilości cennych kwasów tłuszczowych Omega 3. Ich wchłanianie doskonale poprawia krążenie krwi i zmniejsza stany zapalne. Zapewnia to optymalne natlenienie tkanek mózgowych, a co za tym idzie – przyśpieszenie jego pracy.
  • Zawartość witaminy B i E oraz magnezu zmniejsza ryzyko degeneracji starczej. Orzechy poprawiają również pracę układu nerwowego, co doskonale równoważy aktywność neuroprzekaźników.

3. Kurkuma

kurkuma

Kurkumina, czyli aktywny składnik kurkumy, działa jako przeciwutleniacz i silny środek zwalczający stany zapalne. Doskonale wpływa na mózg, chroniąc jego komórki i tkanki, a także zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia schorzeń takich jak choroba Alzheimera.

Ta popularna na całym świecie aromatyczna przyprawa o intensywnym kolorze poprawia pracę mózgu i przyśpiesza krążenie.

Witaminy i minerały zawarte w kurkumie uczestniczą w wydzielaniu niektórych hormonów, co z kolei wpływa na dobre samopoczucie. Spożywanie kurkumy zmniejsza stres i inne zaburzenia emocjonalne.

4. Pomidory

Pomidory zawierają całe mnóstwo przeciwutleniaczy, które spowalniają starzenie się komórek oraz powstrzymują zniszczenia spowodowane obecnymi w środowisku wolnymi rodnikami. Z tego powodu zaleca się je osobom chcącym zadbać o swój mózg i przyspieszyć jego pracę.

Pomidory zawierają substancję znaną jako likopen pomagającą wytworzyć nowe komórki, aby zastąpić te obumarłe. Zapobiega to przedwczesnemu starzeniu się tkanek w organizmie – między innymi w mózgu.

Składnik ten poprawia również pamięć i zwiększa zdolność rozwiązywania codziennych problemów.

5. Dynia

Choć wiele osób nie uwzględnia dyni w swojej codziennej diecie, okazuje się, że jest produktem bogatym w cenne składniki odżywcze. Przekłada się to bezpośrednio na pracę mózgu oraz na zdolności kognitywne.

pokrojona dynia

Dynia zawiera kwas foliowy, witaminę E i cenne niezbędne kwasy tłuszczowe, które pomagają zapobiec zamieraniu komórek mózgowych oraz zniszczeniom układu nerwowego.

Właściwości, jakie kryje w sobie ten często niedoceniany produkt pomagają kontrolować powstające w organizmie stany zapalne oraz wzmacniają sygnały wysyłane przez neuroprzekaźniki.

6. Szpinak

Ta wspaniała roślina może zapobiec wielu chorobom. Jest to produkt kompletny, doskonale wzmacniający sygnały wysyłane przez mózg mające wpływ na pracę całego układu nerwowego.

Szp inak dostarcza dużych ilości potasu i skutecznie zmniejsza stany zapalne. Co więcej, poprawia pamięć i wzmacnia procesy uwalniania neuroprzekaźników mózgowych.

Szpinak dostarcza również sporych ilości kwasu foliowego, witaminy E i magnezu, czyli składników niezmiernie ważnych we wzmacnianiu błon komórkowych w mózgu. Pomaga dzięki temu zapobiec demencji starczej.

7. Banany

Banan jest bogatym źródłem witamin, minerałów i naturalnego błonnika. Z tego powodu pomaga stawić czoła codziennym wyzwaniom dnia i przetrwać pełne napięcia etapy w edukacji lub pracy. Poza tym poprawia pamięć i chroni komórki mózgowe.

banany i ich wpływ na mózg

Zawarta w bananach witamina B i C pobudza naturalne wydzielanie serotoniny i dopaminy – znanych jako hormony szczęścia. Są to niezwykle ważne neuroprzekaźniki odpowiedzialne między innymi za dobre samopoczucie oraz koncentrację.

Czy jesteś gotowa, aby uwzględnić w swojej diecie siedem wspomnianych przez nas produktów? Koniecznie sięgaj po nie jak najczęściej. Dzięki temu Twój mózg otrzyma porcję niezbędnych składników odżywczych i będzie aktywny oraz zdrowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez-Pinilla F. Brain foods: The effects of nutrients on brain function. Nature Reviews Neuroscience. 2008.
  • Mishra S, Palanivelu K. The effect of curcumin (turmeric) on Alzheimer′s disease : An overview. Ann Indian Acad Neurol. 2008;
  • Samad N, Muneer A, Ullah N, Zaman A, Ayaz MM, Ahmad I. Banana fruit pulp and peel involved in antianxiety and antidepressant effects while invigorate memory performance in male mice: Possible role of potential antioxidants. Pak J Pharm Sci. 2017;
  • Jiraungkoorskul W. Review of neuro-nutrition used as anti-alzheimer plant, spinach Spinacia oleracea. Pharmacogn Rev. 2016;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.