Mózg – popraw jego pracę dzięki tym 7 produktom

Jeżeli chcemy dostarczyć naszemu organizmowi większych ilości likopenu, aby poprawić pracę mózgu i uniknąć jego przedwczesnego starzenia się tkanek, zaleca się regularne spożywanie gotowanych pomidorów.

Mózg to organ niezwykle delikatny. Odpowiada za poprawne funkcjonowanie wszystkich organów oraz za pracę całego naszego organizmu.

Jako że mózg – we współpracy z układem nerwowym – stanowi ośrodek kierowania całym naszym ciałem, ma on wpływ na nasze funkcje kognitywne czyli spostrzegawcze oraz całą serię niezbędnych do życia, skomplikowanych procesów zachodzących w naszym ciele w każdej sekundzie naszego życia.

Okazuje się jednak, że i tego organu nie omijają choroby i rozmaite dolegliwości. Co więcej, z biegiem lat może on znacznie obniżyć swoją wydajność – wiele osób łączy to z procesami starzenia się.

Jako że mózg cierpi między innymi z powodu bycia bombardowanym wolnymi rodnikami, może zakłócić się praca jego komórek, a nawet – w skrajnych przypadkach – może dojść do uszkodzenia tkanki mózgowej.

Dlatego też to takie ważne, by dbać o zdrowy, zrównoważony styl życia oraz o odpowiednio zbilansowaną, urozmaiconą dietę. Jeżeli bowiem będziemy sięgać po wysokowartościowe produkty, poprawimy pracę naszego mózgu, dzięki czemu wszystkie jego funkcje będą przebiegać w optymalnych warunkach.

Mając to w pamięci, w dzisiejszym artykule opowiemy Ci o siedmiu najlepszych produktach, po które powinieneś sięgać jak najczęściej, by zapewnić mózgowi prawidłowe funkcjonowanie.

Nie wahaj się już dziś wprowadzić tych produktów do swojej diety, zwłaszcza, jeśli czujesz się zmęczony mentalnie bądź doświadczasz problemów z zapamiętywaniem.

Koniecznie przeczytaj!

1. Mózg a brokuły

Brokuły

Brokuły stanowią jedną z najzdrowszych opcji. Spokojnie można je nazwać „superjedzeniem”. Doskonale wpływają na mózg, ponieważ nie tylko dostarczają całego mnóstwa przeciwutleniaczy, ale też zapobiegają niszczeniu się komórek. To z kolei spowalnia procesy starzenia się.

  • Witaminy i minerały, jakie zawierają brokuły skutecznie pobudzają powstawanie nowych komórek mózgowych. Wzmacniają też połączenia nerwowe, co zmniejsza ryzyko starzenia się i problemów z pamięcią.
  • Brokuły zawierają ponadto składnik znany jako kolina. Jest to element odżywczy, który doskonale chroni błony mózgowe i jego powłoki. Poprawia to pracę mózgu i wszystkie jego zdolności.

2. Orzechy

Znane ze swojego wyjątkowego smaku i różnorodnego zastosowania, orzechy stanowią źródło cennych składników odżywczych, które chronią delikatne tkanki naszego mózgu.

  • Dostarczają one dużych ilości cennych kwasów tłuszczowych Omega 3. Ich wchłanianie doskonale poprawia krążenie krwi i zmniejsza stany zapalne. Zapewnia to optymalne natlenienie tkanek mózgowych a co za tym idzie – przyśpieszenie jego pracy.
  • Zawartość witaminy B i E oraz magnezu zmniejsza ryzyko degeneracji starczej. Orzechy poprawiają również pracę układu nerwowego, co doskonale równoważy aktywność neuroprzekaźników.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł: Orzechy – 7 powodów, by jeść ich jak najwięcej

3. Kurkuma

Kurkuma

Aktywny składnik kurkumy, kurkumina, działa jako silny środek zwalczający stany zapalne oraz przeciwutleniacz. Doskonale wpływa on na nasz mózg, chroniąc jego komórki i tkanki i zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia schorzeń takich jak choroba Alzheimera.

Ta aromatyczna przyprawa o intensywnym kolorze, popularna na całym świecie, poprawia pracę mózgu i – zważywszy na fakt, że przyśpiesza krążenie – jest idealna aby transportować cenny tlen i składniki odżywcze.

Z drugiej strony, witaminy i minerały, jakie zawiera kurkuma uczestniczą w wydzielaniu niektórych hormonów, co z kolei wpływa na nasze dobre samopoczucie. Dzięki temu zmniejsza się odczuwany przez nas stres i inne zaburzenia emocjonalne.

4. Pomidory

Pomidor to produkt, który zaleca się osobom chcącym zadbać o swój mózg i przyśpieszyć jego pracę. Jest tak, ponieważ pomidory zawierają całe mnóstwo przeciwutleniaczy, które spowalniają starzenie się komórek oraz powstrzymują zniszczenia spowodowane obecnymi w środowisku wolnymi rodnikami.

Pomidory zawierają substancję znaną jako likopen. Pomaga ona wytworzyć nowe komórki, aby zastąpić te obumarłe. To z kolei zapobiega przedwczesnemu starzeniu się tkanek w naszym organizmie – między innymi w mózgu.

Składnik ten poprawia również naszą pamięć i zwiększa naszą zdolność rozwiązywania codziennych problemów.

5. Dynia

Choć wielu z nas nie ma w zwyczaju jeść dyni i nie uwzględnia jej w swojej codziennej diecie, okazuje się, że stanowi ona produkt bogaty w cenne składniki odżywcze. To z kolei bezpośrednio przekłada się na pracę naszego mózgu oraz na nasze zdolności kognitywne.

pokrojona dynia

Dynia zawiera kwas foliowy, witaminę E i cenne, niezbędne kwasy tłuszczowe. Pomagają one zapobiec zamieraniu komórek mózgowych oraz zniszczeniom układu nerwowego.

Właściwości, jakie kryje w sobie ten często niedoceniany produkt pomagają nam kontrolować powstające w organizmie stany zapalne oraz wzmacniają sygnały wysyłane przez neuroprzekaźniki.

6. Szpinak

Ta wspaniała roślina może nam posłużyć jako silne naturalne remedium służące zapobieganiu wielu chorobom. Jest to produkt kompletny, doskonale wzmacniający sygnały wysyłane przez nasz mózg. To z kolei ma wpływ na pracę całego naszego układu nerwowego.

Szpinak dostarcza nam dużych ilości potasu. Minerał ten skutecznie zmniejsza stany zapalne. Dzięki temu poprawia się nasza pamięć i wzmacniają procesy uwalniania neuroprzekaźników mózgowych.

Dostarcza on również sporych ilości kwasu foliowego, witaminy E i magnezu – składników niezmiernie ważnych we wzmacnianiu błon komórkowych w naszym mózgu. Pomaga to zapobiec demencji starczej.

Aby dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytaj też artykuł: Szpinak, marchew, jabłko w energetycznym napoju

7. Banany

Banan to kolejny produkt, który może nam skutecznie pomóc poprawić pracę mózgu. Pomoże nam to stawić czoła codziennym wyzwaniom dnia i przetrwać pełne napięcia etapy w naszej edukacji bądź pracy. Ten pyszny owoc stanowi źródło witamin, minerałów i naturalnego błonnika. Może nam pomóc poprawić pamięć i ochronić komórki naszego mózgu.

Banany

Zawarta w nich witamina B i C pobudza naturalne wydzielanie serotoniny i dopaminy – znanych jako hormony szczęścia. Są to niezwykle ważne neuroprzekaźniki odpowiedzialne między innymi za nasze dobre samopoczucie oraz koncentrację.

Gotowa, aby uwzględnić w swojej diecie siedem wspomnianych przez nas produktów? Koniecznie sięgaj po nie jak najczęściej. Dzięki temu Twój mózg otrzyma porcję niezbędnych składników odżywczych i będzie aktywny oraz zdrowy.

WIĘCEJ DLA CIEBIE