Kurkuma - 8 korzyści wynikających z jej stosowania

Choć kurkuma jest przyprawą o wielu właściwościach zdrowotnych, jeżeli mamy kłopoty ze zdrowiem, przed jej włączeniem do diety powinnyśmy skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć porady
Kurkuma - 8 korzyści wynikających z jej stosowania

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Kurkuma (curcuma longa) to lecznicza roślina stosowana już od wieków w celu rozwiązywania różnych dolegliwości zdrowotnych. Należy do tej samej grupy roślin, a których wywodzi się imbir. Kurkuma charakteryzuje się głównie tym, że jest silnym antyoksydantem i działa przeciwzapalnie.

Przez wiele wieków korzystano z jej właściwości kulinarnych stosując jako przyprawę o szerokim zastosowaniu, a także jako barwnik urozmaicający wygląd wielu smacznych dań.

Jednak poza tymi w miarę oczywistymi zastosowaniami, kurkuma stanowi podstawę wielu naturalnych remediów, mających na celu kontrolowanie bólu, usuwanie stanów zapalnych i infekcji występujących w naszym ciele.

Ze względu na jej aktywne działanie przeprowadzono szereg badań, które potwierdzają jej zdrowotne działanie. Udowodniono też, że skutecznie powstrzymuje rozwój komórek rakowych.

Doskonałą wiadomością jest fakt, że tak łatwo wprowadzić ją do naszej diety. Istnieje bowiem mnóstwo różnych przepisów na smaczne potrawy, które zakładają użycie kurkumy. Jej działanie wzmacnia łączenie z innymi produktami spożywczymi, o czym opowiemy więcej w dalszej części tego artykułu.

Mając na uwadze, że wiele z nas wciąż nie docenia tak wielu korzyści wynikających z regularnego używania kurkumy, przedstawiamy osiem powodów, dla których warto to zmienić.

 1. Kurkuma usuwa problemy trawienne

Tak jak wspomnieliśmy, kurkuma wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Jest więc bardzo użyteczna w celu usprawniania pracy układu trawiennego, a także, gdy daje się we znaki nadkwasota.

Jej naturalne składniki aktywne pomagają w ustabilizowaniu ruchów perystaltycznych występujących w jelitach. Jednocześnie usprawnia ona wydalanie z organizmu różnego rodzaju zanieczyszczeń i toksyn, co jest nieodzowne dla poprawnego funkcjonowania organizmu.

Kobieta trzyma się za brzucha a kurkuma

2. Redukuje bóle występujące przy artretyzmie

Przepisy uwzględniające zastosowanie kurkumy, zwłaszcza w formie naparu i soku, pozwalają skorzystać z wielu dobrodziejstw, które niesie ze sobą ta roślina. Jest to niezwykle istotne przede wszystkim dla osób cierpiących na artretyzm i choroby związane z powstawaniem stanów zapalnych stawów.

Antyoksydanty, których dostarcza kurkuma, a także jej czynniki przeciwzapalne działając jednocześnie skutecznie zwalczają sztywność i ból kończyn. 

3. W profilaktyce choroby Alzheimera

Jednym z aktywnych składników, które zawiera w sobie kurkuma, jest kurkumina. Działa ona jako silny środek przeciwzapalny w mózgu i blokuje też rezultat działania wolnych rodników w środowisku. 

Takie działanie skutecznie spowalnia obniżenie poznawcze spowodowane posuwaniem się w latach. Na dłuższą metę oznacza to profilaktykę chorób takich jak Alzheimer.

Starsza kobieta

4. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu

Kurkuma, ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, stanowi doskonały dodatek do naszej diety, który wzmaga ochronę przed rozwijaniem się w organizmie komórek nowotworowych. Zawdzięcza to działaniu zwalczającemu negatywną w skutkach pracę wykonywaną przez wolne rodniki.

Kurkuma skutecznie zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i powstawaniu nowotworów.

5. Usprawnia pracę wątroby

Przez setki lat kurkuma była często używana w sytuacji, gdy nieprawidłowości w pracy układu trawiennego wynikały z problemów z wątrobą. Kurkuma sprawia, że w organizmie zostaje przywrócony odpowiedni poziom bilirubiny, a także reguluje produkcję żółci.

Są one niezbędne dla poprawnego funkcjonowania wątroby, a także poprawnego przebiegu procesów trawiennych.

Wątroba a kurkuma

Z drugiej strony witaminy, minerały i antyoksydanty, które zawiera kurkuma pozwalają uniknąć występowania stanów zapalnych wątroby. Ponadto ułatwiają eliminację toksyn, a także nadmiaru tłuszczu w niej nagromadzonych.

6. W ochronie zdrowia serca

Regularne uwzględnianie w swojej diecie kurkumy stanowi niezwykłe wsparcie w pracy serca. Ponadto przyczynia się do dobrego stanu żył i tętnic. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów pomaga skutecznie regulować poziom złego cholesterolu we krwi, a także trójglicerydów.

Dzięki tym właściwościom kurkuma wyklucza rozwój takich chorób jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze krwi. Ponadto doskonale przeciwdziała tworzeniu się nalotów na ściankach naczyń krwionośnych, a także pojawianiu się stanów zapalnych w układzie sercowo-naczyniowym.

7. Pozytywnie działa na skórę

Zarówno spożywanie, jak i powszechne zastosowanie kurkumy może pomóc w profilaktyce przedwczesnego starzenia się komórek skórnych. Zapobiega powstawaniu nieprawidłowości, które rzutują na nasz piękny wygląd.

Kurkuma jako maseczka

Zawarte w niej antyoksydanty blokują zniszczenia na poziomie komórkowym wywołane przez działalność wolnych rodników. Wspomagają również produkcję kolagenu i elastyny.

8. Zapobiega cukrzycy

Działanie przeciwutleniaczy i działanie przeciwzapalne są w stanie regulować poziom cukru w organizmie. Z tego względu kurkuma doskonale sprawdza się w profilaktyce cukrzycy typu drugiego. Picie szklanki soku z dodatkiem kurkumy, dodawanie jej do zup czy sałatek skutecznie powstrzymuje niebezpieczne skoki cukru.

Inne spostrzeżenia

  • Choć przyprawa ta zawiera wiele składników odżywczych i właściwości leczniczych, nie należy jej stosować w zbyt dużej ilości, ponieważ może podrażniać żołądek.
  • Nie jest również zalecana pacjentom cierpiącym na kamienie w woreczku żółciowym. Mogłaby spowodować negatywne skutki.
  • Jeśli przyjmujesz koagulanty lub inne leki przeciwzapalne, przed wprowadzeniem kurkumy do diety powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Teraz, kiedy znasz już niektóre właściwości kurkumy, nie masz wymówki, by nie wprowadzić jej do swojej diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.