Niepokój podczas diety - 10 pomocnych wskazówek

Czy wiedziałaś o tym, że ćwiczenia aerobowe, oprócz tego, iż pomagają nam zrzucić zbędne kilogramy, pobudzają wydzielanie endorfin? Pomaga nam to zadbać o dobry humor i uniknąć ciągłego myślenia o jedzeniu.
Niepokój podczas diety - 10 pomocnych wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2017

Ktokolwiek chociaż raz zrobił odchudzającą dietę, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne jest to zadanie. Dla wielu osób jest to wyzwanie, a częstym pokojem jest wtedy niepokój i nieprzyjemne dolegliwości.

Mamy oczywiście na myśli zdrowe, zbilansowane diety przygotowane przez profesjonalistów. Nie jest jednak łatwo trzymać się takiej diety – chodzi bowiem o zmianę nawyków, o wyeliminowanie niezdrowej żywności, do której często jesteśmy przyzwyczajeni oraz o liczenie tłuszczu i kalorii. Proces ten trwa długo.

Nie chodzi o to, by jak najszybciej zrzucić na wadze – tak drastyczna dieta nie służy bowiem naszemu zdrowiu. Dlatego przede wszystkim musimy zadbać o cierpliwość i wytrwałość, zwłaszcza, kiedy pojawia się niepokój.

Jeżeli zatem jesteś w trakcie diety lub planujesz ją zrobić, istnieją zwyczaje, które pomogą Ci nie odczuwać zbytniego głodu, dyskomfortu ani niepokoju.

Niepokój podczas diety – pomocne zwyczaje

Drobne przekąski

Być może nie zdawałeś sobie z tego sprawy, ale zjedzenie kwaśnych cukierków lub pikli 15 minut przed obiadem lub kolacją pomogą Ci zbytnio się nie przejadać. Jest tak dlatego, że pomogą Ci uzyskać uczucie sytości i szybciej pozbyć się głodu.

Ważnym elementem są też zupy. Lekka zupa przed obiadem lub kolacją to doskonały wybór, ponieważ pomaga Ci zaspokoić pierwszy głód, dzięki czemu zjesz mniej na drugie danie.

Najlepszą opcją są zupy bez tłuszczu i przygotowane w domu. Jeszcze lepiej, jeśli zawierają produkty takie jak kapusta lub dynia. W ten sposób “przemycisz” produkty roślinne do swojego menu.

Musisz jednak pamiętać, by przygotowywać je bez dużej ilości tłuszczu, dodając jedynie odrobinę soli i możliwie dużo warzyw. Wystarczy tylko, że wszystko ze sobą ugotujesz i już! Jeżeli nie chce Ci się gotować często, możesz zamrozić zupę i odgrzewać ją sobie zawsze, gdy masz na to ochotę.

Zupa

Innym produktem, po który warto sięgać, by złagodzić niepokój i głód na diecie są galaretki light. Prawie wcale nie zawierają one kalorii i prawie w 100% składają się z wody, dzięki czemu pomogą Ci się odpowiednio nawodnić.

Za każdym razem, gdy czujesz głód, sięgaj po galaretkę light. Nawet jeśli nie uważasz jej za najsmaczniejszą dostępną przekąskę, możesz jeść całą galaretkę, na jaką masz ochotę.

Jeżeli chcesz sprawić, by była jeszcze smaczniejsza, możesz dodać nieco pokrojonych lub startych owoców.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Odchudzająca zupa krem: 5 przepisów

Nawyki żywieniowe

Jeżeli jesteś w trakcie diety, ważne są Twoje nawyki nie tylko w kwestii jedzenia, ale też czas, jaki upływa między posiłkami. Nie pozwól, by od posiłku do posiłku upłynęło więcej, niż trzy i pół godziny.

Nie chodzi o to, by nie jeść, lecz by jeść – ale z głową! Jeżeli spędzasz dużo czasu bez jedzenia, gdy w końcu nadejdzie godzina posiłku, bardzo trudno będzie Ci się kontrolować.

Dlatego doskonałym pomysłem są zdrowe przekąski przed południem i po południu – czyli między głównymi posiłkami. Jeżeli chcesz pilnować ilości spożywanych kalorii, postaraj się, żeby przekąska nie zawierała więcej, niż 200 kalorii.

Pomysłów jest mnóstwo – jogurt, owoc, kilka orzechów. Może to być również jajko na twardo, porcja sera light, batonik zbożowy, ciastko ryżowe z marmoladą bez cukru – cokolwiek, na co masz ochotę. Do przekąski wypij ciepły napar ziołowy. Zobaczysz, jak w kilka minut zniknie głód i niepokój.

bakalie

Woda

Dzienna zalecana dawka wody, jaką powinniśmy wypijać wynosi 2 litry. Z całą pewnością słyszałeś o tym już nie raz. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że wcale nie wypijasz takiej ilości wody, ponieważ nie jesteś przyzwyczajony lub po prostu nie masz ochoty.

Postaraj się wprowadzić ten zwyczaj stopniowo, krok po kroku. Po jakimś czasie zauważysz, że pomoże Ci zdrowo schudnąć. Zmniejszy się niepokój, uczucie głodu i znacznie łatwiej usuniesz toksyny z Twojego organizmu. Oczywiście, nie mamy na myśli niezdrowych, słodzonych napojów.

Jeżeli sama woda wydaje Ci się nudna, dodaj do niej nieco soku, kawałki owoców lub listki mięty. Postaw sobie cel, żeby wypijać dwulitrową butelkę wody dziennie. Bądź wytrwały i nie poddawaj się, bo naprawdę warto.

Woda z owocami

Inne przydatne triki

Być może nigdy nie brałeś pod uwagę takiej możliwości, ale bardzo pomocne w zwalczaniu głodu jest zapisywanie tego, co zjadasz każdego dnia. Sprawi to, że będziesz czuł się bardziej zobowiązany i związany ze swoją dietą.

Dobrym pomysłem jest również codzienne ważenie się – warto robić to z rana i wieczorem przed snem. Jeżeli będziesz zapisywać swoją wagę, a może nawet robić wykres, da Ci pogląd na stan Twojego organizmu. Zauważanie postępów pomoże Ci również wzmocnić morale.

Co ciekawe szczotkowanie zębów miętową pastą oraz żucie miętowej gumy również może Ci pomóc zwalczyć głód i niepokój podczas diety. Okazuje się, że mięta zawiera substancję chemiczną, która modyfikuje pH w Twojej jamie ustnej, skutkiem czego nie masz ochoty na więcej jedzenia.

Aktywność fizyczna

Jeśli jesteś na diecie, doskonałym wyjściem są ćwiczenia aerobowe. Aktywność fizyczna pobudza uwalnianie endorfin. Te z kolei pomagają Ci czuć się spokojniej, zwalczyć niepokój i cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Dlatego słuszny jest wniosek, że ćwiczenia fizyczne nie służą jedynie zrzuceniu zbędnych kilogramów. Pomagają również oczyścić umysł z negatywnych myśli. Unikniesz dzięki temu całodniowego myślenia o jedzeniu.

Dieta a Twoje życie towarzyskie

A co zrobić w przypadku wydarzenia, imprezy czy chociażby spotkania rodzinnego? Jeżeli już od jakiegoś czasu jesteś na diecie, ale czeka Cię weekendowa impreza, urodziny czy grill rodzinny, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że nie będzie łatwo trzymać się obranych zasad żywienia.

Niemożliwe jest całkowite zrezygnowanie z jedzenia w takich sytuacjach. Co możesz zrobić to zjeść coś lekkiego przed pójściem na imprezę. Będziesz w stanie cieszyć się daniami serwowanymi na imprezie, a jednocześnie nie zjesz za dużo i unikniesz zbędnych kalorii.

Pamiętaj, nie chodzi tylko o jedzenie. Choć wydarzeniom i spotkaniom towarzyszy często pyszne jedzenie, niekoniecznie musisz się objadać. Gdy spotykasz się z przyjaciółmi, idziesz na urodziny czy na randkę, jedz tylko trochę i ciesz się towarzystwem bliskich Ci osób.

Jedzenie fast food

Przeczytaj również artykuł: Bomby kaloryczne to nie tylko fast foody!

Dieta – kontroluj głód i niepokój

Całodniowe myślenie o jedzeniu podczas diety może być źródłem napięć i czasem pojawia się niepokój. Aby nie wpaść w pułapkę objadania się, musisz nauczyć się zatem przede wszystkim kontrolować stres. To z kolei pomoże Ci być wytrwałym i dbać o Twoje nawyki żywieniowe.

Dlatego następnym razem, gdy będziesz wybierać się na spotkanie, nie myśl ciągle o tym, co będziesz jeść. Ciesz się raczej faktem, że spotkasz się z bliskimi.

Jeżeli dopadnie Cię głód, wypróbuj niektóre z podanych przez nas w tym artykule trików. Jeżeli dopadnie Cię niepokój, sięgnij po jabłko i zajmij umysł czymś innym. Gdy tylko jesteś na diecie, pamiętaj: wytrwałość, koncentracja, panowanie nad sobą i cierpliwość przede wszystkim.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.