Mięta i jej właściwości lecznicze
Zielona mięta znana również, jako mięta kłosowa. To roślina często używana do przygotowywania posiłków. Jej głównym zadaniem jest nadawanie potrawom aromatu. Mięta świetnie się nadaje do przyrządzania koktajli i napoi leczniczych.
Ta roślina aromatyczna jest często używana w wielu terapiach ze względu na jej zróżnicowane właściwości oraz korzyści, jakie wpływają na nasze zdrowie.
Mięta i jej właściwości zdrowotne
- Jedną z najważniejszych właściwości mięty jest to, że ma działanie rozkurczowe i przeciwwzdęciowe. Pomaga to nam w pokonaniu problemów związanych z układem pokarmowym, zwłaszcza niestrawności, wzdęć i bólu brzucha lub skurczy żołądka.
- Sprawdza się też bardzo dobrze w leczeniu dolegliwości dróg oddechowych. Zawiera składniki, które mają silne działanie wykrztuśne.
- Mięta może również pomóc w złagodzeniu bóli menstruacyjnych.
- Roślina ta zawiera również składniki, które są bardzo skuteczne w leczeniu problemów związanych z emocjami. Wspomniane składniki działają relaksująco i pomagają uniknąć ewentualnych skutków, które mogą być wywołane przez nerwowe sytuacje.
- Jest bardzo skutecznym środkiem antyseptycznym i przeciwbólowym.
Dlatego często wykorzystywana jest do leczenia ran. Jak ją używać? Za pomocą naparu, z dużą zawartością mięty, przemywamy rany, co sprawi, że poczujemy natychmiastową ulgę w bólu i pomoże w szybszym gojeniu się.
- Może też być stosowana w leczeniu niektórych oparzeń. Kiedy stosujemy ją na oparzenia, zaleca się zmieszanie naparu z mięty z odrobiną oliwy z oliwek. W ten sposób pomoże nam zmniejszyć uczucie pieczenia i zapobiegnie możliwym infekcjom.
- Ta cudowna roślina jest też bardzo skuteczna w walce z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej. Ponadto pomaga nam zastąpić go przyjemnym, miętowym zapachem, który może nam towarzyszyć nawet cały dzień. Możliwe jest to dzięki mentolowi, jednemu ze składników tej rośliny, który też jest bardzo orzeźwiający.
- Z mięty możemy przygotować pyszną i relaksującą herbatę. Możemy ją pić przed snem. Pozwoli nam to na spokojny i głęboki sen.
- Napar z tej rośliny jest rekomendowany w celu usunięcia nagromadzonych gazów w układzie pokarmowym, co jest bardzo pomocne w wyeliminowaniu wzdęć.
Przygotowanie naparu z mięty
Przygotowanie naparu z mięty jest bardzo proste. Trzeba jedynie pamiętać, że liście, które wykorzystujemy powinny być miękkie (potocznie zwane są młodymi wierzchołkami pędów).
Kiedy liście są już gotowe, następnym krokiem jest zagotowanie pół litra wody. W tym czasie do słoika wrzucamy wyselekcjonowane części rośliny. Kiedy woda się zagotuje, zalewamy liście w słoiku i pozostawiamy na dwadzieścia minut aby się zaparzyły.
Na koniec napar przelewamy przez sito i możemy się cieszyć smakiem pierwszej filiżanki (dziennie zaleca się spożywanie do trzech filiżanek naparu).
Podsumowanie
Jak już zdążyliśmy zauważyć, istnieje wiele cudownych właściwości oferowanych nam przez tę roślinę, którą większość osób zna tylko z pozytywnego działania na bóle brzucha i dodawania smaku potrawom.
Bardzo ważne jest abyśmy zainteresowali się odkrycie wszystkich właściwości mięty ponieważ może ona okazać się bardzo pomocna w wielu sytuacjach. Dobrze jest też wiedzieć, że rośliny lecznicze, takie jak mięta, nie powodują żadnych skutków ubocznych, oczywiście jeżeli używamy je zgodnie z przeznaczeniem i nie przekraczamy zalecanych dawek spożycia.
Napary z mięty mogą pić zarówno dzieci, jak i starsi ludzie, ale tylko w małych ilościach.
To może Cię zainteresować ...