Rośliny pomagają ukoić emocje.

· Marzec 19, 2015

Z pewnością nikt zaprzeczy, że każdym z nas szargają różne emocje. Nawet tymi, którzy wydają się mieć serce z kamienia, do wszystkiego podchodzą z chłodnym wyrachowaniem i z boku wygląda to tak, jakby kompletnie nic ich nie wzruszało. Czy zdarzyło Wam się choć raz usiąść i przemyśleć wszystkie emocje, których doświadczyliście w ciągu dnia? I w jaki sposób odbiły się na Waszej pracy, związku, relacjach z bliskimi, itd?


Nikt też nie będzie próbował zaprzeczać, że absolutnie wszystko ma swoje dobre i złe oblicze. Emocje nie są tu wyjątkiem. Istnieją pozytywne emocje, które pomagają pokonywać trudności z uśmiechem na ustach, ale i również mniej pozytywne… Napawające nas lękiem i niepewnością.

Czy zdajesz sobie sprawę, że długotrwały stres lub zdenerwowanie może prowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka na tle nerwowym? Wiąże się ona z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak zgaga, ból żołądka, wyraźny, uwierający ból w jamie brzusznej i tym podobne. U cierpiących na to schorzenie na tle nerwowym, istnieje ryzyko pojawienia się wrzodów żołądka, przez co znacznie wzrasta ryzyko choroby nowotworowej.

Lekarz, który zdiagnozuje u pacjenta zapalenie błony śluzowej żołądka na tle nerwowym, nie przepisze żadnych leków, a skieruje go do poradni psychologicznej, by podjąć odpowiednie leczenie. Skoro więc jest to jedynie kwestia psychiki, może warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć? Może warto nieco zwolnić tempo życia, nabrać nieco dystansu i doświadczać wszystkiego, co nas otacza z pozytywnym nastawieniem?

Siła umysłu wciąż jest obiektem badań. Jednak już niejednokrotnie naukowcy zdołali potwierdzić, że pozytywne nastawienie wpływa na naszą percepcję rzeczywistości. Jesteś tym, czym są Twoje myśli. Przyciągasz wydarzenia, które pojawiają się w Twoich myślach.
Na szczęście Matka Natura obdarzyła nas roślinami, które pomagają nam osiągnąć stan emocjonalnego ukojenia i pomagają stawić czoła negatywnym emocjom, zmartwieniom i stresowi, który atakuje nas w ciągu codziennych obowiązków.

 Oto 5 roślin stosowanych na zszargane nerwy

Poniżej przedstawiamy listę szeroko dostępnych roślin, których działanie jest znane od wieków. Te zioła w naturalny sposób pomagają się odprężyć. Pomagają żyć w harmonii z naturą. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się ich stosować w nadmiarze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do działania ziół, powinnaś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą zajmującym się ziołolecznictwem, zwłaszcza jeśli aktualnie przyjmujesz leki.

Melisa

Zitronenmelisse Melissa officinalis

Melisa lekarska, jej łacińska nazwa pochodzi od pszczoły, gdyż wydziela dużo nektaru, zwabiając wiele tych owadów. Ma właściwości przeciwkurczowe, podaje się ją na omdlenia i rozdrażnienie, skutecznie zwalcza stres, stany nerwicowe czy bezsenność. Co ciekawe, działa też rozkurczowo na mięśnie gładkie przy bólu brzucha.

Lawenda

Ma właściwości przeciwlękowe i relaksacyjne, pomaga w walce z migreną, stresem, zmęczeniem, depresją, ułatwia zasypianie. Można przyjmować ją zarówno w postaci naparu, jak i jedynie korzystać z jej właściwości ciesząc się samym jej zapachem. Ta druga opcja staje się coraz częściej stosowana dzięki rosnącej popularności aromaterapii, olejków eterycznych i coraz szerzej dostępnych kwiatów lawendy.

Ogórecznik

Ogórecznik to jednoroczna roślina lub bylina. Jedna łyżka suszonych liści ogórecznika na szklankę wody, pita kilka razy dziennie powinna wyleczyć Cię ze stanów nerwicowych. Należy unikać stosowania przez dłuższy czas kuracji z użyciem tej rośliny, i nie powinno się jej stosować w ciąży, nie zaleca się także podawać naparu małym dzieciom. Nie stosować w nadmiarze.

Waleriana

waleriana

Ta roślina ma właściwości uspokajające i idealnie nadaje się do pomocy w przypadku stanów depresyjnych i załamań nerwowych, ułatwia także zasypanie. Odradzamy stosowania w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, nie zalecamy także podawania jej małym dzieciom bez wcześniej konsultacji z pediatrą. Nie należy także stosować podczas przyjmowania leków o podobnym działaniu.

Waleriana rozluźnia i usypia, dlatego nie powinno się pić wywaru z tego zioła w trakcie dnia, zwłaszcza gdy prowadzisz samochód, lub Twoja praca wymaga skupienia się i kontrolowania wielu rzeczy na raz. Najbezpieczniej pić ją na krótko przed snem, w ten sposób ciesząc się jej właściwościami bez żadnych niedogodności.

Rumianek

Rumianek posiada właściwości rozluźniające, działa na organizm skutecznie, ale nie nachalnie. Napary z suszonych kwiatów rumianku można stosować w walce ze stanami zaniepokojenia i bezsennością.

Inną ciekawą terapią z użyciem rumianku jest kąpiel z dodatkiem suszonych kwiatów tej rośliny. Po prostu przygotuj napar i wlej go do nalanej do wanny wody. Możesz także zastąpić napar rumiankowym olejkiem eterycznym. 15 kropel powinno wystarczyć.

Prosimy pamiętać, że osoby uczulone na którekolwiek z ziół w tym artykule, pod żadnym pozorem nie powinny przyjmować ich pod żadną postacią! Skonsultuj się z lekarzem, w przypadku ciąży i stosowania ziół u dzieci.