Wzdęty brzuch? Są na to sposoby!

Na kolację również lepiej zjeść coś lekkiego, najlepiej właśnie sałatkę czy zupę jarzynową. Zawsze jedz kilka dań w niewielkich ilościach, aby nie iść spać z napełnionym żołądkiem. To bardzo istotne!
Wzdęty brzuch? Są na to sposoby!
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Problemy trawienne najsilniej dają się we znaki, kiedy często odczuwamy nieprzyjemnie uczucie pełności i wyraźnie widzimy wzdęty brzuch.

Dzieje się tak dlatego, że Twoje jelita są wypełnione gazami, co zdarza się przeważnie po spożyciu określonych produktów. Wzdęty brzuch najczęściej jest konsekwencją złego odżywiania się, zwłaszcza diety obfitującej w tłuszcze i produkty mączne.

By skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością, możesz zastosować kilka prostych rozwiązań, które wspomogą Twoje trawienie i zapobiegną uczuciu wzdęcia. Dowiedz się więcej!

Wzdęty brzuch – nie dopuszczaj do zaburzeń trawienia!

Rozwiązanie nr 1 – Świeże owoce kontra wzdęty brzuch

Owoce skutecznie pomogą Ci rozwiązać problemy z trawieniem, gdyż zawierają w sobie ogromne ilości błonnika i wody, a także są praktycznie pozbawione tłuszczów.

Ale jest jeszcze coś!Pamiętaj, by zawsze odżywiać się różnorodnie, i tyczy się to także owoców.Nie pozwól, by Twój organizm przywykł do jednego owocu, i nie jedz go też w zbyt dużych ilościach, zwłaszcza gdy miewasz problemy z trawieniem… Już Pitagoras mówił, że “we wszystkim musi być umiar”.

Rozwiązanie nr 2 – Sałatki!

Każdy wie, że sałatki są wyjątkowo bogate w wartości odżywcze, zwłaszcza jeśli w ich skład wchodzą owoce takie jak ananas czy papaja. Są także wyjątkowo pomocne we wspomaganiu procesów trawiennych, zwłaszcza gdy zjadamy je na początek dnia lub na drugie śniadanie.

sałatka - najlepszy posiłek na wzdęty brzuch

Na kolację również lepiej zjeść coś lekkiego, najlepiej właśnie sałatkę czy zupę jarzynową. Zawsze jedz kilka dań w niewielkich ilościach, aby nie iść spać z napełnionym żołądkiem. To bardzo istotne!

Rozwiązanie nr 3 – Lucerna i soczewica, świetne na wzdęty brzuch!

Kiełki lucerny i soczewica bardzo dobrze działają na organizm, dostarczając mu spore ilości witamin i minerałów. Oprócz tego są dość uniwersalne, można je dodawać praktycznie do każdej sałatki i zupy.

Rozwiązanie nr 4 – Kiszona kapusta

Dzięki procesowi fermentacji, zawiera o wiele mniej energochłonny na układu trawiennego błonnik dietetyczny, dzięki czemu można ją dodawać właściwie do każdego dania.

Pamiętajmy jednak, że kiszona kapusta jest bardzo kwaśna, warto więc ją nieco rozrzedzić wodą przed podaniem.

Rozwiązanie nr 5 – Miód lub melasa zamiast cukru

Naturalny miód również świetnie wspomaga trawienie.

3#:kropla miodu.jpg


Należy jednak spożywać go w zbyt dużych ilościach, gdyż składa się ze skoncentrowanych cukrów. Z tego też powodu nie wolno go spożywać cukrzykom.

Przeczytaj również: Popraw zdrowie z miodem – 5 domowych mikstur

Nie zapomnij!

Wyrobienie sobie zdrowych nawyków żywieniowych jest kluczowe, by lepiej kontrolować swoje problemy związane z trawieniem, a w szczególności szczególności zapobiegać wzdęciom i gazom. To niezwykle istotne! Ciągłe odczuwanie dyskomfortu negatywnie odbije się na Twojej jakości życia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.