Zdrowa pamięć. 6 trików, które możesz wypróbować.

Ludzie prawie zawsze koncentrują się na dbaniu o swoje ciało, ale co z ich umysłem? Powinniśmy także postarać się, aby nasza pamięć była w dobrej kondycji.
Zdrowa pamięć. 6 trików, które możesz wypróbować.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To, do czego powinniśmy dążyć, to zdrowa pamięć. Aby to osiągnąć, powinieneś zadbać o porządny odpoczynek i zdrowe życie emocjonalne. Tak, tak, na pewno nie raz o tym słyszałeś.

Nasza umiejętność zapamiętywania pogarsza się wraz z wiekiem. Czy nigdy nie zastanawiałeś się, jak to możliwe, że aktorzy i pisarze potrafią tak długo pracować w zawodzie?

Ich praca wymaga operowania pamięcią i dobrych zdolności poznawczych. To samo dotyczy innych zawodów, takich jak kelner czy gospodyni. Są to tylko przykłady niektórych miejsc pracy, w których ludzie muszą robić wiele rzeczy na raz.

To pokazuje nam, że nasze nastawienie ma duży wpływ na naszą pamięć. Pamięć nie opiera się jedynie na genetyce, więc możemy naprawdę dużo zrobić, aby utrzymać ją w dobrym zdrowiu.

Zdrowa pamięć – jak ją zachować

1. Każdego dnia naucz się czegoś nowego

Przed pojawieniem się telefonów komórkowych każdy z nas znał na pamięć co najmniej 10 numerów telefonów. Dzisiaj ledwo pamiętamy nasze własne. Co się stanie, jeśli ktoś nagle ukradnie Ci telefon? Czy wiedziałbyś, do kogo zadzwonić?

Możesz zacząć od zapamiętywania numerów telefonów niektórych osób. Jeśli jednak masz trochę wolnego czasu, może spróbuj nauczyć się czegoś nowego, na przykład nowego języka lub przygotować nowe danie. Do opanowania dowolnej umiejętności potrzebna jest kumulacja wiedzy.

zdrowa pamięć - sposoby

Pomyśl o czymś, co Cię interesuje, i wypróbuj to.

2. Odpocznij

Ludzie robią tak wiele rzeczy każdego dnia, że potrzebują odpoczynku. Aby móc poprawnie funkcjonować, Twój umysł musi być przejrzysty. Mózg potrzebuje energii, co oznacza, że musisz ją naładować, jeśli wcześniej całą zużyjesz.

Powinieneś spać co najmniej 8 godzin w ciągu nocy, ale spróbuj także robić sobie 20-minutowe drzemki, kiedy tylko możesz. Zobaczysz różnicę w wydajności i swoim samopoczuciu po rozpoczęciu tego nowego nawyku.

Oprócz poprawy wydajności zauważysz również, że będziesz mieć o wiele bardziej pozytywne podejście do stawiania czoła różnym zadaniom. To sprzyja relaksowi, a zatem zapamiętywaniu nowych rzeczy.

3. Odpowiednio się odżywiaj

Punkt ten ma związek z tym, o czym wspomnieliśmy powyżej. Energia, która jest Ci potrzebna do wykonywania codziennych zadań, pochodzi z pożywienia, które spożywasz oraz płynów, które pijesz. Dlatego też musisz poświęcić trochę czasu na planowanie posiłków, aby przestrzegać odpowiedniej diety.

dieta na dobrą pamięć

Jeśli chcesz poprawić swoje zdolności umysłowe, najlepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie spożywania kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3. Produkty takie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, suszone owoce i orzechy, łosoś, sardynki i tuńczyk są bogate w kwasy tłuszczowe.

4. Spotkaj się ze swoimi znajomymi

Zmniejszenie stresu jest również niezbędnym czynnikiem, który pomaga zachować zdrową pamięć. Bycie społecznym jest jednym z najlepszych sposobów na relaks i oczyszczenie głowy. Nie będziesz czuł się samotny i będziesz mógł się odciąć od niektórych spraw i zrelaksować w tym samym czasie.

Kiedy czujesz się zrelaksowany pomagasz swojemu umysłowi zapamiętywać i rozumieć nowe informacje.

Należy pamiętać, że kiedy ludzie czują się osamotnieni, mają tendencję do zachowywania ostrożności, więc ich umysł jest bardziej skupiony na byciu czujnym niż na uczeniu się.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Prawdziwi przyjaciele – jak ich odnaleźć

5. Czytaj książki i oglądaj programy telewizyjne

Śledzenie tego, co nas interesuje, ekscytuje i sprawia nam przyjemność jest równie dobrym sposobem na utrzymanie umysłu w dobrej formie. Fikcja ma wiele zalet i jest to jedna z nich. Podążanie za jakąś konkretną historią pomaga Ci utrzymać dane w pamięci. Dotyczy to również programów telewizyjnych i franczyz.

zdrowa pamieć ćwiczenia

Pomyśl o tytułach, takich jak Gra o Tron, Władca Pierścieni czy Sto lat samotności. Ich fabuły wymagają, abyś ćwiczył swój mózg przy wszystkich nowych informacjach, którymi jesteś bombardowany. Jest to również przyjemna aktywność, na której zyska Twoja zdrowa pamięć.

6. Bądź twórczy

Mówiąc o kreatywności, zazwyczaj myślisz o takich rzeczach, jak pisanie czy malowanie. Kreatywność jest jednak także potrzebna w gotowaniu, tańcu, szyciu i innych czynnościach. Najważniejsze jest to, aby poświęcić się czemuś w całości, a Twój mózg już zajmie się resztą.

Aby coś stworzyć, trzeba połączyć znane Ci elementy w oryginalny sposób. Dlatego im bardziej znasz się na kulturze, tym większa będzie Twoja zdolność do tworzenia.

Co więcej, tego rodzaju hobby pomogą Ci znaleźć czas, aby pobyć nieco w samotności i dadzą Ci przestrzeń, w której będziesz mógł słuchać siebie samego i tego, co czujesz wewnątrz. Możesz dzięki temu odkryć, co Cię trapi i naprawić tę sytuację lub przynajmniej spróbować.

Wszystkie powyższe sztuczki możemy podsumować w dwóch słowach: energia i nauka. Będziesz dbać o swój umysł i pamięć, jeśli będziesz próbować uczyć się nowych rzeczy i skupisz się na swojej energii.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.