Suszone owoce i orzechy - pomoc w odchudzaniu!

Spożywanie suszonych owoców i orzechów odżywia Twoje ciało. Oprócz wielu innych korzyści, pomagają one również w odchudzaniu poprzez łagodzenie uczucia głodu. Zawierają też mniej kalorii niż Ci się wydaje.
Suszone owoce i orzechy - pomoc w odchudzaniu!

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2018

Suszone owoce i orzechy zawarte w Twojej diecie świetnie ją bilansują i wzbogacają Twoją dzienną dawkę witamin, protein i składników odżywczych. Mimo ich niewielkiego rozmiaru mają one niesamowicie korzystny wpływ na Twoje ciało.

Jedną z głównych cech orzechów jest ich zawartość wody, która wynosi mniej niż 50%. Mimo to są one bogate w witaminy i minerały, które sprzyjają poprawie ogólnego funkcjonowania organizmu.

Suszone owoce i orzechy zwierają między innymi następujące substancje odżywcze:

 • Witaminy z grupy B
 • Kwas foliowy
 • Potas
 • Żelazo
 • Błonnik
 • Miedź
 • Cynk
 • Witamina E
 • Wapń
 • Magnez
Orzechy i nasiona pomagają w odchudzaniu

W dzisiejszym artykule zajmujemy się dwoma rodzajami żywności, którymi są: suszone owoce i orzechy.

 • Orzechy mają skorupkę albo łupinę, jak pistacje.
 • Suszone owoce to między innymi rodzynki i suszone śliwki.

W jaki sposób suszone owoce i orzechy pomagają w odchudzaniu?

Kiedy między posiłkami masz ochotę na przekąskę świetnym wyborem są suszone owoce i orzechy. Zaspokoją one Twój głód i jednocześnie zmniejszą spożycie węglowodanów i kalorii.

 • Dzięki zawartości błonnika, pokarmy te pomagają unikać lub łagodzić zaparcia, usprawniając trawienie i ułatwiając wydalanie niebezpiecznych substancji.
 • Wpływają one również korzystnie na Twoje kości. Dzięki dużej zawartości wapnia pomagają one w utrzymaniu zdrowych i mocnych kości, zapobiegając takim chorobom jak osteoporoza.
 • Dodatkowo będziesz wyglądać młodziej i zdrowiej, ponieważ zawierają one duże ilości antyoksydantów. Pomaga to opóźnić proces starzenia i powstawanie zmarszczek.
Suszone owoce i orzechy na odchudzanie

Upewnij się, że suszone owoce i orzechy spożywasz bez dodatku cukru lub soli. W przeciwnym razie tracą one swoje korzystne właściwości i mogą sprawić, że przybierzesz na wadze.

Spożywanie większej ilości soli powoduje nadmierną konsumpcję płynów, co z kolei obciąża nerki.

Teraz przyjrzymy się sześciu pokarmom z tej kategorii, które pomogą Ci usprawnić funkcjonowanie Twojego organizmu i sprzyjają odchudzaniu.

Orzechy włoskie w łupinach

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie to orzechy, które mają biały miąższ otoczony twardą, okrągłą i grubą łupiną.

Spożywanie orzechów włoskich może pomóc Ci w zredukowaniu warstwy tłuszczowej skumulowanej w okolicach brzucha. Oprócz tego że zmniejszają apetyt, orzechy te zawierają bardzo niewiele węglowodanów.

Pistacje

Pistacje to orzechy o fioletowym kolorze, które mają zielony miąższ. Zamknięte są one w twardej łupinie, która zwykle samoistnie pęka na pół, dlatego zazwyczaj łatwo się rozłupują.

Pistacje w miseczce

Pistacje są całkowicie trawione w organizmie, co skutkuje ich niską kalorycznością. Są one korzystne dla wzroku i pomagają utrzymać zdrowe i mocne zęby.

Migdały

Migdały to białe orzechy pokryte brązową skórką.

Zawierają one zdrowe kwasy tłuszczowe, które łagodzą głód i pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Oprócz tego migdały wpływają korzystnie na proces trawienia, obniżają wysoki poziom cholesterolu i dzięki temu zapobiegają chorobom serca.

Nasiona słonecznika

Nasiona te mają biały miąższ, otoczony czarną łupinką w białe paski. Uzyskuje się je ze słonecznika. Podobnie jak większość orzechów, nasiona słonecznika zawierają duże ilości witamin i zdrowych tłuszczy, które odtruwają i oczyszczają Twój organizm.

Kwiaty i nasiona słonecznika

Konsumowane w odpowiedniej ilości, nasiona słonecznika dostarczają organizmowi dużą dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, 6 i 9. Kwasy te wpływają korzystnie na ogólne funkcjonowanie organizmu i sprzyjają odchudzaniu.

Suszone śliwki

Suszone śliwki mają ciemny kolor i są pomarszczone. Jednak mimo tego mało atrakcyjnego wyglądu, są one bardzo słodkie i zawierają mnóstwo substancji odżywczych.

Dzięki wielu korzystnym właściwościom suszone śliwki usprawniają metabolizm oraz oczyszczają Twój organizm. Pomagają one uniknąć problemów z zaparciami i zapobiegają odkładaniu tkanki tłuszczowej.

Suszone owoce i orzechy w miseczkach

Daktyle

Na koniec powiemy o daktylach. Daktyle rosną na palmach daktylowych. Są to owoce o owalnym kształcie, których kolor bywa różny: od czerwonego po żółty. Jak być może wiesz, spożywanie daktyli dostarcza organizmowi ogromnych ilości błonnika.

Jednakże daktyle nie tylko łagodzą głód i pomagają utrzymać prawidłową wagę ciała. Usprawniają one również pracę mózgu. Poza tym stanowią one naturalny środek w walce z alergiami i anemią.

Suszone daktyle

Unikaj spożywania zbyt dużych ilości suszonych owoców i orzechów

Jak przy wszystkich innych produktach spożywczych, również i w tym przypadku należy unikać nadmiaru i konsumować suszone owoce i orzechy w odpowiednich ilościach. Dlatego też warto zapytać o poradę dietetyka. Ciało każdego człowieka różni się, więc ważne jest, aby ustalić jakie ilości są Tobie potrzebne.

Kupując suszone owoce i orzechy upewnij się, że są one dojrzałe i że łupina, jeżeli jest, wygląda normalnie. W przeciwnym razie mogą one zawierać pleśń (mają wówczas zielonkawy odcień).

Niebezpieczeństwo, jakie niesie za soba nadmierna konsumpcja suszonych owoców i orzechów obejmuje między innymi:

 • Zatrucie po spożyciu niedojrzałych owoców
 • Reakcje alergiczne
 • Biegunka
 • Kamienie nerkowe
This might interest you...
Potas – 10 najlepszych produktów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Potas – 10 najlepszych produktów

Organizm ludzki potrzebuje różnych minerałów, aby być dobrze odżywionym i prawidłowo funkcjonować. Sprawdź w jakich produktach można znaleźć potas!