Mięśnie brzucha - 6 najlepszych domowych ćwiczeń

Aby mieć pięknie wyrzeźbione mięśnie brzucha, wcale nie musisz chodzić na siłownię albo korzystać z drogiego sprzętu. Wystarczy, że połączysz kilka ćwiczeń, które z powiedzeniem możesz wykonać w domu.
Mięśnie brzucha - 6 najlepszych domowych ćwiczeń
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Każda osoba dbająca o swoją sylwetkę chce mieć ładnie zarysowane mięśnie brzucha. Można to osiągnąć jedynie łącząc odpowiednią dietę z zestawem ćwiczeń, które pomogą zarówno spalić zbędną tkankę tłuszczową, jak i wzmocnić mięśnie w tej okolicy.

Domowy trening jest dla niektórych z nas trudny ze względu na brak motywacji. Jeśli jednak odpowiednio go zaplanujesz i zobaczysz, że twoje mięśnie brzucha szybciej się zarysowują – z pewnością będziesz chętniej wykonywać ten domowy zestaw ćwiczeń.

6 najbardziej skutecznych ćwiczeń na mięśnie brzucha

1. Deska – ćwiczenie na mięśnie brzucha jak ze stali

Deska to jedno z najbardziej skutecznych i wszechstronnych ćwiczeń, jakie możesz wykonywać, aby wzmocnić mięśnie brzucha. Zamiast wykonywania dużej ilości powtórzeń, musisz odpowiednio długo utrzymać ciało w prawidłowej pozie.

deska - ćwiczenie na mięśnie brzucha

Choć deska zdaje się być ćwiczeniem prostym i mało wymagającym, to wcale takim nie jest. Wystarczy, że spróbujesz ją zrobić raz i wytrzymać 30 sekund, a przekonasz się, jak wiele partii mięśni się aktywuje.

 • Połóż się na brzuchu na macie, a następnie wesprzyj dolną część ciała na palcach stóp, natomiast górną oprzyj na zgiętych i ułożonych na macie przedramionach.
 • Upewnij się, że twoja głowa, plecy i nogi pozostają w prostej linii. Napnij mięśnie brzucha i pośladków i wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 30 sekund. Z czasem wydłużaj trening, nawet do dwóch minut.
 • Jeśli potrzebujesz dodatkowego wyzwania, możesz wykonywać deskę na przemian z pompkami.

2. Skręty tułowia

Usiądź na macie, złącz kolana i stopy, a następnie zegnij nieco nogi. Weź w dłonie dużą piłkę i wyciągnij przed siebie ramiona.

skręty tułowia
 • Trzymaj biodra i nogi w tej samej pozycji i przenieś ramiona na prawą stronę – tak daleko, jak możesz. Nie wypuszczaj piłki z rąk. Następnie wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej.
 • Powtórz to samo ćwiczenie na druga stronę.
 • Wykonaj na każdą stronę po trzy powtórzenia.

3. Wspinacz – świetne ćwiczenie na mięśnie brzucha

To ćwiczenie angażuje niemal wszystkie mięśnie ciała i może być włączane do treningu kardio, ponieważ przyspiesza tętno.

 • Przyjmij pozycję wyjściową do pompek z ciałem wspartym na dłoniach i palcach stóp. Trzymaj proste ramiona i plecy.
 • Unieś lewe kolano do lewego ramienia, jednocześnie napinając mięśnie brzucha.
 • Powtórz ćwiczenie na druga stronę.
 • Wykonaj po 10 powtórzeń na każdą stronę.

Wspinacz to ćwiczenie, które pomaga pozbyć się tzw. ‘boczków’, gdyż rzeźbi mięśnie skośne brzucha.

4. Pionowe nożyce

 • Połóż się na macie, ułóż ramiona wzdłuż ciała i wsuń dłonie pod pośladki.
 • Unieś nieco lewą nogę, a następnie dołącz prawą. Utrzymaj wyprostowane, złączone, uniesione nad podłogę dolne kończyny przez kilka do kilkunastu sekund, a następnie opuść je powoli na podłogę.

To ćwiczenie skutecznie wzmacnia dolne partie mięśni brzucha. Postaraj się powtórzyć je od 25 do 30 razy.

5. Pompki Spidermana na silne mięśnie brzucha

Jest to połączenie pompek i opisanego wcześniej wspinacza. Podczas tego ćwiczenia nie tylko wzmacniasz mięśnie, ale również przyspieszasz puls, więc możesz je włączyć do swojego treningu kardio.

kobieta robi pompki

Po wykonaniu każdej pompki unieś kolano do łokcia, raz z prawej a raz z lewej strony. Stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń.

6. Wyrzuty nóg na siedząco

To ćwiczenie świetnie modeluje i wzmacnia górne partie mięśni brzucha, które najtrudniej jest wyrzeźbić.

 • Usiądź na ławeczce treningowej i chwyć dłońmi jej brzegi. Możesz również usiąść na macie i położyć dłonie na podłodze.
 • Trzymaj wyprostowane plecy, zegnij nogi w kolanach i unieś je kilka centymetrów nad podłogę.
 • Prostuj i zginaj nogi przez 30 sekund, a następnie odpocznij.
 • Po trzech seriach z pewnością poczujesz, które dokładnie mięśnie wykonały najcięższą pracę.
ćwiczenia wyrzuty nóg kobieta

Pamiętaj, że najlepsze efekty osiągniesz jeśli będziesz wykonywać powyższe ćwiczenia regularnie. Połącz kilka z nich i stwórz trening, który będzie ci sprawiał przyjemność.

Aby podnieść poziom motywacji, raz w tygodniu mierz obwód swojego pasa albo rób zdjęcie swojego brzucha, żeby móc lepiej monitorować postępy. I oczywiście pamiętaj o zdrowej diecie, bo tylko dzięki niej możesz zachować zgrabną sylwetkę na długie lata.

To może Cię zainteresować ...
Rozstęp mięśni prostych brzucha – na czym polega?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Rozstęp mięśni prostych brzucha – na czym polega?

Rozstęp mięśni prostych brzucha to, krótko mówiąc, rozejście się obu mięśni brzucha na boki w obrębie tzw. kresy białej. Zjawisko to zachodzi podcz...


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.