Nomofobia: całkowite uzależnienie od telefonu

· Styczeń 18, 2018
Czy jesteś uzależniony od swojego telefonu? Pomimo iż, wydaje Ci się że jesteś bardziej związany z ludźmi dzięki temu, prawda jest zupełnie inna, całkowicie Cię to izoluje. Dzieje się tak ponieważ zastępujemy prawdziwą rozmowę i kontakt z ludźmi rozmowami przez telefon. 

Nomofobia, czy słyszałeś o uzależnieniu od swojego telefonu? Czy stajesz się nerwowy gdy kończy się bateria w telefonie? Nosisz ze sobą ładowarkę na wypadek gdyby padła Ci bateria? Jeśli odpowiedziałeś tak na wszystkie te pytania, to oznacza że możesz cierpieć z powodu Nomophobii.

Nie można zaprzeczyć że, technologie uczyniły nasze życie o wiele łatwiejszym. Jednakże, używanie ich w niewłaściwy sposób można zmienić coś co było pozytywnym odkryciem w duży problem.

Mimo że, niewiele osób faktycznie cierpi z powodu uzależnienia od swoich telefonów, prawdą jest że posiadamy wiele niezdrowych nawyków które mogą nas w przyszłości doprowadzić do uzależnienia, jakim jest Nomofobia.

Nomofobia –skąd mam wiedzieć, czy jestem uzależniony?

Uzależnienie od telefonu nie pojawia się z dnia na dzień.

Jest to raczej wynik wielu niezdrowych nawyków takich jak, nawyk przeglądania rzeczy w telefonie za każdym razem gdy znajdziemy się w niekomfortowej sytuacji.

W niektórych przypadkach telefon staje się naszym towarzyszem, który pomaga nam czuć się mniej samotnie w sytuacjach gdy nie mamy nikogo ze sobą. Może to nastąpić, gdy jedziemy autobusem lub czekamy na kogoś w restauracji.

nomofobia Telefon jako przyjaciel w cieżkich sytuacjach

Jednakże może się to pogłębić i całkowicie uzależnić nas od używania telefonu w niekomfortowych sytuacjach i chwilach stresu. Może to sprawić, że sprawdzamy nasze wiadomości i maile nawet gdy nic nie dostaliśmy i odpowiadać na wszystko co dostajemy tylko po to by go użyć.

Z tymi przesłankami możemy ustalić pewne parametry, które pomogą Ci uświadomić sobie czy cierpisz na Nomofobię:

  • Odruchowo sprawdzasz ciągle czy ktoś napisał.
  • Kiedy bateria w Twoim telefonie się wyczerpie lub nie masz połączenia z internetem wpadasz w panikę, ponieważ czujesz się odizolowany od świata.
  • Jesteś pierwszą osobą która zamieszcza posty o tym co myślisz, robisz i jakie masz plany.
  • Jesteś również świadom ilości polubień Twoich postów. Sprawia to, że jeszcze chętniej i częściej je umieszczasz.
  • Czasami wydaje Ci się że usłyszałeś dźwięk przychodzącej wiadomości ale gdy sprawdzasz telefon okazuje się że nie masz żadnych wiadomości.
  • Gdy jesteś z przyjaciółmi zawsze masz telefon w ręku. Czasami nie jesteś w stanie brać udziału w rozmowie gdyż już prowadzisz jedną przez telefon.

Jesteśmy bardziej połączeni ale również bardziej samotni

Powodem tego, że cierpisz na Nomofobię jest fakt, iż czujesz potrzebę uczestniczenia w połączeniu jakie daje Ci technologia.

Nie ma znaczenia czy Twoi bliscy są na drugim końcu świata. Dzięki jednej szybkiej wiadomości, telefonowi lub video chatowi możesz się z nimi skontaktować bez żadnych barier!

Jednakże, pomimo bycia bardziej połączonym czujemy się również bardziej odizolowani.

Połączeni ze światem, mężczyzna spogląda w telefon a nomofobia

W dzisiejszych czasach nie trzeba wychodzić z domu by znaleźć partnera czy nawet by zrobić zakupy. Jeśli na dodatek pracujesz z domu nawet nie musisz się martwić wychodzeniem z domu.

Natomiast czy życie przeżywane przez technologię można nazwać prawdziwym życiem? Czy telefon można zastąpić rozmową twarzą w twarz?

Nomofobia sprawie, że żyjemy życiem, które nie jest prawdziwe

Ludzie cierpiący na Nomofobię cały czas umieszczają posty dotyczące swojego życia i są bardzo zależni od ludzi wokół siebie.

Jednakże, to co widzisz nie zawsze jest prawdziwe.

  • Wiele par które umieszcza idealne, pełne szczęścia zdjęcia zazwyczaj przechodzi trudny okres w swoim związku.
  • Ten kolega który nigdy nic nie robi ze swoim życiem lecz umieszcza cytaty pełne pozytywnej energii może cierpieć na ciężką depresję.

To co widzimy w mediach społecznościowych jest tym co ludzie chcą żebyśmy zobaczyli. Co się naprawdę kryje za tymi postami?

Telefon przed snem a nomofobia

Kiedy osoba cierpi na Nomofobię,  zawsze będzie porównywać swoje życie z życiem innych.  Ta osoba będzie się czuła źle ponieważ inni zwiedzają świat, mają dobrą prace i wiodą ciekawe życie a ona siedzi na kanapie i przegląda media społecznościowe.

Pomimo że to co tam oglądają może być całkowicie prawdziwe, ale istnieje też szansa że zdjęcia są zrobione w Photoshopie, ściągnięte z internetu lub zrobione wiele lat wcześniej.

Ktoś kto choruje na Nomofobię bardzo cierpi. Jeśli nie przezwyciężymy swojego uzależnienia od telefonu – mogą pojawić się silne ataki lękowe oraz stres, a to wszystko może doprowadzić do depresji.

Powinniśmy przestać polegać na naszych telefonach. Nie możemy w pełni doświadczyć życia poprzez urządzenie elektroniczne.