Młody mózg, czyli jak utrzymać witalność umysłu

Lepsza jakość życia w dużym stopniu zależy od tego, czy możemy cieszyć się młodym i żywotnym mózgiem do późnego wieku. Aby to osiągnąć, musimy utrzymać jego aktywność i odpowiednio go odżywiać.
Młody mózg, czyli jak utrzymać witalność umysłu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Posiadanie młodego i żywotnego mózgu mimo podeszłego wieku, pozwala nam cieszyć się lepszą pamięcią i czuć, że nasze zmysły pozostają wyostrzone. Jednak z upływem lat, a szczególnie w pewnym wieku – zdolności mózgu mogą ulegać przytępieniu. Dlatego dzisiaj odkryjemy kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać młody mózg, jak najdłużej.

W miarę starzenia się, coraz częściej zapominamy wiele rzeczy a także mamy coraz więcej trudności z zapamiętywaniem nowych informacji. Możemy jednak opóźnić ten proces i zachować zdolności, jakie ma młody mózg. Trzeba tylko wprowadzić w życie pewne nawyki.

Młody mózg zachowuje neuroplastyczność dzięki ćwiczeniom

Neuroplastyczność odnosi się do zdolności mózgu do zmian i adaptacji do środowiska. Osiąga się to dzięki neuronom, które mogą się regenerować i tworzyć nowe połączenia.

Dlaczego ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w neuroplastyczności? Kiedy wykonujemy ćwiczenia fizyczne, nasz przepływ mózgowy wzrasta, a także zwiększa się objętość krwi w mózgu i liczba naczyń krwionośnych.

Powoduje to wzrost ilości tlenu i glukozy w mózgu, to znaczy większy udział składników odżywczych, które uczestniczą w procesie wzrostu komórek. Wszystko to przyczynia się do poprawy procesów poznawczych, którymi są:

  • Uwaga
  • Percepcja
  • Pamięć
Starsi ludzie, którzy maja młody mózg.

Uważność stymuluje młody mózg

Uważność należy do niezbędnych praktyk, aby nasz mózg był młody i żywotny. Ta praktyka ma wiele zalet, między innymi pomaga nam zredukować stres. Jak wiadomo, chociaż w niskich dawkach stres może być korzystny, zwykle jego częstotliwość i natężenie powoduje więcej szkody niż pożytku. I szkody te są coraz większe wraz z upływem lat.

Problem stresu polega na tym, że jego wpływ na nasz mózg jest poważniejszy niż nam się wydaje. Kiedy jesteśmy zestresowani, wzrost poziomu kortyzolu powoduje utratę pamięci. Jeśli stres staje się przewlekły, neurony mogą ulec trwałemu uszkodzeniu nawet do końca życia.

Gdy nasz mózg otrzymuje wysokie dawki kortyzolu, wpływa to na połączenia między neuronami. Jeśli nie zostanie to rozwiązane na czas, te komórki nerwowe w końcu mogą umrzeć. A to z kolei będzie to miało istotny wpływ na naszą pamięć.

Utrzymuj pobudzenie umysłu

Aby zachować młody i żywotny mózg do późnej starości, niezbędne jest, aby oprócz wcielania w życie wszystkich powyższych zasad, podtrzymywać rozbudzenie umysłu. Osiąga się to poprzez pracę z ćwiczeniami mentalnymi i wdrażanie różnych nawyków w praktyce. Oto przykłady niektórych z nich:

  • Zapamiętuj numery telefonów. Chociaż dzisiaj nie jest to konieczne, jest to dobre ćwiczenie, aby zmusić pamięć roboczą mózgu do pracy. Możesz także spróbować zapamiętywać inne elementy, takie jak lista zakupów lub nazwy ulic w miejscu zamieszkania.
  • Naucz się czegoś nowego. Rozpocznij jakiś kursu, naucz się nowego języka lub nowego słowa… Istnieje kilka opcji, żeby nauczyć się czegoś nowego każdego dnia. Wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada i która najmocniej Cię pociąga.
  • Czytaj książki. Czytanie rozwija wyobraźnię i przynosi wielkie korzyści dla naszego mózgu. Ponadto, kiedy już wprowadzisz ten nawyk, zauważysz, że za każdym razem czytasz szybciej. Poza tym to bardzo przyjemna i wciągająca rozrywka.
  • Pisz dziennik. Odręczne pisanie w notatniku lub dzienniku, który nam się podoba, również wspaniale pobudza umysł. Nie musisz pisać za dużo, ważne jest raczej to, że robisz to regularnie.

Koniecznie zadbaj o to, żeby się dobrze odżywiać

Wreszcie, jeśli chcemy utrzymać młody i żywotny mózg, musimy zwrócić uwagę na to, jak go karmimy. Mózg wykorzystuje glukozę jako główne źródło energii do funkcjonowania. Dlatego niezbędne jest spożywanie wystarczającej ilości węglowodanów, witamin, białek, itd…

Brak jakiegoś niezbędnego składnika odżywczego może wpływać na układ nerwowy, a zła dieta pozbawiona niektórych witamin i minerałów może powodować apatię, brak uwagi, nerwowość lub zmęczenie. Dlatego musimy dostarczać organizmowi wszystkich odpowiednich wartości odżywczych.

Czytanie książek

Oprócz wszystkiego, o czym już wspomnieliśmy, musimy też pamiętać, że aby mózg był długo młody i żywotny, nie możemy go wypełniać zmartwieniami, cierpieniem i pesymizmem. Umysł pełen negatywnych myśli może prowadzić do stresu i niepokoju, a nawet do depresji i otępienia.

Jeśli dbamy o dobre samopoczucie i spokój oraz szukamy zajęć, które mogą pomóc nam zachować aktywność i zdrowie, nasz mózg również pozostanie czynny i produktywny. Chociaż nie możemy powstrzymać upływu czasu, w naszych rękach leży podjęcie pewnych środków, aby się zdrowo starzeć i nie chorować.

Nie czekaj, aż osiągniesz pewien wiek, aby wprowadzić te wskazówki w życie, ponieważ wtedy mogą już nie przynieść spodziewanych efektów. Zacznij już teraz uczyć się dobrych nawyków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez-Pinilla, F. (2008). Brain foods: The effects of nutrients on brain function. Nature Reviews Neuroscience. https://doi.org/10.1038/nrn2421
  • Hötting, K., & Röder, B. (2013). Beneficial effects of physical exercise on neuroplasticity and cognition. Neuroscience & Biobehavioral Reviews, 37(9), 2243-2257.
  • Hölzel, B. K., Carmody, J., Vangel, M., Congleton, C., Yerramsetti, S. M., Gard, T., & Lazar, S. W. (2011). Mindfulness practice leads to increases in regional brain gray matter density. Psychiatry research: neuroimaging, 191(1), 36-43.
  • Dauncey, M. J. (2012). Recent advances in nutrition, genes and brain health. Proceedings of the Nutrition Society, 71(4), 581-591.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.