Ryzyko demencji - oto nawyki, które pomogą je zmniejszyć

Aby zmniejszyć ryzyko demencji, niezbędne jest zachowanie aktywności fizycznej i psychicznej, aby wspomagać krążenie i połączenia neuronalne. Interakcje społeczne również są bardzo korzystne.
Ryzyko demencji - oto nawyki, które pomogą je zmniejszyć

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2019

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, zdrowe relacje międzyludzkie są niezbędne, aby zmniejszyć ryzyko demencji. Chociaż choroba ta postępuje stopniowo, wpływając na wiele funkcji mózgu, niektóre nawyki mogą pomóc nam zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

W tym artykule odkryjesz znaczenie zachowania aktywnej postawy nawet w późnym wieku. Zobaczysz również, jak ważne jest, żeby umysł był zawsze gotowy do zwiększenia aktywności mózgu. Nie powinniśmy też zapominać, że na ryzyko demencji znacząco wpływa stabilność emocjonalna.

Ryzyko demencji

Demencja charakteryzuje się utratą lub osłabieniem niektórych zdolności umysłowych. Przede wszystkim wpływa na pamięć, zachowanie i zdolność rozumowania. To pogorszenie niestety jest zazwyczaj przewlekłe i postępujące. Tego typu otępienie zazwyczaj objawia się u osób w podeszłym wieku i postępuje aż do tego stopnia, że ​​stają się pacjentami zależnymi od wszystkich rodzajów opieki.

Oprócz predyspozycji genetycznych, istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko demencji:

  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Wysoki poziom cholesterolu
  • Palenie tytoniu
  • Cukrzyca
  • Niektóre rodzaje depresji
  • Kontuzje głowy, które prowadzą do utraty przytomności
  • Choroba naczyń mózgowych
  • Narażenie na długotrwały kontakt z metalami ciężkimi, takimi jak na przykład rtęć

Jak zmniejszyć ryzyko demencji

1. Ćwicz pamięć

Utrata pamięci jest jednym z najczęstszych objawów demencji. Z tego powodu powinniśmy sobie postawić za cel codzienne ćwiczenie tej zdolności. Każdego wieczoru, zanim pójdziemy spać, możemy dokonać mentalnego przeglądu tego, co zrobiliśmy w ciągu dnia i szczegółów, które pamiętamy.

Innym sposobem ćwiczenia pamięci jest zwracanie, jak największej uwagi za każdym razem, gdy doświadczamy czegoś nowego. Na przykład, gdy odwiedzamy nowe miejsce, wykonujemy nową aktywność lub spotykamy się z kimś pierwszy raz.

Skoncentrujmy się na sprawdzeniu tego, czego się nauczyliśmy i powiązaniu tego z bodźcami sensorycznymi, które mogą nam pomóc.

Ryzyko demencji a pamięć

2. Stymuluj swoje umiejętności

Są ludzie, którzy bardziej interesują się liczbami, podczas gdy inni wolą litery. Niezależnie od upodobań, chociaż dobrze byłoby poświęcić trochę czasu na wszystko, musimy szukać sposobów, aby szukać rozrywki w ćwiczeniach umysłowych.

Doskonałą opcją, jeśli interesują nas obliczenia, są zabawy sudoku, które stały się bardzo modne w ostatnich dziesięcioleciach. Z drugiej strony, jeśli wolimy litery, powinniśmy każdego dnia poświęcać trochę czasu na lekturę.

3. Uczestnicz w spotkaniach i debatach

Każdy rodzaj aktywności społecznej, w której zachodzi interakcja z innymi ludźmi i innymi sposobami myślenia, pobudza nasz mózg. Tym samym, jest to świetny sposób, który pomaga zmniejszyć ryzyko demencji. Na przykład uczestnictwo w spotkaniach zwiększa aktywność mózgu poprzez wymianę różnych opinii.

Kiedy argumentujemy lub bronimy jakiejś idei, nasze neurony działają intensywnie i reaktywuje się wiele zdolności mózgu, które mają tendencję do atrofii w procesie demencji.

Używając języka w tego rodzaju debatach lub dyskusjach z przyjaciółmi, ćwiczymy pamięć, rozumowanie i tworzenie pomysłów. Ten aspekt jest konieczny, ponieważ niektóre choroby, takie jak choroba Alzheimera, zaburzają proces uczenia się nowych informacji.

4. Stabilność emocjonalna a ryzyko demencji

Bardzo ważne jest, aby osoba cierpiąca na demencję poczuła miłość i zrozumienie w swoim środowisku rodzinnym. Wielu osobom trudno jest poradzić sobie z chorobą degeneracyjną bliskiej osoby. Jednak stabilność emocjonalna znacznie pomaga poprawić jakość życia osoby dotkniętej chorobą.

Pomaganie starszej osobie

Dlatego opieka nad pacjentem musi być kompleksowa. Powinno się dbać nie tylko o potrzeby fizjologiczne, ale także emocjonalne, rodzinne i społeczne. W ten sposób możemy zmniejszyć ryzyko demencji, a jeśli już nastąpiła, w dużym stopniu spowolnić utratę zdolności.

5. Zachowuj aktywną postawę

Dobrym nawykiem, który pomaga zmniejszyć ryzyko demencji, jest aktywność fizyczna, a mówiąc dokładniej, wszelkiego rodzaju wysiłek psychiczny lub fizyczny. Poprzez uprawianie sportu poprawiamy zdrowie układu sercowo-naczyniowego a także krążenie krwi.

Dlatego zachowywanie aktywnej i żywotnej postawy a także zdrowy styl życia, to najlepsze sposoby zapobiegania tej chorobie degeneracyjnej.

W tym kontekście, dobrze byłoby wprowadzić w życie codzienne wykonywanie 30 minut ćwiczeń odpowiednich do naszego wieku i sprawności. W rzeczywistości to, co sprawia nam największą trudność jest właśnie tym, na czym najbardziej powinniśmy się skupić.

Musimy zachować młody, aktywny i pozytywny sposób myślenia, a także nauczyć się dostosowywać do zmian.
Autor artykułu: Elena Martínez
Dziennikarz i naturopata, specjalizująca się w żywieniu i naturalnych terapiach. Współpracuje z różnymi mediami i międzynarodowymi firmami, jako copywriter i korektor.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.