Trwała miłość - jak odnaleźć ją w związku?

Trwała miłość zależy od nas samych. To właśnie nasza samoocena jest platformą, na której opiera się solidny i dojrzały związek - taki, który przetrwa całe życie.
Trwała miłość - jak odnaleźć ją w związku?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Każdy szuka tej jedynej, idealnie dopasowanej osoby, z którą połączy nas silne uczucie i trwała miłość. Jednak, jak wielu z nas mogło się zapewne przekonać, nie jest to tak proste, jak by się mogło wydawać.

Wypracowanie głębokiego, trwałego uczucia nie jest łatwe. Zarówno aspekty emocjonalne, jak i fizyczne, a także psychologiczne są bowiem tak złożone, że często tłumią naszą zdolność do wytrwania w związku. Bardzo rzadko udaje nam się je odpowiednio kontrolować.

Nawet jeśli niektórym wydaje się, że trwała miłość jest kwestią szczęścia, przeznaczenia lub zależy od ludzi, których poznajemy, to prawda jest taka, że zależy to w głównej mierze od nas samych.

Trwała miłość – istotne aspekty na drodze do jej osiągnięcia

Zadbaj o swoją samoocenę

Niektórzy psychologowie twierdzą, że zazwyczaj czujemy największą potrzebę trwałej miłości w chwilach, w których mamy niską samoocenę.

Jeśli desperacko poszukujemy kogoś poważnego, kto by nas pokochał, to problem może wówczas tkwić tak naprawdę w nas.

Kobieta kocha siebie

W takich momentach najlepszym wyjściem jest trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. Zapytaj siebie, czego tak naprawdę potrzebujesz, zanim podejmiesz jakąś pochopną decyzję. Jeżeli bowiem borykasz się z problemem niskiej samooceny, to nie jesteś jeszcze gotowa na stabilność i trwały związek.

Z drugiej strony, osoby z wysoką samooceną nie szukają nieustannie życiowego partnera. Nie odczuwają potrzeby ciągłego wsparcia i obecności drugiej osoby.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Niezależność to forma wewnętrznej spójności

Nie idealizuj miłości

Sposób, w jaki wyobrażamy sobie miłość może być czasem przeszkodą w jej znalezieniu. Istnieje bowiem tyle błędnych założeń, uprzedzeń i niepoprawnych wierzeń kulturowych na temat tego, jak powinien wyglądać związek.

“Znajdź swojego księcia z bajki”, “żyj długo i szczęśliwie” i klasyczne “jesteś tym jedynym/tą jedyną” to tylko niektóre z wyrażeń, które przedstawiają skalę tego problemu. Najgorsze jest jednak to, że mamy tendencję do budowania swoich emocji wokół tych idei.

Niestety, w większości przypadków sprawy wyglądają zupełnie inaczej. Każdy ma bowiem inny i wyjątkowy punkt widzenia.

Również relacje między partnerami w każdym związku są znacznie bardziej skomplikowane od tych przedstawionych w bajkach.

Twój partner to nie przedmiot

Kombinacja niskiej samooceny i zauroczenia bardzo często prowadzi do niezdrowego poczucia zazdrości.

Para przegląda wspólnie rachunki

Są również tacy, którzy wierzą, że drogą do trwałego i udanego związku jest całkowita uległość wobec partnera. Nie jest to jednak poprawne nastawienie:

  • W rzeczywistości, budowanie trwałego związku nie oznacza, że ktoś przejmuje nad drugą osobą kontrolę. Żadna istota ludzka nie jest niczyją własnością.
  • Nawet będąc w związku, każda z osób jest wolną, niezależną istotą, której przysługuje pełne prawo do podejmowania własnych decyzji.

Niekontrolowana zazdrość zniszczyła więcej związków niż możesz sobie wyobrazić. Trwała miłość i stabilny związek oznacza kompromisy i negocjacje. Dzięki temu każdy z partnerów będzie czuł się wolny, szanowany i kochany.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zazdrość może prowadzić do błędów

Jak radzić sobie z kryzysem

Trwały związek ma wiele etapów. Oznacza to, że nie zawsze wszystko będzie idealnie.

Pociąg seksualny, zauroczenie i decyzja o byciu razem to tylko podsumowanie tego, co tak naprawdę dzieje się podczas wchodzenia dwojga ludzi w związek.

Każdy, kto jest w stałym, długim związku tylko to potwierdzi. Kryzysy są ważną częścią każdego związku, ponieważ go kształtują.

Przetrwanie burzy i decyzja o byciu razem tworzy niezwykłą więź między Tobą a Twoim partnerem. Wasz związek staje się coraz silniejszy.

Jednak, aby do tego doszło, rozwiązanie kryzysu nie może opierać się wyłącznie na dążeniach jednego z partnerów. Zanim więc skupisz się na tym, czego oczekujesz od drugiej osoby, zadaj sobie pytanie: “co ja mogę zrobić, aby było lepiej?”

Trwała miłość to uczucie, które buduje

Początki związku i pierwsze chwile zauroczenia są zawsze łatwe. Jesteśmy wówczas niesieni na fali szalejących hormonów i zaślepieni wysokimi oczekiwaniami. Jednak prawdziwą sztuką jest utrzymanie związku na długo po tym, jak te pierwsze emocje już opadną.

Mężczyzna grozi palcem kobiecie

Trwałe związki to takie, które mimo upływu lat hołdują miłości. Nie zapominaj więc o czułościach, okazywaniu zrozumienia i innych sposobach okazywania zaangażowania.

Powinno Ci to sprawiać przyjemność, a jednocześnie być wpisane na stałe w harmonogram dnia.

Innym sposobem na podtrzymywanie miłości jest umiejętność postawienia się w sytuacji partnera. Unikaj zbędnych kłótni. Postaraj się raczej zastąpić ostre kłótnie czynną rozmową. Komunikacja jest kluczem do sukcesu.

Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo

Podsumowując, warto zaznaczyć, że bycie razem, dopasowanie się z kimś na tyle, żeby myśleć o ślubie i trwałym związku, nie jest łatwe. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów: psychologicznych, emocjonalnych, duchowych, moralnych, seksualnych i socjalnych.

Para w czułych objęciach i trwała miłość

Jednak nie oznacza to, że jest to niemożliwe do osiągnięcia. Jeśli włożysz odpowiednio dużo pracy i zaangażowania, wiele rzeczy staje się możliwe. A w sytuacji, kiedy naprzeciw Ciebie stoi odpowiednia osoba, wszystkie Twoje wysiłki będą nagrodzone.

Wówczas jedyną pracą będzie zrozumienie różnic między Wami i stałe dążenie do budowania lepszego związku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fisher, H. (2009). Why Him? Why Her?: How to Find and Keep Lasting Love. Henry Holt and Company.
  • Carroll, L. (2014). Love Cycles: The Five Essential Stages of Lasting Love. New World Library.
  • Begg, A. (2015). Lasting Love: How to Avoid Marital Failure. Moody Publishers.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.