Zazdrość może prowadzić do błędów

Wszyscy kiedyś byliśmy zazdrośni, ale jest kilka zasad, o których należy pamiętać. Dowiesz się o nich z tego artykułu.
Zazdrość może prowadzić do błędów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niektórzy tłumaczą swoją zazdrość, mówiąc że w ten właśnie sposób pokazują drugiej osobie, jak bardzo ją kochają. Jednakże istnieją pewne rodzaje zazdrości, które są bardzo negatywne.

Wszyscy w pewnym momencie naszego życia byliśmy zazdrośni. Jeśli masz rodzeństwo zapewne doświadczyłeś w okresie dziecięcym tego dziwnego uczucia, kiedy wydawało ci się, że rodzicie poświęcają więcej uwagi drugiemu dziecku, czy też są z niego bardziej dumni.

Jednakże zazdrość i wynikające z niej problemy najczęściej kojarzone są z miłością w romantycznym związku. Wierzymy na przykład, że zdania takie jak : “jeśli jest zazdrosny, to znaczy, że bardzo cię kocha” są prawdziwe.

Choć zazdrość może być całkiem normalna, może też prowadzić do wielu błędów dokonywanych przez osoby zaślepione tym uczuciem. To niekiedy zupełnie psuje dany związek. Czy chcesz wiedzieć o jakie błędy chodzi?

1. Zazdrość “zżera” partnera

Zazdrośni ludzie są bardzo niepewni siebie i to powoduje, że starają się cały czas kontrolować swojego partnera. Chcą, by najważniejsza dla nich osoba, była tylko ich. Nie mogą znieść myśli o zainteresowaniu innymi ludźmi.

U drugiej połówki może to powodować uczucie przygnębienia i chęci zyskania czy też odzyskania własnej przestrzeni. To na pewno denerwuje zazdrosnego partnera.

Zazdrość i urojenia w związku

Denerwowanie go może prowadzić do niechcianych konsekwencji: zerwania. Jednakże ludzie zazdrośni nie zdają sobie sprawy z uczuć drugiej osoby. Zazdrość zabija w nich empatię.

2. Bez przerwy szukają porady

Istnieje coś, co nazywamy “efektem Pigmaliona“. To przekonanie, iż jeśli dana osoba wierzy, że coś się stanie lub zachowuje się tak, jakby coś miało się stać, to w końcu rzeczywiście dojdzie do danego zdarzenia. Sprawdza się to w przypadku osób zazdrosnych, które bez ustanku szukają wszelkich znaków świadczących o zdradzie partnera.

Jakakolwiek wiadomość od kogoś lub kontakt z innymi ludźmi może doprowadzić do dyskusji pełnej krytycyzmu i wyrażeń w stylu “nie kochasz mnie”.

Taka postawa może prowadzić do tego, że znajdą dokładnie to, czego szukali. Tak jakby właśnie ich zachowanie było początkiem całej serii zdarzeń, o które podejrzewali swojego partnera.

3. Odmawiają przyjęcia pomocy

Zazdrość prowadzi do bardzo negatywnego zjawiska społecznego. Osoby zazdrosne mocno wierzą w to, że są normalne lub że okazują swojemu partnerowi miłość. Z tego powodu odmawiają i nie chcą przyjąć do wiadomości, iż w ich związku jest jakiś problem.

Prowadzi to do pogorszenia sytuacji pomiędzy partnerami i z czasem taki związek robi się toksyczny dla obu zaangażowanych stron.

Rozmowa w pracy

Dobrym pomysłem byłoby zwrócenie się o pomoc. Dzięki temu polepszyłaby się komunikacja pomiędzy partnerami, a zazdrość stałaby się niepopartym dowodami przekonaniem i rezultatem niepotrzebnych obaw.

4. Zazdrość nie zniknie w ciągu jednej nocy

W romantycznym związku partner może stwierdzić “zmienię się”. Jednak w rzeczywistości musi tutaj zajść pewien proces i zawsze pozytywnym aspektem byłoby poszukanie profesjonalnej pomocy.

Osoby zazdrosne mogą składać obietnice, kiedy ich przytłoczony partner zagrozi, że odejdzie. Jednak należy pamiętać, że ten proces będzie długi.

Musisz pozbyć się pewnych przekonań, które sprawiły, że zazdrość w związku stała się “normalna”, a także przyjrzeć się tym obawom i niepewnościom, które ją spowodowały.

5. Zazdrość wybucha nagle

Osoby zazdrosne są często humorzaste ze względu na swój brak zaufania. Stąd, jeśli tylko znajdą najmniejszy “dowód” na cokolwiek, natychmiast okazują swoją zazdrość i uwalniają nagromadzony w sobie gniew.

Dlatego jeśli skumulowali w środku kilka takich momentów zazdrości to w najmniej sprzyjających okolicznościach wybuchną. Partner nie zrozumie wtedy, co się dzieje i sytuacja ulegnie pogorszeniu.

Kłócąca się para

Dobrze byłoby, gdyby zazdrośni partnerzy zdali sobie sprawę, że zaistniała sytuacja nie jest wynikiem złego zachowania ich drugiej połowy i że to właśnie oni powinni zmienić swoje postrzeganie związku i zazdrości.

Tylko w ten sposób uzdrowią swój związek. Z drugiej strony, w większości przypadków zbyt duża ilość zazdrości w związku prowadzi do zerwania, gdyż sytuacja staje się nie do zniesienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Perles, F., San Martín, J., Canto, J., & Moreno, P. (2011). Inteligencia emocional, celos, tendencia al abuso y estrategias de resolución de conflicto en la pareja. Escritos de Psicología / Psychological Writings, 4(1), 34–43.
    https://doi.org/10.5231/psy.writ.2011.0605

  • Canto, J. M., García, P., & Gómez, L. (2009). Celos y emociones : Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad Jealousy and emotion : how partners react to infidelity. Athenea Digital, 55(primavera), 39–55.
    https://doi.org/10.5565/rev/athenead/v0n15.528

  • Carlen, A. M., Kasanzew, A., & López Pell, A. F. (2009). Tratamiento cognitivo conductual de los celos en la pareja. Revista Electrónica de Psicología Iztacala, 12(3), 173–186.
    http://revistas.unam.mx/index.php/repi/article/viewFile/15482/14714&a=bi&pagenumber=1&w=100

  • Canto Ortiz, J. M., Leiva, P. G., & Jacinto, L. G. (2009). Celos y emociones: Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad. Athenea Digital, (15), 39–55.
    https://doi.org/10.5565/rev/athenead/v0n15.528

  • Scheinkman, M., Werneck, D., & LOGA, P. (2010). Desactivar los Celos en las Relaciones de Pareja: Un Enfoque de Múltiples Dimensiones. Family Process, 49(4), 486–504.
    https://doi.org/10.1111/(ISSN)1545-5300)


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.