Ktoś Cię okłamuje - poznaj jego język ciała

Poznanie języka ciała jest niezbędne, jeśli chcesz sprawdzić, czy ktoś cię okłamuje. Ciało tej osoby wysyła Ci sygnały, które musisz rozpoznać, aby jej zaufać lub nie.
Ktoś Cię okłamuje - poznaj jego język ciała

Napisany przez Paula Heidemeyer

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Bardzo denerwujące jest odkrycie, że ktoś Cię okłamuje. Kłamstwa mogą wyrządzić wiele szkód, ale bardzo często nie ma sposobu na wykrycie tego oszustwa. Jednak wielu ekspertów twierdzi, że istnieją metody i techniki rozpoznawania kłamstw i kłamców.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę grę subtelności, język ciała i sposób, w jaki ludzie mówią rzeczy, które nie są prawdą. Większość z tego, co komunikujemy, nie odbywa się za pomocą słów, ale poprzez to, jak je wyrażamy. Tak więc język ciała jest w niektórych przypadkach o wiele ważniejszy niż głos czy słowa.

Dzisiaj chcemy Ci opowiedzieć, co możesz zrobić, aby rozpoznać, kiedy ktoś Cię okłamuje. Poznaj znaki, które najbardziej wskazują na wypowiadanie kłamstwa.

Schematy mowy ciała kłamcy

Ważne jest, aby skupić się na osobie, którą podejrzewamy, że nas okłamuje. Skup się na jej obserwacji przez co najmniej 3 minuty.

  • Spójrz, jak się zachowuje, gdy jest zrelaksowana, zwróć uwagę na jej postawę, jakie rysy twarzy przedstawia. Obserwuj też otoczenie, w którym się znajduje.

Jakie spojrzenie ma ktoś, kto Cię okłamuje?

Oczy mogą dać Ci wiele istotnych informacji, aby stwierdzić, czy ktoś Cię okłamuje czy nie. Czasami jednak „czytanie” oczu okazuje się bardzo skomplikowane. W rzeczywistości wiele osób może sprawić, że uwierzymy w coś innego, ponieważ znają już „te sztuczki”.

Naturalnym i prawdziwym zachowaniem, które zachodzi podczas rozmowy, jest pewna zmienność w sposobie patrzenia. Najczęściej utrzymuje się kontakt wzrokowy przez kilka sekund, a następnie odwraca się spojrzenie na chwilę, by potem znów spojrzeć rozmówcy w oczy.

  • Możesz podejrzewać osobę, która bardzo długo utrzymuje swoje spojrzenie na Tobie albo przeciwnie, patrzy tylko w ziemię, gdy opowiada Ci coś ważnego.

Postawa ciała kogoś, kto Cię okłamuje

Czasami zachowanie kłamcy jest nerwowe, a postawa, jaką ma ta osoba, nie jest skierowana wprost do Ciebie lub przekazuje sprzeczne sygnały. To nam wskazuje, że w rzeczywistości nie chce przebywać z Tobą. Wyraźnie widać, że czuje się niezręcznie i nie zwraca uwagi na rozmowę.

  • Stopy są również ważnym szczegółem: sprawdź, czy są ustawione na wprost Ciebie, czy raczej kłamca ustawia je bokiem.

Ręce i ramiona

Jeśli ramiona i ręce są swobodne i widoczne, oznacza to, że osoba jest gotowa do rozmowy i jest nią zainteresowana. Sytuacja wydaje się wygodna i komfortowa. Jeśli jednak ukrywa ręce i ramiona za sobą, oznacza to, że coś ukrywa.

  • Zwróć też uwagę, czy po odebraniu połączenia w telefonie odwraca się do Ciebie tyłem i się wymyka. Zacznij nabierać nieufności, jeśli tak się dzieje. To samo, jeśli posyła Ci udawany uśmiech.

Oznaki, że ktoś cię okłamuje

Istnieją wzory zachowania i znaki, które powtarzają się u ludzi, którzy częściej kłamią. Za chwilę powiemy Ci, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Źrenice kłamcy

Więc następnym razem, gdy z kimś porozmawiasz, możesz się baczniej przyjrzeć i sprawdzić, czy te znane teorie są prawdziwe:

  • Osoba, która kłamie, nie zachowuje się normalnie, nie utrzymuje znormalizowanego zachowania.
  • Zwykle możemy wykryć kłamstwo, gdy osoba mówi stosując więcej pauz a jej odpowiedź trwa dłużej.
  • Możliwe, że osoba kłamie, gdy prosi o powtórzenie pytań.
  • Kiedy ktoś Cię okłamuje, kurczy usta.
  • Unika odpowiedzi na zadane pytania.
  • Nie współpracuje, a jej postawa ciała jest negatywna.
  • Źrenice są rozszerzone, a ton głosu jest wyższy niż zwykle.
  • Ktoś, kto Cię okłamuje, unika podawania szczegółów sytuacji, o które go proszono.

Wyjaśnienie mechanizmu kłamstw

Możliwe, że kłamstwa są częścią nas. Eksperci twierdzą, że wszyscy ludzie kłamią, chociaż niektórzy robią to częściej, a inni rzadziej. Istnieją pewne powody, dla których człowiek okłamuje innych:

  • Strach przed konsekwencjami w swoim otoczeniu.
  • Niechęć wobec wzięcia odpowiedzialności
  • Ktoś może kłamać, bo nie chce skrzywdzić ukochanej osoby.
  • Unikanie zażenowania.
  • Pragnienie manipulowania innymi ludźmi.
    Gdy czujesz, że ktoś Cię okłamuje

Kłamca ukrywa swoje matactwa dzięki swoim umiejętnościom. Gra na dwuznaczności słów i wyrażeń, a swoją postawą udaje mu się zniekształcić informacje i ukryć szczegóły.

Istnieją również różne typy kłamców, ponieważ, jak wiadomo, ludzie bardzo różnią się od siebie. Teraz wiesz już trochę więcej o świecie kłamstw. Bądź na bieżąco i zwracaj uwagę na te sygnały, które Ci przekazaliśmy, abyś mogła rozpoznać, kiedy ktoś Cię okłamuje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.