Z osobą, która kłamie - naucz się postępować

W konfrontacji z osobą, która kłamie, należy uświadomić jej niewłaściwe postępowanie, co jest z korzyścią dla niej i nas samych.
Z osobą, która kłamie - naucz się postępować

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Rozmowa z osobą, która kłamie nie należy do najłatwiejszej. Nigdy nie wiesz, czy możesz wierzyć w słowa, które do Ciebie kieruje. Tym samym nie ma możliwości, aby obdarzyć tą osobę zaufaniem w jakiejkolwiek sytuacji.

Problem polega na tym, że czasami nie mamy innej alternatywy. Istnieją czynniki zewnętrzne, które powodują, że kontakt z osobą, która kłamie jest nieunikniony.

Kłamstwo utożsamiane jest z oszustwem emocjonalnym. Powoduje duży dyskomfort, ponieważ osoba okłamywana  czuje się nie tylko zawiedziona, ale także zmanipulowana. Takie nieuczciwe postępowanie nie prowadzi do budowania więzi z osobą, która kłamie.

Niektórzy kłamią chcąc coś ukryć. Inni nie mówią prawdy, ponieważ wstydzą się i boją pokazać swoje prawdziwe oblicze. Istnieją też takie osoby, które dla uzyskania korzyści oszukują innych.

Powodów do kłamstwa jest wiele, jednak żaden z nich nie usprawiedliwia osoby, która kłamie. Kontakt z osobą, która kłamie nie jest łatwy, jednak istnieje wiele pomocnych rozwiązań, które prezentujemy poniżej.

Zobacz także: Szczerość – czy wiesz, że jest dobra dla Ciebie?

Sposoby postępowania z osobą, która kłamie

Istnieje wiele różnych sposobów postępowania, gdy wiemy, że mamy do czynienia z osobą, która kłamie bezustannie. Pierwszym rozwiązaniem może być odseparowanie się od takiej osoby. Jednakże, nie zawsze jest to możliwe. Często nie mamy wyjścia z takiej sytuacji, gdy dotyczy to relacji ze współpracownikiem, naszym partnerem życiowym czy też szefem.

Kobieta, która kłamie

To co jest najbardziej istotne, to zmierzyć się z osobą, która kłamie.

Konfrontacja to najlepszy sposób postępowania z osobą, która kłamie. W tym celu konieczne jest zebranie dowodów. Chociaż może wydawać się to nieco przesadzone, dobrze jest wziąć pod uwagę każde kłamstwo, które mówi dana osoba.

Należy poszukać dowodów fałszu i mieć je zawsze “pod ręką”, aby móc zareagować. Gdy zgromadzimy znaczą ich ilość, wówczas najwyższy czas, abyśmy przeszli do następnego krok.

Przedstaw wyniki

Traktowanie osoby, która kłamie wymaga taktu. Nie możesz w sposób bezpośredni pokazać tej osobie, że postąpiła nieuczciwie wobec Ciebie. Wówczas efekt nie będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Najlepszym rozwiązaniem w tych przypadku, jest zachowanie ostrożności i zrozumienia, gdyż każdy człowiek zasługuje na drugą szansę.

Najbardziej odpowiedni sposób postępowania to osobista rozmowa z osobą, która kłamie. Należy wtedy spokojnym tonem przedstawić tej osobie to co zaobserwowaliśmy. Niech zauważy, że są niespójności pomiędzy tym, co mówi oraz tym co odzwierciedla rzeczywistość.

Nie próbuj tego oceniać, lecz wyjaśnij, że Twoim celem jest zrozumienie jej postępowania. W takiej sytuacji nie powinieneś atakować drugiej strony, lecz w dojrzały sposób przeprowadzić rozmowę.

Zrozumieć przyczynę

Warto jest przekonać taką osobę do wyjaśnienia przyczyny jej postępowania. Nigdy nie znamy powodów takiej postawy. Istnieją osoby, które kłamią w sposób cyniczny, ale też osoby dręczone w życiu.

Może to być osoba, która nie akceptuje prawdy na własny temat, ponieważ nie docenia samej siebie. Także może to być ktoś, kto lubi oszukiwać innych. W każdym razie ważne jest, aby taka osoba wyjaśniła swoje zachowanie.

Stłuczone lustro i kobieta

Ludzie posiadający dobry charakter, skorzystają z okazji, aby przeprosić za swoje kłamstwa. Natomiast ci którzy postępują tak, aby wyrządzić krzywdę, zaprzeczą wszelkim dowodom im przedstawionym. Będą nadal próbować kłamać.

Spróbuj zawrzeć porozumienie

Ważne jest, aby wyjaśnić, że na kłamstwie nie buduje się zaufania. To właśnie należy powiedzieć bezpośrednio osobie, która kłamie. Wyraź jakie są konsekwencje płynące z nie mówienia prawdy. Powiedz takiej osobie, co czuje się, gdy jest się oszukiwanym. Podkreśl, że zaufanie jest bardzo trudno odbudować.

Następnie spróbuj przekonać do zawarcia tzw. paktu szczerości. Nie musi on być wykonany w stu procentach, gdyż osoba, która ma tendencje kłamać, nie zmieni się z dnia na dzień.

Istotne jest, aby sprawdzić, czy dana osoba wyraża chęć do zmiany. Trzeba dać jej trochę czasu.

Uświadom sobie, że nikt nikogo nie może zmienić

Dużym wyzwaniem jest, aby stanąć twarzą w twarz z osobą, która kłamie. Ten kto kłamie, zda sobie sprawę, że inni to zauważają. Zrozumie, że “kłamstwo ma krótkie nogi” i wcześniej czy później zostanie odkryte.

To sprawi, że zastanowi się nad swoim postępowaniem i spróbuje to zmienić. Dla tych, którzy stają w obronie prawdy, sytuacja jest również pozytywna. Jest to akt szczerości, skoncentrowany na poszukiwaniu wspólnego dobra. Ma na celu, abyś w przyszłości nie został oszukany.

Osoba, która kłamie zawsze będzie bardziej rozważna i szczera w stosunku do osoby, która uświadomiła jej nieszczere postępowanie.

Osoba, która kłamie ma "długi nos"

Reasumując, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że nikt nie może nikogo zmienić. W wielu przypadkach konfrontacja i dobra rada nie przyczyniają się do zmiany innych. Każda osoba sama decyduje o swoim zachowaniu.

W rzeczywistości istnieją patologiczni kłamcy, którzy wymagają profesjonalnej pomocy. Ostatecznie każda osoba jest odpowiedzialna za swoje czyny, a nie postępowanie innych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ekman, P. (2011). Cómo detectar mentiras. Una Guía Para Utilizar En El Trabajo, La Política y La Pareja.
  • Masip J, & Herrero C. (2015). Nuevas aproximaciones en la detección de mentiras I: antecedentes y marco teórico. Papeles Del Piscologo.
  • Camacho, V. (2005). Mentiras , Relevancia Y Teoria de la Mente. Pragmalingüistica.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.