Szczerość - czy wiesz, że jest dobra dla Ciebie?

Kiedy przychodzi do mówienia tego, co myślisz, pamiętaj, że Twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się teren Twojego rozmówcy. Szczerość jest oczywiście cenna, ale miej na uwadze to, że nie ma potrzeby nikogo krzywdzić tylko po to, aby wyrazić swoją opinię.
Szczerość - czy wiesz, że jest dobra dla Ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Szczerość w mówieniu tego, co myślisz i praktykowanie tej trudnej sztuki, jaką jest zwykła, codzienna przyzwoitość i uczciwość to coś, co ma naprawdę niesamowicie korzystny wpływ na Twoje zdrowie. W całym tym otaczającym nas świecie półprawd i całych kłamstw uczciwi ludzie stanowią gatunek poważnie zagrożony wyginięciem.

Powinniśmy zatem zawsze pamiętać, że nasze kompasy emocjonalne wskazują wyraźnie na to, że szczerość i dzielenie się naszymi rzeczywistymi myślami, osądami i opiniami ma także swoje granice. Są nimi szacunek do drugiej osoby, własna ocena sytuacji i empatia.

Szczerość pod postacią mówienia prawdy “w oczy” niekiedy wiąże wraz z dość sporym cierpieniem. Wiemy o tym doskonale. Ale jeśli przemijający ból pomaga osobie, którą mamy przed sobą w zmianie swojego nastawienia i zyskaniu nowej perspektywy, która pomoże jej dojrzeć do całej sytuacji, rozwijać się i po prostu żyć lepiej, będzie to zdecydowanie pozytywna rzecz w ogólnym rozrachunku.

Powiedzenie tego, co myślisz, wymaga jednak sporej odwagi, odrobiny pewności siebie i kilku kropel autentyczności. Poniżej zamierzamy zaprezentować Ci kilka argumentów na rzecz tego, jakie ta trudna sztuka, jaką jest szczerość może zapewnić Ci korzyści w różnych sytuacjach życiowych.

1. Szczerość jest dobra na bezsenność – jeśli powiesz to, co myślisz, będziesz potem lepiej spać w nocy

Niewiele rzeczy jest tak w pełni relaksujących i zdrowych, jak spanie z czystym sumieniem. Niewiele jednak rzeczy pozwala uzyskać ten efekt, ale szczerość zalicza się do jednych z nich.

Krytyczne opinie, szczerość, kobieta

Ludzie, którzy mówią to, co myślą, zachowując jednak przy tym odpowiednią dozę szacunku, empatii i asertywności, mają dzięki temu lepsze zdrowie emocjonalne i znacznie skuteczniej radzą sobie ze stresem dnia codziennego.

Ta sztuka bycia szczerym i mówienia może nawet niekiedy nieprzyjemnych rzeczy bez obaw, ze swoim sercem na dłoni, wymaga jednak sporo czasu i praktyki. Może być za to najlepszą rzeczą dla uporania się z tą dokuczliwą bezsennością, której regularnie doświadczasz z powodu stresu wypełniającego każdy Twój kolejny dzień.

2. Opinie innych ludzi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie

Kiedy zaczynasz wykorzystywać swoją szczerość do wyrzucania z siebie wszystkich tych rzeczy, które zwykły Ci przeszkadzać, zaczynasz wyrażać swoje zmartwienia pod postacią słów. Wyznaczasz tym samym niewidzialne granice w swoim codziennym życiu, które służą ku temu, aby inni ludzie nie naruszali Twojej godności, ani przestrzeni osobistej.

Przestajesz także martwić się krytyką ze strony innych osób.

Od pierwszej chwili, gdy tylko zaczniesz działać z odwagą i chęcią bycia tym, kim jesteś, przestaniesz się martwić o to, co inni ludzie myślą o Tobie. Bo kiedy wiesz kim jesteś, to w tym momencie wszystko to, co inni myślą o Tobie, przestaje się po prostu liczyć.

3. Przestań próbować nieustannie zadowolić wszystkich wokół siebie

Kiedy mówisz to, co myślisz, przestajesz także odczuwać potrzebę zadowolenia innych za wszelką cenę. Dzięki temu będziesz w stanie zrozumieć, że ten, kto Cię chwali, kocha i szanuje, robi to dlatego, ponieważ sam naprawdę to właśnie odczuwa. Inaczej mówiąc, za Twoją szczerość odpłaca Ci w ten sam sposób.

Wynika to z tego, że każdy z nas jest tak samo autentyczny, jak Ty i wie także doskonale, ile dla niego znaczysz, a także podziwia Cię lub niektóre z aspektów Twojego życia.

Empatia i szczerość

Nie zapominaj jednak o tym, że jednym z największych wrogów Twojego osobistego rozwoju jest potrzeba ciągłego zadowalania ludzi wokół Ciebie lub bycia kimś, kogo inni oczekują od Ciebie. Mówiąc nieco prościej, niektóre ważne dla Ciebie osoby mogą oczekiwać od Ciebie, byś spełnił ich oczekiwania lub żył tak, jak sobie one tego wymarzyły.

Ale myślenie i działanie w ten sposób pozbawia Cię Twojego własnego zdrowia i poczucia własnej wartości. Nie bój się wyrażać siebie takim, jakim jesteś, nie bój się mówić tego, co myślisz głośno. Szczerość nie jest żadnym powodem do wstydu lub obawy.

Jeśli komuś się to nie spodoba, mogą po prostu odejść z Twojego życia. Bo jeśli ktoś odchodzi tylko z powodu tego, co mówisz lub robisz, oznacza to, że po prostu nie pasuje on lub ona do Twojej tożsamości i osobowości.

4. Przychodzi taki moment w życiu, kiedy martwisz się tylko o jedną rzecz: robienie tego, co czyni Cię szczęśliwą osobą

Dotarcie do tego etapu w życiu, w którym traktujesz priorytetowo swoje zdrowie, nie jest działaniem samolubnym.

Nasze społeczeństwo jest tak skoncentrowane na “dogadywaniu się” i dbaniu o innych kosztem własnego zdrowia i uczciwości, że dotarliśmy tym samym do punktu, w którym zapomnieliśmy, jakie są nasze najważniejsze priorytety.

Nie ma sensu milczeć tylko po, żeby nikogo nie urazić. Nie warto zamykać ust, żeby nikt nie mógł Cię krytykować, albo udawać, że coś Cię nie obraża, kiedy naprawdę tak właśnie jest.

Ale jednocześnie musisz koniecznie zrozumieć, że szczerość oraz dbanie o swoje własne poczucie wartości zdecydowanie nie oznacza bezmyślnego lub nieograniczonego atakowania innej osoby stojącej przed Tobą.

Kiedy uważasz na siebie samego, to powinieneś także zrozumieć, że inni również zasługują na szacunek. Jest to prosta zasada, którą warto stosować każdego dnia. Krótko mówiąc, szczerość nie oznacza nieograniczonego mówienia wszystkiego “co ślina na język przyniesie”. O tym także należy pamiętać.

5. Twoje życie wypełnia spokój

Kiedy zaczynasz wykorzystywać swoją szczerość do mówienia tego, co myślisz i odważasz się powiedzieć, co czujesz na głos, bez żadnej obawy, wszystko dookoła Ciebie się raptownie zmienia. Czujesz dzięki temu wewnętrzny spokój i harmonię z otaczającymi cię ludźmi i całym Twoim życiem.

Spokój i szczerość
  • Mówienie te go, co myślisz, można porównać do zrzucania ciężarów obciążających Twój umysł i serce.
  • Szczerość wykorzystująca empatię i asertywność oznacza także inwestowanie w Twoje zdrowie psychiczne.
  • Troska o poczucie własnej wartości pozwala na tej podstawie ustanawiać ograniczenia. Dzięki temu będąc zawsze uczciwym, mówiąc prawdę i praktykując tę trudną sztukę, jaką jest szczerość będziesz w stanie zawsze ich przestrzegać i nie będziesz poddawać się naciskom z zewnątrz.

A teraz powiedz nam szczerze… Czy w Twoim życiu panuje pokój? Czy kładziesz się wieczorem spać z czystym sumieniem i pozytywnie nastawionym umysłem?

Jeśli nie, to odważ się dokonać tej istotnej zmiany jeszcze dziś i zainwestuj tym samym w swoje zdrowie!

Grafika tytułowa pochodzi ze zbiorów serwisu wikiHow.com


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.