Ktoś Cię okłamuje? Jak go potraktować?

Niektórzy ludzie mają zwyczaj kłamać z różnych powodów. Bez wątpienia może się zdarzyć, że utworzysz związek z kimś takim. W dzisiejszym artykule podamy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z osobą będącą blisko Ciebie, która Cię nieustannie okłamuje.
Ktoś Cię okłamuje? Jak go potraktować?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kiedy natkniesz się na na ulicy na człowieka kłamiącego, jak z nut, możesz po prostu go ominąć. Albo też zignorować to, co mówi do Ciebie. Ale nieraz pewnie zadawałeś sobie pytanie: jak powinieneś poradzić sobie z przyjacielem lub członkiem rodziny, który Cię notorycznie okłamuje?

Jest wiele rzeczy, które przechodzą Ci przez głowę po usłyszeniu pierwszego kłamstwa, które pada z ust takiej osoby. Czy możesz skonfrontować je z prawdą, czy lepiej po prostu całkowicie zignorować?

Jak radzisz sobie z tą osobą, którą kochasz, ale teraz nie możesz w ogóle zaufać? A wszystko dlatego, ponieważ wiesz dobrze, że Cię ona okłamuje?

Są to naprawdę trudne do rozwiązania sytuacje. Cały problem polega na tym, że jesteś rozdarty między swoim uczuciem do tego kogoś, a chęcią zrobienia jedynie słusznej rzeczy. Możesz nawet wpaść w sytuację, która będzie stanowić dla Ciebie pewnego rodzaju zagrożenie.

Istnieją jednak sposoby radzenia sobie z tą osobą. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z kimś dorosłym czy też jeszcze dzieckiem.

Niektórzy ludzie mają zwyczaj kłamać z różnych powodów. Bez wątpienia może się zdarzyć, że utworzysz związek z kimś takim. W dzisiejszym artykule podamy Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z osobą będącą blisko Ciebie. Tą, która Cię nieustannie okłamuje.

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, dlaczego ten ktoś Cię okłamuje

Być może już wykryłeś to, że ktoś Cię z premedytacją okłamuje. I wiesz, że wszystko wskazuje na to, że masz przed sobą dosyć poważny problem. Ważniejsze niż fakt samego kłamstwa jest jednak zrozumienie przyczyn, dla których ten ktoś Cię okłamuje.

Dzięki temu dowiesz się, czy te kłamstwa, które słyszysz, są poważnym problemem, czy też Twój przyjaciel lub krewny próbuje powstrzymać Cię przed zrobieniem czegoś szkodliwego.

Kłamstwo

W rzeczywistości bowiem nie wszystkie kłamstwa są takie same. Niektóre są poważne, a inne naprawdę niepotrzebne. Bywają też takie, które mają stanowić formę pomocy – choć dość dziwnie rozumianą formę.

Niektórzy ludzie kłamią, aby uniknąć potencjalnego konfliktu. Głównie ze względu na własną niepewność lub chęć sprawienia, że będą wyglądać lepiej w oczach innych osób. Sytuacje te nie są tak problematyczne, jak można byłoby się spodziewać.

Niemniej jednak jeśli za kłamstwami kryją się na przykład uzależnienia, przemoc, trudności finansowe lub innego rodzaju poważne sytuacje i szkody, sytuacja diametralnie się zmienia.

Nie używaj słowa “kłamca” bez wyraźnego powodu

Bezpośrednia konfrontacja z kłamcą rzadko prowadzi do pozytywnych zmian. Nawet jeśli masz w ręku wszystkie dowody i osoba ta zdaje sobie z tego sprawę, to nie sprawi, że przestanie Cię okłamywać. Co gorsza, spowoduje to tylko jej wzmożoną czujność i sprawi, że poczuje się nieufna wobec Ciebie!

Oznacza to, że oszukana osoba nie jest jedyną osobą mającą problemy z zaufaniem w takim przypadku. Kłamcy, którzy czują się złapani w pułapkę, również wchodzą w tę dynamicznie zmieniającą się sytuację.

Wezwanie ich i przesłuchanie w cztery oczy zachęci ich jedynie do zmodyfikowania swoich kłamstw. Zrobią to na tyle skutecznie, aby po prostu nie zostać złapanym na kłamstwie w przyszłości.

Lepiej więc będzie pójść o krok dalej i unikać takich otwartych konfliktów, a w efekcie nawet jeszcze większej ilości kłamstw.

Zaufanie, szczerość i wiarygodność

Członek rodziny lub przyjaciel, który kłamie po prostu nie jest godny naszego zaufania. Oznacza to, że tylko od Ciebie zależy zmiana tej sytuacji. Musisz zachęcać siebie samego do pozytywnych uczuć i interakcji, które poprawią Waszą wzajemną relację. Oczywiście o ile tego w ogóle chcesz.

Zaufanie

Twoje słowa powinny mieć na celu przypomnienie osobie, która Cię okłamuje o znaczeniu zaufania i szczerości w każdej możliwej chwili. W końcu nawet kłamca nie jest kimś, kto także lubi być okłamywany.

Podejmij kroki, aby nie dać się w przyszłości zaskoczyć podobnymi kłamstwami

Jeśli polegasz na kimś, kto Cię regularnie okłamuje, stopniowo będziesz tracił zaufanie do tej osoby. I co się z tym wiąże, także zaczniesz odczuwać brak bezpieczeństwa i pewności. A wszystko wynika z tego, że po prostu nigdy nie wiesz, co może się stać i czego się można spodziewać ze strony takiej osoby. Taką sytuację nazywamy po prostu niepewnością.

Jasne jest, że zawsze chcesz, aby ta osoba się zmieniła. Ale jeśli jest coś, czego nas uczy życie, to będzie to to, że w większości przypadków tacy ludzie się nie zmieniają nigdy.

Lepszym rozwiązaniem, niż kurczowe trzymanie się takiej płonnej nadziei jest zupełnie realistyczne podejście do sprawy. A jest nim uznanie, że najgorszy scenariusz zawsze jest czymś, co może się wydarzyć.

Pamiętaj, że chroniczni kłamcy to egoistyczni, niczym nieskrępowani ludzie z niewiarygodną umiejętnością wpędzenia Cię w liczne kłopoty. Najlepiej zachować więc ostrożność i nie oczekiwać niczego istotnego od krewnego lub przyjaciela, który Cię okłamuje.

Przyjmij twarde, osobiste stanowisko lub podejmij decyzję

Jeśli masz przyjaciela lub krewnego, który Cię okłamuje, najlepiej będzie po prostu powstrzymać go przed jakimkolwiek wpływem na Twoje życie lub podejmowanie decyzji w Twoim imieniu i za Ciebie.

Kłamstwa tej osoby powinny być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym wskazującym na to, że nadszedł najwyższy czas, aby przestać na tym kimś polegać. Oznacza to także, że to Ty sam musisz w tym momencie przejąć kontrolę nad własną przyszłością.

Ważna decyzja

Gdy dowiesz się o tym szkodliwym dla Ciebie wzorze postępowania, masz przed sobą dwie możliwości. Albo stajesz się po prostu ofiarą osoby, która Cię okłamuje, albo też możesz być odpowiedzialny za stworzenie relacji, w której jej kłamstwa Cię po prostu w ogóle nie dotyczą.

Wszystko jest możliwe jeśli tylko zdołasz utrzymać w sobie pozytywne nastawienie, odrobinę humoru i zdrowy rozsądek.

Oznacza to, że nie odczujesz potrzeby odsuwania osoby, która Cię okłamuje, od siebie. Jest to bardzo istotna kwestia, gdy jesteś dla tej osoby na przykład rodzicem, dzieckiem, rodzeństwem, a nawet najlepszym przyjacielem.

Jednak ustanowienie ograniczeń, unikanie zależności od tego kogoś i nieprzekazywanie mu żadnych większych obowiązków, ani nawet zwierzanie się z bardziej prywatnych rzeczy będzie miało kluczowe znaczenie dla końcowego sukcesu.

A co w sytuacji, jeśli przyjaciel lub krewny, który Cię okłamuje, jest kimś, kogo naprawdę szanujesz?

Ważne jest w tym momencie to, aby nie unikać niepotrzebnego marnowania własnych emocji. Zwiększenie dzielącego Was dystansu nie oznacza automatycznie, że tego kogoś nie kochasz lub nie cenisz. Zapewnij sobie i Wam ogólnie jak najwięcej wsparcia.

I na koniec, jeśli kłamstwa takiej osoby mają negatywny wpływ na Twoje życie, może to być najwyższy czas, aby pomyśleć o bezwarunkowym i skutecznym odcięciu się od tego kogoś.

Może bowiem okazać się wyjątkowo niebezpieczną i wyczerpującą emocjonalnie sytuacją, gdy będziesz mieć przy sobie przyjaciela lub członka rodziny, który Cię stale okłamuje.

To może Cię zainteresować ...
Słodkie kłamstwa czy gorzka prawda?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Słodkie kłamstwa czy gorzka prawda?

Chociaż nie łatwo mówić prawdę, jest ona zwykle lepsza od kłamstwa. Należy jednak traktować rozmówcę z szacunkiem, by nie poczuł się ofiarą naszych...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.