Manipulacja może zdarzyć się raz, ale nigdy więcej

Aby nie pozwolić się zmanipulować, musimy nauczyć się odmawiać i nie czuć z tego powodu wyrzutów sumienia. Będą ludzie, którzy zapragną wywołać w nas poczucie winy, ale nie powinniśmy im na to pozwolić.
Manipulacja może zdarzyć się raz, ale nigdy więcej

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2019

W życiu każdego z nas na jakimś etapie pojawiła się manipulacja, czyniąc z nas jej ofiary.

Zamiast się tego wstydzić i próbować to ukryć, powinniśmy przede wszystkim zrozumieć, że osoba, na którą w danym momencie działa manipulacja, nie jest w stanie tego na czas rozpoznać. Jej subtelne macki rozchodzą się bowiem w sposób wyjątkowo niezauważalny i podstępny.

Za pierwszym razem nie zdajemy sobie sprawy, że nadchodzi. Być może dlatego, że jesteśmy młodzi, może też dlatego, że brakuje nam doświadczenia w kwestii tego, czym się charakteryzuje manipulator.

Jednak po pierwszej boleśnie udzielonej nam lekcji, po naszym pierwszym doświadczeniu z manipulatorem, powinniśmy nauczyć się składać wszystkie fakty w jedną całość. Dane, gesty, zachowania i tendencje oraz poczynania manipulatora powinny nas skłaniać do stawiania wyraźnych granic. Do stworzenia Twojej własnej bariery ochronnej.

Musimy pamiętać bowiem, że tego typu doświadczenia zawsze czemuś służą. Uczą nas, abyśmy byli zdolni do wytyczania sobie nowych ścieżek, którymi będziemy podążać pewniej i śmielej.

Manipulacja – dlaczego raz za razem na to pozwalamy?

Wielu ludzi, w przeciwieństwie do tego, co zaznaczyliśmy na początku tego artykułu, wiele razy potyka się o ten sam kamień. Pozwalają, oni by raz za razem omotała ich ciągła manipulacja. Jak gdyby z uporem popadają wciąż w te same toksyczne związki.

Kobieta - marionetka. Manipulacja

Dlaczego tak się dzieje? Jakie jest wyjaśnienie psychologiczne, które pomoże nam zrozumieć mechanizm stojący za tego typu zachowaniami?

  • Osoby, które niezmiennie stają się ofiarami manipulacji potrzebują wsparcia ze strony drugich.
  • Manipulatorzy są na początku uroczy i pełni kokieterii. Chwalą, prawią komplementy, wspierają. Zapewniają dokładnie to, czego ofiara potrzebuje. Jest to bardzo pociągające dla kogoś, kto pragnie pochwał i doceniania.
  • Kolejnym czynnikiem, który wyjaśnia to dobrowolne poddanie się manipulacji jest niewiedza na temat tego, co tak naprawdę oznacza być kochanym, docenianym i szanowanym.
  • Bywa, że ktoś nigdy nie nawiązał drugim człowiekiem bliskiej i godnej więzi z żadnym człowiekiem, nawet z członkiem rodziny.

Ludzie podatni na manipulację czują emocjonalny “głód”. Pragną czułości i bliskości, dlatego są gotowi zaakceptować jakikolwiek związek. Niezależnie od tego, jakie będą skutki uboczne.

Koniecznie przeczytaj również artykuł: Manipulator — jak nie wpaść w jego pułapkę?

Ostatnia kropla, która powinna przeważyć szalę Twojej cierpliwości

Zanim zaczniemy zmieniać się w smutne ofiary tego typu toksycznych relacji tnących niczym miecz obosieczny, związków pełnych interesowności i fałszu, musimy nauczyć się obcinać każdą z nici, za pomocą których manipulacja nas omotała. Manipulacji, która sprawia, że tak trudno jest nam odejść od pewnych osób…

Burza w szklance wody

Zawsze jest jednak ta ostatnia “kropla”, “ziarenko piasku”, “źdźbło” czy cokolwiek innego, co zwyczajnie przeważa szalkę i kończy naszą cierpliwość. Słowem: każdy z nas z czasem dociera do nieprzekraczalnej granicy, którą trzeba obronić.

  • Nikt nie powinien wywoływać w Tobie uczucia, że brakuje Ci zdolności, że jesteś niewystarczająco dobry, ociężały, czy że nie zasługujesz na to, co sobie wymarzysz.
  • Nikt nie ma prawa do tego, by wkraczać w Twoje prawa osobiste, odbierać Ci głosu, prawa do wyrażania opinii, możliwości działania i podejmowania własnych decyzji.
  • Nikomu nie wolno atakować i wypowiadać ironicznych uwag na temat Twoich wartości, idei czy wierzeń.
  • Nikt nie powinien sprawiać, że czujesz się gorszym człowiekiem lub że jesteś mniej wartościowy niż inni.
  • Jedynie Ty posiadasz nas sobą władzę, a nie żadna osoba z Twojego otoczenia.
  • Nikt nie ma prawa dotknąć nawet jednej nitki wspaniałej tkaniny Twojego poczucia własnej wartości.

Pomyśl głęboko nad każdym z wymienionych tu wymiarów, ponieważ każdy z nich to jedna z “kropli” wypełniających naczynie naszej cierpliwości. Każde z tych zachowań powinno skłonić nas do zmian i natychmiastowej reakcji.

Manipulacja – raz i nigdy więcej

Sztuka manipulacji jest bardzo popularna, ale przez to nie staje się wcale mniej naganna.

NIE - piłeczka na palcu
  • Niestety, ten rodzaj zachowań, mający na celu wpłynięcie na postępowanie lub emocje drugich dla własnych korzyści spotyka się wszędzie dookoła nas.
  • Manipulacja występuje w związku, w przyjaźni, w wielu rodzinach oraz oczywiście w środowisku pracy.
  • Musimy koniecznie nauczyć się rozpoznawać ten mechanizm i odpowiednio na niego reagować.
  • Podjęcie kroków w obliczu manipulacji w żadnym wypadku nie jest egoizmem ani aktem samouwielbienia. To raczej dbanie o swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.

Jeżeli spróbujesz postawić zdrowe granice, w oczach manipulatora będziesz egoistą, człowiekiem zapatrzonym w siebie i niegodnym zaufania.

Stąd też bardzo prawdopodobne, że usłyszysz stwierdzenia w stylu: “Ale ja przecież chcę dla Ciebie tego, co najlepsze, ale Ty źle o mnie myślisz, zupełnie mi nie ufasz. Wcale nie doceniasz wszystkiego tego, co dla Ciebie robię”.

“Nie” powiedziane na czas ratuje życie

Bez wątpienia musimy się tego nauczyć – i to jak najszybciej. Odpowiednio wcześnie wypowiedziane: “Nie”, może nas uchronić przed wielką szkodą. Asertywność to naprawdę dobra cecha.

  • Jeżeli coś się nam nie podoba lub sprawia, że czujemy się niezręcznie, trzeba powiedzieć to na głos. Osoby z naszego otoczenia powinny wiedzieć dokładnie, gdzie są nasze granice.

Rób to, co jest dobre i odpowiednie dla Ciebie

Nigdy nie powinniśmy zgadzać się na coś, co nie wydaje nam się dobre lub odpowiednie. Nieważne, czy chodzi tu o naszego partnera, rodzeństwo, rodzica czy kogokolwiek innego, kto prosi nas o jakąś przysługę lub czyn, który łamie nasze zasady i wartości.

Jeżeli nie czujemy się z czymś dobrze, nie podoba nam się to bądź wywołuje w nas lęk, po prostu nie róbmy tego.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Naiwność – nie daj sobą manipulować!

Nie jestem już łatwym celem

Całkiem możliwe, że na jakimś etapie naszego życia byliśmy dla manipulatora łatwym celem.

  • Byliśmy kimś, kogo łatwo zmanipulować, kto mówił: “tak”, nawet jeśli z całej duszy chciał powiedzieć: “nie” aby odmówić.
  • To się jednak skończyło. Musimy wypielęgnować w sobie zdecydowanie, odwagę w sercu, a także godność opierającą się na silnym poczuciu własnej wartości.
  • Nikt nie zasługuje na to, by manipulacja wciągnęła go w swoje macki. Dlatego nie daj się karmić “szlachetną” miłością manipulatora przesyconą trucizną i zakamuflowanymi roszczeniami.

Reaguj.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.