Toksyczna rodzina i zaburzenia jakie wywołuje

· Listopad 4, 2016
Jednym z problemów, jakie niosą ze sobą toksyczne rodziny jest to, że przerzucają wszystkie swoje problemy i trudności na najmłodszych. Sprawia to, że ci z kolei, w dorosłym życiu, są bezbronni i nie są w stanie odpowiednio o siebie zadbać.

Być może czujesz, że jesteś jedną z tych osób, którym przez pierwsze lata życia i okres dojrzewania towarzyszyła toksyczna rodzina. Okazuje się jednak, że nie jesteś sam. Toksyczna rodzina to zjawisko znacznie częstsze, niż Ci się wydaje. Bywa nawet, że nie mamy pojęcia, iż do takiej należymy.

Jest to sytuacja zawsze bardzo skomplikowana. Pewnych rodzajów toksyczności nie ma jak uniknąć, nie możemy przecież uciec od rodziny. Wiedziałeś jednak, że nie chodzi tu tylko o samopoczucie?

Okazuje się, że toksyczna rodzina potrafi na dłuższą metę powodować nawet zaburzenia emocjonalne i umysłowe.

Jest to temat trudny, ale zdecydowanie wart poruszenia.

Toksyczna rodzina a zaburzenia umysłowe

Smoczek - kaktus

Rodzina jest bardzo ważnym elementem naszego życia. To właśnie tam jako dzieci odkrywamy świat, uczymy się, stawiamy pierwsze kroki i nabywamy umiejętności niezbędnych do porozumiewania się z innymi i do radzenia sobie w życiu.

Nic zatem dziwnego, że gdy rodzina jest toksyczna, może to powodować u młodej osoby zaburzenia wynikające z braku równowagi i braku zdrowych emocji.

Istnieje wiele typów rodziny, ale już choćby rodziny rozbite czy też te nadopiekuńcze potrafią negatywnie wpłynąć na psychikę najmłodszych, wywołując w dorosłym życiu zaburzenia psychiczne, których pochodzenie bardzo trudno jest im później ustalić.

Dlatego też w dalszej części artykułu skupimy się na niektórych interesujących nas aspektach relacji rodzinnych. Zobaczymy, jakie naprawdę jest połączenie między toksycznością rodziny a zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami osobowości.

Przeczytaj też artykuł: Toksyczne zachowania rodziców – 7 przykładów

1. Efekt Pigmaliona czyli samospełniające się proroctwo

Słyszałeś kiedyś zwrot: „samospełniające się proroctwo”? Na czym polega to zjawisko? Otóż dzieci przyjmują na siebie pewne role pod wpływem swoich rodziców. Jak wygląda to w praktyce? Wszystko, czego rodzic pragnie od dziecka, bądź – wręcz przeciwnie – czego się obawia, ma wielkie szanse stać się rzeczywistością.

Dlatego wszystkie łatki, jakie przypinamy dzieciom, w stylu: „Ale ty jesteś leniwa”, „Masz zły charakter”, „Dlaczego ty nigdy nie sprzątasz?”, mają wielki wpływ na dzieci i na ich zachowanie.

Większość członków rodzin nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ ma na obecne i przyszłe życie należących do rodziny dzieci. Nie zdajemy sobie sprawy, że jakakolwiek etykieta zostanie przyjęta, łatka na stałe „wrośnie się” w dziecko, nawet najmłodsze. 

I w taki sposób toksyczna rodzina zanieczyszcza postępowanie dziecka swoimi słowami oraz swoją postawą.

2. Miłość, która zabija

Kobieta w klatce

Jest pewne zdanie, które rodzice bardzo często i z wielką przyjemnością powtarzają swoim dzieciom: „Nikt nie będzie cię kochał bardziej, niż my”.

Jeżeli dziecko weźmie to sobie do serca i zrozumie ten zwrot dosłownie, może wywołać długofalowe efekty. Choć nie czuło miłości i bezpieczeństwa, może zacząć tłumaczyć zachowania rodziców mówiąc: „Robili to dla mojego dobra”. I bez narzekania przyjmie swój los.

Największym problemem jest fakt, że tak nauczone, dziecko uczy się milczeć wobec sytuacji nawet najbardziej skrajnych, takich jak maltretowanie czy znęcanie się psychiczne.

Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, że miłość w rodzinie niekoniecznie jest zdrowa. Po prostu. Fakt, że jest miłością wcale nie oznacza, że nie rani, nie krzywdzi i nie pozostawia blizn na duszy.

Rodzina nie jest dobra tylko dlatego, że jest rodziną. Bywa, że jest toksyczna i mamy prawo otwarcie to przyznawać.

Może zechcesz też przeczytać: Czy jesteś toksyczną osobą? – 5 sygnałów

Dziecko

3. Nadopiekuńczy rodzice

Nadopiekuńczość może wywoływać wiele negatywnych skutków, między innymi zależność emocjonalną, która będzie towarzyszyć młodym nawet w dorosłym życiu.

Dlatego to takie ważne, by zachować zdrową równowagę i nigdy nie pozwalać sobie na docieranie aż do granicy. Nie możemy pozwolić, by w naszej rodzinie pojawiła się nadopiekuńczość.

Chcesz mieć dziecko, któremu brakuje pewności siebie? Skryte, płochliwe i podatne? Korzenie takich zachowań, a nawet dużo groźniejszych zaburzeń tkwi właśnie w nadopiekuńczości. Bardzo ciężko się potem z tego wydostać.

Wszystko, co przeżywamy w dzieciństwie, pozostawia na nas swój ślad.

 4. Narzucone pragnienia i obawy

Ileż to razy widzimy parę przechodzącą kryzys, która jest w stanie skupić się na potrzebach dziecka? Choć niechętnie się do tego przyznajemy, bywa, że kłopoty w związku absorbują nas tak bardzo, że ignorujemy dzieci i ich potrzeby. A przecież na nie też kryzys ma negatywny wpływ.

Innym błędem, jaki popełnia wiele rodzin jest to, że obciążają oni najmłodszych swoimi problemami i niepokojami. Powoduje to u dzieci ogromną presję, na którą nigdy nie powinny były zostać wystawione. Dzieci nie są w żaden sposób winne problemom dorosłych.

Może zechcesz też przeczytać artykuł: Wyleczyć rany emocjonalne

Dziewczyna

Toksyczna rodzina i jej oddziaływanie ma dalekosiężne skutki. Może powodować depresję, zaburzenia osobowości, uzależnienia i inne problemy, które potem jak demony przeszłości towarzyszą nam przez całe dorosłe życie.

Czy uważasz, że należysz do toksycznej rodziny? Jakie problemy to u Ciebie wywołało? Rodziny się nie wybiera, ale możesz zachować świadomość i nie powtórzyć wszczepionych schematów wychowując własne dzieci.

Myśl o swoich dzieciach. Ich problemy są równie ważne jak Twoje.