Toksyczne słowa – stop tym 7 szkodliwym wyrazom

Luty 5, 2018

W codziennym życiu toksyczne słowa, które powinny zostać całkowicie usunięte z naszego słownika, pojawiają się częściej, niż moglibyśmy przypuszczać.

Możesz w to wierzyć lub nie, ale słowa mają moc. Każde słowo wychodzące z naszych ust jest odbiciem tego, co naprawdę myślimy.

Dlatego w tym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej niektórym toksycznym słowom, których powinniśmy przestać używać. Pamiętaj, że toksyczne słowa wpływają na nasze działania, nasze relacje z innymi oraz – na nas samych.

1. Toksyczne słowo, czyli „Dziwne”

„No, to jest dziwne„, „Ojej, jakie to dziwaczne…” – to takie zdanie, które z pewnością słyszysz częściej, niż to konieczne. To słowo najczęściej jest sposobem na wyrażenie czegoś, z czego posiadania większość z nas nie zdaje sobie sprawy – uprzedzeń.

Za każdym razem, kiedy mówimy o kimś, że jest dziwnym, dajemy otoczeniu do zrozumienia, że my sami jesteśmy doskonale „normalni”. Kiedy mówimy, że ktoś robi coś w dziwaczny sposób, dajemy tym samym do zrozumienia, że tylko sposób, w jaki my wykonujemy daną czynność, jest tym prawidłowym. „Normalnym”.

dziwak - toksyczne słowa. Baranki pluszaki

A czy do nas należy ocena tego? Jesteśmy różni, ale wpływ, jaki mają na nas tak zwane normy społeczne, jest dużo silniejszy, niż mogłoby się wydawać.

Przestań używać tego słowa i otwórz się na nowe. Nie oceniaj, akceptuj!

2. „Potrzebuję cię”

Co?! Niestety, czasownik „potrzebować” jest nadużywany. Zwłaszcza w związkach, w których partnerzy starają się pokazać sobie nawzajem, jak bardzo im zależy.

Niestety, to słowo skrywa wiele wyznań, które łatwo można obnażyć: „Bez ciebie jestem niczym”, „Jesteś dla mnie wszystkim”, „Co pocznę bez ciebie?”, „Kocham cię bardziej niż życie…”

Jeżeli jedynie obecność drugiej osoby sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, to nie jest to miłość, lecz całkowita zależność. Mimo tego często mylimy tę chorobliwą emocję z prawdziwym uczuciem.

3. „To twoja wina”

„To twoja wina” jest zwrotem, którego zdecydowanie nadużywamy. To zdanie odzwierciedla strach, który towarzyszy nam, kiedy musimy wziąć odpowiedzialność za własne decyzje.

Jeśli chodzi o toksyczne słowa, przytoczony zwrot jest jednym z tych najbardziej zakorzenionych w naszym słowniku, a jednocześnie tym, któremu poświęcamy najmniej refleksji. Wszystko dlatego, że najczęściej staramy się nie dostrzegać własnych wad. W końcu wszyscy chcemy być idealni!

Obwinianie - toksyczne słowa. Kobieta smutna

Jeśli zdarzyło Ci się popełnić błąd, zaakceptuj to. To nic złego, wszyscy popełniamy błędy. Nie zrzucaj winy na kogoś, kto nie zrobił nic złego.

4. „Brzydki”

Podobnie jak w przypadku słowa „dziwny” – kto powinien decydować o tym, co jest ładne a co brzydki? Kampanie promujące urodę oraz oszukańcze reklamy są retuszowane komputerowo, tak żeby ukazywać ciała i twarze bez skazy.

Jeśli tylko otworzymy umysł i uwolnimy się od tych obrazów, uświadomimy sobie, że nikt i nic nie jest brzydkie. We wszystkim wokół skrywa się piękno, wszystko, co nas otacza, ma cechy, w których możemy się zakochać albo po prostu nie zwracać na nie uwagi.

To, że coś lub ktoś się nam nie podoba, nie oznacza, że ta rzecz lub osoba jest brzydka. W końcu i tak zauważysz, że każdy z nas ma inny gust, prawda?

5. „Nie mogę”

Jesteś pewien, że nie możesz? Jeśli chodzi o toksyczne słowa, ten zwrot jest jednym z tych, który najbardziej ogranicza nasze możliwości, a mimo tego ludzie ciągle go powtarzają oraz wierzą w to co mówią.

Możesz zrobić wszystko, co tylko zechcesz. Po prostu czasem jest trudniej i czujesz się postawiony pod ścianą, a wtedy zaczynasz myśleć, że nie możesz czegoś osiągnąć, wykonać lub przezwyciężyć konkretnej trudności.

toksyczne słowa nie umiem

Jesteś silniejszy, niż myślisz. „Nie mogę” to przeczenie, którym sam siebie ograniczasz. Zmień je na „mogę”, nawet, jeśli zadanie jest naprawdę trudne. Szybko zobaczysz, jak wszystko się zmieni, włącznie z Twoim postrzeganiem świata.

6. „Nienawiść”

Nienawiść to uczucie, który bardzo krzywdzi nie tylko te osoby, które są nią „obdarzane”, ale również tych, którzy ją odczuwają. Jest jak wrzód, który ciągle rośnie i zaczyna uszkadzać nasze wnętrze.

Mimo tego to uczucie często pojawia się w takich zdaniach, jak „nienawidzę mojej pracy, „nienawidzę mojej rodziny” czy „nienawidzę mojej sytuacji…” Możemy nienawidzić wszystkich tych rzeczy, ale czy robimy cokolwiek, żeby zmienić naszą sytuację? Nie. Jedynie pielęgnujemy urazę.

Nienawiść osłabia Cię i umacnia w negatywnych emocjach. Na szczęście możesz się od niej uwolnić, nawet w tej chwili. Nie warto trwać w nienawiści.

7. „Porażka”

Rozlana kawa na gazecie. Popełniony Błąd toksyczne słowa

Przeczucie porażki nieustannie nas prześladuje. Do tego stopnia, że przeraża nas sam dźwięk tego słowa. Mimo wszystko czasami wciąż zdarza się nam powiedzieć „jestem porażką”.

Wszyscy mamy to fałszywe przeświadczenie, że odniesienie porażki jest straszliwą rzeczą. Nieprawda! Porażka to okazja na rozwój, podjęcie lepszych decyzji i, przede wszystkim, uczenie się na błędach.

Nie ma nic złego w porażce. Właściwie jest całkiem na odwrót! Zamiast mówić „jestem chodzącą porażką”, zacznij mówić „jestem osobą, która stara się uczyć na własnych błędach”.

Czy te toksyczne słowa towarzyszą Ci w codziennym życiu? Jeżeli tak, świadomość ich obecności pomoże Ci przestać ich używać. Możesz zmienić swój słownik zastępując wymienione zwroty pozytywniejszymi sformułowaniami. Z pewnością szybko zauważysz zmianę w Twoim życiu.

WIĘCEJ DLA CIEBIE